На заседание на Областната епизоотична комисия стана ясно, че се проверява случай на заразени с африканска чума по свинете (АЧС) диви прасета в Ловно стопанство Пловдив, съобщи БНР. Ловци са отстреляли два глигана край хижа "Здравец". Взетите за анализ проби в частна лаборатория са потвърдили наличие на африканска чума по свинете.

За потвърждение пробите са изпратени и на Националната лаборатория като резултатите се очаква да бъдат готови утре до обед.

След заседанието на епизоотичната комисия директорът на Областната дирекция на храните в Пловдив д-р Камен Янков каза, че "пробите са изпратени в София, като все още не е доказано от референтна лаборатория".

"Затова говорим за съмнения за заболяването, тъй като все още не е доказано", каза Янков, цитиран от "Фокус". Той подчерта, че на място са взети всички необходими мерки. Ако се докаже заболяването, предстои унищожаването на свинете в 3-колометрова зона.

Къде е главната опасност

Основната опасност за разпространение на АЧС са задните дворове. Домашните прасета се пускат по улицата, до бунищата, където ходят дивите прасета и заразата се предава, каза по БНТ изпълнителният директор на Българската агенция за безопасност на храните Дамян Илиев. Той изтъкна, че ако има заболели прасета в заден двор в 20-километровите зони, опасността за индустриалните ферми е изключително висока. От друга страна се опитваме да не допуснем вируса в индустрията, защото влязъл в търговската мрежа, опаковките на такова месо се превръщат в нещото, което го пренася, обясни Илиев.

Как се разпространява АЧС

Болестта АЧС се разпространява по два начина: чрез контакт с диви свине и чрез така наречения антропогенен (човешки) фактор. Разпространява се и чрез хранителни отпадъци, които съдържат свинско месо от заразени животни. Това налага да се ограничи достъпът на хора в 3-километровата зона около огнището на болестта, ако то бъде потвърдено.

Опасността от разпространение на вируса на АЧС е много голяма, защото той е много устойчив, изключително прилепчив и бързо се разпространява, се посочва още в съобщението.

Какво да се прави със заколените прасета

Поставянето във фризери на месото на вече заразени животни не е решение, тъй като вирусът е много устойчив и може да издържи около година при замразяване, отбеляза Дамян Илиев. Той посъветва стопаните да сваряват месото. "Здраво варене, висока температура. Това може да гарантира, че самият продукт няма опасния вирус в себе си. Но продължава рискът за опаковката", коментира шефът на БАБХ.

В кланиците на територията на областта се осъществява денонощен ветеринарен контрол, за да не се допуска обработката на диви свине и прасета. Стопаните, които доброволно са ликвидирали домашните прасета ще могат да консервират добитото месо след термична обработка.