"Национална кауза", която "пише история": Световната среща на българските медии през фокуса на политиците
Премиер, вицепрезидент и министри отправи своите послания на юбилейното издание, което се провежда в София на 24 май
В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в Националния пресклуб на БТА в София бе открита Двадесетата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА). Темата на тазгодишното издание на събитието е "Медии и знание".
Във форума - присъствено и онлайн, участват български журналисти от 25 държави, включително България. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света.
Програмата започна с церемония по валидиране на пощенска марка "20-а Световна среща на българските медии" в Министерството на транспорта и съобщенията. Марката беше официално валидирана днес от вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев.
Преди официалното откриване на срещата обновените архивохранилища на БТА разгледа цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който - в качеството си на министър-председател, прави обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г. Не можеш да смениш историята, каза цар Симеон Втори (1943-1946 г.), който заедно с генералния директор на БТА, разгледа направеното до момента.
"Събитие, което пише история"
Всяка Световна среща на българските медии е събитие, което пише история, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА в Националния пресклуб на агенцията в София.
Тези срещи изпращат много важни послания от България и за България в целия свят. Днешната среща приемам за особено символична не само защото е юбилейна, а защото се провежда на 24 май, каза още Йотова.
Когато преди 20 години се е състояла първата среща, тогава са се отбелязали 1150 години от създаването на първата българска азбука, на първата графична система, създадена за една мисия, но превърнала се в съдба за цял един народ и за цялото славянство. Днес отбелязваме 1170 години от създаването на глаголицата, която наистина е не просто една нова азбука, а духовна революция. Революция, която изпреварва времето си с това, че разчупва догми и дава правото на самоопределение на нов език и на един народ, коментира Илияна Йотова.
Тя отбеляза, че няма по-подходяща тема от "Медии и знание" за тазгодишното издание. Основната функция на медиите е да информират и така да създават познание. Днес предизвикателствата са, както към информацията, която вие предавате, така и към познанието. Дезинформация, фалшиви новини - тяхното количество, за съжаление, е огромно, но едновременно с това, тяхното количество на дезинформацията и лъжливите новини, е право пропорционално на ролята на журналистите, каза вицепрезидентът.
Един журналистически репортаж, един журналистически материал никога не може да облича униформа. Без рамки, налагани от конюнктура, независимо дали тя е политическа, а както напоследък четем и в много изследвания за медиите, все повече корпоративна, отколкото политическа, заяви Йотова.
Днес е празник, но няма как в присъствието на представители на българските институции, народни представители, министри да не подчертая, че за да изпълняват своите функции безпристрастно, своята главна обществена роля, работещите в обществените медии трябва да бъдат заплатени достойно. Това не са подаяния, това не е купуване, а уважение. Българските медии формират знанието за България, без значение дали са в чужбина, или тук - в Родината. Огромен е приносът за българския образ, който имаме пред Европа и света, коментира вицепрезидентът.
Най-важното е, че за последните години, благодарение на вас, уважаеми колеги журналисти, които работите зад граница, успяхме да осъществим изключително пряк контакт и много скъсихме пътя към това да контактуваме, с това да се виждаме, с това да разменяме гледни точки, мисли, позиции, идеи, предложения с нашите общности зад граница, каза още Йотова. Тя поздрави БТА за емисията БГ свят.
Ако днес говорим през целия ден как 24 май е празникът, който ни събира и обединява, имайте самочувствието на хора, които с вашата професия, с всичко това, което правите, вие събирате и обединявате. Днес екипът на БТА умело надгражда постигнатото в годините назад. Надгражда, а не руши, отбеляза Йотова.
Вицепрезидентът цитира и дългогодишния директор на БТА Максим Минчев, който почина през 2020 г. "Със срещата като инициатор Българската телеграфна агенция си поставя целта България да научи повече за българските медии в чужбина и за реалните проблеми на българските общности. Искаме да се чуе за нашите медии по света, да се чуе техният глас, да се запознаят помежду си, да създадем една паяжина, която да обхваща всички, които всеки ден някъде по света пишат или говорят на български", каза Йотова, цитирайки Минчев. По думите й най-голямото признание за Максим Минчев е това, че днес има това 20-то юбилейно издание на срещата.
Йотова допълни темата на тазгодишното издание на Световната среща - "Медии, знание и обединение". Обединение между българските медии тук и по света, между българи и българските медии по света, между българите в Родината и сънародниците ни в чужбина. Навярно точно тази паяжина е имал предвид Максим Минчев, каза вицепрезидентът. Над всичко това обединение в искрено родолюбие в стремежа България да бъде модерна държава, със своето достойно място в Европа и света. България, такава каквато е била творец на Европа, може да бъде творец и на съвременна Европа, а не просто на нейно послушание, каза още Илияна Йотова.
Според нея всеки един от нас може да участва в писането и на днешния "златен век". Уверена съм, че можем да го имаме заедно и обединени, допълни тя.
"Пример как всеки българин е важен за страната и обществото ни"
Надявам се тазгодишната среща на българските медии да се превърне в пример как всеки българин, където и да се намира по света, е важен за страната и обществото ни, написа премиерът Росен Желязков в приветствие по повод откриването на 20-тата Световна среща на българските медии.
Позволете ми да се възползвам от щастливото съвпадение и първо да Ви честитя Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, написа още премиерът.
В Деня на Светите братя Кирил и Методий - покровители и закрилници на Европа, българските медии от цял свят се събират точно в София.
Предишната Ви среща в Одеса демонстрира по чудесен начин Вашата солидарност и съчувствие към нашите сънародници и страдащи от войната, а тазгодишната се надявам да се превърне в пример как всеки българин, където и да се намира по света, е важен за страната и обществото ни.
Истинската информация и знанието дават сила, превръщат Ви във фактор, който не само съобщава, но и формира, възпитава и изгражда личности, допълва Росен Желязков.
"Освен събитие за гилдията, медийната среща е и национална кауза"
Освен събитие за гилдията, медийната среща е и национална кауза, тъй като осигурява възможност за общуване на медиите на българите извън България - като посредници към нашите общности в чужбина, с представители на държавните институции, каза министърът на културата Мариан Бачев по време на 20-ата Световна среща на българските медии в София.
"Темата, която ще дискутираме днес - "Културата в медиите", е особено важна в контекста на нашето време. Живеем в епоха на бурен технологичен напредък в областта на комуникациите и създаването на съдържание, в информационно изобилие, но често и в дефицит на смисъл. Тук идва голямата роля на културата, която има способността да бъде ориентир, да задава стойности, а медиите - да я правят видима, достъпна и жива. Говорим за културата, създадена от хората за хората", каза Бачев.
По думите му културното съдържание в медиите не е просто отделен жанр - то е израз на отношението ни към обществото, към идентичността и към бъдещето: "Когато медиите съхраняват, представят и насърчават културата, те изпълняват не просто информационна, а градивна, просветителска и интегрираща функция. Именно затова е изключително важно в тази среща да обменим опит, идеи и мотивация за това как да развиваме културната журналистика в полза на обществото, в диалог с традициите и с поглед към новите поколения".
"Вярвам, че ролята на българските медии, особено на онези зад граница, е не просто да предават новини, а да пазят културната идентичност, езика и паметта ни - онова, което ни свързва отвъд географията. Като министър на културата, Ви уверявам, че имате пълната ми подкрепа за каузата тази връзка да се поддържа, развива и утвърждава", каза министърът на културата. "Затова и подкрепям усилията на БТА да събира журналисти, експерти и културни дейци от цял свят в едно духовно пространство на диалог. Защото именно в такъв диалог между културата и медиите се ражда устойчивото общество", добави той .
Министърът на културата отбеляза, че деня на срещата - 24 май е ден, в който честваме словото, културата и духовността: "Това е символично и дълбоко значимо - защото няма как да говорим за култура без медии, нито за свободни медии без културна среда, която да ги подхранва със смисъл, памет и хоризонт".
По думите на Мариан Бачев, 24 май е най-хубавият и най-обединяващия ни български празник: "Ден, в който с право се гордеем още повече, че буквите на България са азбука на Европа".
"По-необходимо от всякога е медиите да бъдат надеждни източници"
В епоха на информационно пренасищане и фрагментирано внимание на аудиторията, по-необходимо от всякога е медиите да бъдат надеждни източници на структурирана информация, основана на факти, в нейния контекст и развитие, написа министърът на външните работи Георг Георгиев в своето приветствие по повод откриването на на 20-ата Световна среща на българските медии.
Темата на тазгодишната среща - "Медии и знание", е изключително навременна и също толкова значима, допълва министърът на външните работи. Смело можем да кажем, че медиите са се утвърдили по безспорен начин като институции с огромна отговорност за изграждането на информирано, критично мислещо и образовано общество, посочва министърът.
Особено актуално и отговорно звучи и поставянето на въпроса за етичното използване на изкуствения интелект от страна на медиите - ново поле, което освен обществен дебат, изисква и мъдрост, прозорливост и принципност при създаването на нормативна рамка за регулирането му, пише още Георгиев.
"Медиите влияят на демокрацията"
Журналистите са натоварени с огромна обществена отговорност, каза председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. Той посочи, че в огромна степен журналистите в момента изпълняват функциите, които навремето са изпълнявали учителите.
Медиите не просто информират, те всъщност влияят на демокрацията - пазят демокрацията, лекуват демокрацията, развиват демокрацията, каза Тошко Йорданов.
"Ако всички ние като журналисти осъзнаваме тази си отговорност и това бреме, мисля, че тогава българският език, българската култура, включително и българската журналистика, ще бъдат много по-свободни и всеобхватни. Защото това е процес. Както езикът се развива, обществата се развиват, журналистиката се развива и нашата духовност се развива", посочи Йорданов.
"Мост между памет и бъдеще"
Работата на българските медии по света съхранява езика и културата отвън границата на родината ни. Но тя е и нещо повече - мост между истина и знания, памет и бъдеще. Българските журналисти по света сте носители на българските традиции там, каза Васил Терзиев, кмет на София, при откриването на 20-ата Световна среща на българските медии.
По неговите думи събития като това са значими, защото ни събират в общ разговор за медиите, не просто като източник на информация, а като път към знанието. Във време, в което достъпът до информация е бърз, но често повърхностен, отговорната журналистика има по-важна роля - да проверява, пресява, обяснява. Да изгражда информирано общество, способно да различава истината от дезинформацията, каза кметът Терзиев.
Той допълни, че словото е не просто форма на изразяване, а основа на мислещото общество. Истинската му сила е в способността да дава посока и разбиране, мисия която днес намира израз и в свободната журналистика, каза още Терзиев.
"Пазители на историческа памет"
В днешната информационна епоха отговорността на медиите не се изчерпва с разпространението на новини, написа Стоян Таслаков, председател на парламентарната Комисия по политиките за българите извън страната. Те са пазители на историческата памет, на културната ни идентичност и на езика ни - особено за онези сънародници, които живеят далеч от родината, но носят България в сърцето си, се посочва още в поздравителния адрес.
"Посланици на България и на българския език, култура и дух"
Българските медии в чужбина не са само посредници. Вие сте посланици на България, на нашия език, култура, дух, но и на истината. Това каза председателят на Комисията по външна политика в парламента Йорданка Фандъкова, при откриването на 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА). Срещата се открива на 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в Националния пресклуб на БТА в София.
Ден, който неотменно ни напомня, че нашата национална идентичност е изградена върху словото и споделената духовност между родината и българите навсякъде по света, посочи Йорданка Фандъкова за днешния празник.
БТА организира 20-ата Световна среща на българските медии в София, Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий" и Вършец на 24 и 25 май 2025 г. със съдействието на А1, "Аурубис България", "БИ ДЖИ АР ГРУП" ООД, ГЕОТЕХМИН ООД, "Главболгарстрой холдинг" АД, "Логистични системи" ООД, Национален дарителски фонд "13 века България", Opel (Ес Еф Ей Аутомотив ЕООД - официален вносител на марката Opel в България), "Пощенска банка", "Пъчков" ООД, СОФ Кънект - операторът на летище "Васил Левски" - София.