Нашествие на румънски джебчии у нас. За първи път полицията ги забелязва в началото на пандемията. Тогава само са гастролирали. В края на миналата година обаче идват за дълго, като си наемат дори и квартира, предава Нова тв.

Обраните от тях в столичния градски транспорт са десетки. Освен, че пребърквали чанти на пътници, същите тези джебчии заработвали по минимум 500 лева на ден, като се правели на глухонеми.

В началото на февруари, докато се качва в трамвай на площад "Македония", жена е обрана от банда румънски джебчии.

"Говорих по телефона, за съжаление, и ми беше полуотворена чантата. Усетих, че някой я дърпа, но не успях да реагирам, тъй като се качвах. Трамваят затвори вратите. Вътре вече установих, че ми го няма портмонето", посочи потърпевшата.

На записи от охранителни камери се вижда, че още преди да се качи, жената е наобиколена от двама мъже. Единият се блъска в нея и измъква портфейла ѝ. Друг прави параван. След като кражбата е факт, двамата остават на спирката. Оттам наблюдават дали обраната ще реагира.

Крадец фино реже задния джоб

Кадър: Нова тв

"Единият ме гледаше най-нагло през прозореца. Очакваше някакъв знак от някого. Освен кредитната карта, имах значителна сума пари, за да си платя данъците на държавата. Някъде към 800 лв", разказа още обраната.

Същия ден без портфейли се оказват и други пътници в градския транспорт. Запознават се в полицията.

"Възрастна жена, с бастун, плачеше в приемната. Обясни, че са и взели пенсията. Тя сподели, че няма близки и че не знае как ще преживее месеца", каза още потърпевшата.

За последните два месеца сигналите в центъра за градска мобилност са 70.

"Повече от три месеца всички превозни средства на градския транспорт са оборудвани с камери за видеонаблюдение. Записва се, предава се и в реално време. Видеоматериалът по сигналите е предаден на компетентните органи. Мога да ви уверя, че е почти невъзможно да скриете каквото и да е действие в градския транспорт", категоричен е Димитър Дилчев от Центъра за градска мобилност.

Румънските джебчии дошли в България в края на миналата година. Наели си квартира и започнали да обират пътници в градския транспорт и клиенти на магазини.

"По принцип ходят в Атина, за да крадат. Заради пандемията и ограниченията из Европа, те не могат да пътуват. Затова са се установили в София. Тук живеят, намерили сме квартирата им. Тя е взета през платформа за резервации, тъй като там няма директен контакт с този, който дава апартамента под наем. Всичко, каквото е откраднато, го държат в квартирата. Намерени са вещи, които са противозаконно отнети", посочи началникът на сектор "Улична престъпност" в СДВР Пламен Максимов.

Задържани са шестима румънци. Всички са от град Крайова.

"Това са две жени и четирима мъже. В зависимост от това къде ще ходят и как ще работят се сменят. Например, две жени с двама мъже или четирима мъже с една жена", обясни още Максимов.

Румънците използвали всякакви трикове и методи, за да отклонят вниманието на жертвата и да я оберат.

"Например, при качване, единият си изпуска ключовете. Получава се струпване от тълпата, която се качва в автобуса. Така става сбутване. В този момент едната жена започва да отваря чантата и да бърка вътре. В момента, в който извади портмонето, вратите на автобуса бяха затворени и единият от румънците отиде до шофьора и му каза, че са сбъркали спирката. Разговорът е бил на развален българо-румънски, при което шофьорът веднага отваря вратите и те слизат, заедно с портмонето, което са взели", добави Максимов.

Схемата на румънските обирджии не отстъпва по ловкост и изобретателност на българските.

"Имаме и случай, при който извършителят се приближава до жертвата, вади бръснарско ножче, много фино започва да реже задния джоб. В момента, в който гражданинът слезе от автобуса, лицето му издърпва портфейла и той остана в автобуса с портфейла", каза още началникът на сектор "Улична престъпност" в СДВР.

На записи от охранителни камери се вижда как жена е обрана на път за метрото, без въобще да усети, че някой пребърква раницата ѝ.

"Последно бяха взели 1 200 лв. Това обаче се дължи на факта, че повечето хора си записват пин кода на картата, където са им парите. Когато установят, че има карта, веднага отиват на банкомата и започват да теглят", обяснява Максимов.

Измамите им не свършват дотук. Специализирани са и в друга схема. Ако не пребъркват чанти, се правят на глухонеми пред големите ни вериги магазини, разказват от полицията. Всеки ден ги докарват от Румъния със специално организиран транспорт и вечер ги прибират.

"Идват с автобус от Румъния, карат ги сутринта, оставят ги, цял ден са из София и обикалят навсякъде", добави още той.

"Отделно, когато не правят това, се занимават с кражба на стоки от магазини. Стоката, която си избират, гледат да е скъпа. След това тя се изнася в Румъния и се препродава там, разясни Максимов.- Отделно, когато не правят това нещо, се занимават с кражба на стоки от магазини. Стоката, която си избират, гледат да е скъпа. След това, това се изнася в Румъния и се препродава там."

Нашествието на румънските обирджии у нас се забелязва още в началото на пандемията. Тогава българските джебчии им отстъпват територията си. Най-сръчните отиват да крадат в чужбина.

"Паричният поток, който реализират, е доста огромен. Тук, ако правят 10 000 лв., в Европа сумата е 10 000 евро на месец. Това се прави само от един човек. Те обаче ходят по шест души", завърши Максимов.