Главният секретар на Главното мюфтийство Джемал Фаик отрече да е запознат за натиск от турския външен министър за разрешаване на финансиране от чужди държави на вероизповеданията. Той призова "България да се отърси от комплекса на малкия народ" и подчерта, че не вярва да е възможна подобна намеса във вътрешната политика на суверенна държава.

"Това е новост за нас. Ние го чухме от разговор по БНР. Нямам достоверен източник на информация, която да потвърждава изказването на турския външен министър. Ние не сме страна по това политическо говорене", каза Джемал Фаик - главен секретар на Главното мюфтийство.

В ефира на "Здравей България" той коментира изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който на публична реч заяви, че се е обаждал в София и е настоявал за определни моменти в религиозния ни закон, като казва, че промените са настъпили в следствие на турска намеса.

"Крайно време е България да се отърси от комплекса на малкия народ. Ние сме суверенна държава и не мисля, че който и да е външен министър би повлиял на политиците в страната", каза Фаик.

Той коментира и промените в закона, които разрешават външното финансиране на религиозните организации. Според него дарението било свободен акт, поощрен от всички аврамови религии - "да се харчи в името на Аллах". "Няма как на 100% държавата да поеме всичко относно религията. Всички, които внесоха законопроекта бяха против да се ограничава външното финансиране", добави главният секретар. По думите му от това външно финансиране най-малко получавало мюсюлманското вероизповедание и по най-прозрачния начин. Това били 2 милиона годишно от Дианета за подпомагане на три духовни училища и висшия ислямски институт.

"Когато се направи среща с патриарх Неофит, премиерът каза, че по никакъв начин няма да се излезе от думата на Светия синод. Благодарени на тях не се спря външното финансиране", заяви Фаик.

"Не сме си плащали данъците защото главно мюфтийство не беше оставено да работи нормално от редица хора, няма да споменавам имена. От 2006 г. до 2012 г. когато бяха големите брожения в главно мюфтийство - в него имаше децентрализация по местни поделения и след направена проверка се откриха много нарушения". Така Фаик отговори на въпроса защо мюфтийството не си е плащало данъците. Най-важното според него било, че не били укривали данъците и били декларирали всичко "до стотинка"

Той добави, че дали предишния главен мюфтия е крал данъци или не - щяло бъде казано от съда. Имало финансови злоупотреби, но това не било "грях" на сегашното главно мюфтийство.

"Изплащането на субсидията ще бъде на 4-ри транша. Първият ще бъде в началото на април, след което ще подадем молба за погасителен план към НАП и това ще бъде разсрочено в годините", допълни главният секретар.

Изказването на турския външен министър Чавушоглу, че Анкара е натиснала за приемане на поправките в българския Закон за вероизповеданията, коментира и Десислава Атанасова от ГЕРБ. "Не знам как така турският външен министър си е позволил да твърди подобно нещо, надявам се че това е едно недоразумение, което скоро ще бъде изяснено. Не съм видяла в българския парламент да се взимат решения под натиск от чужда държава", заяви пред "Канал 3" Атанасова.

"Обяснявам си го с предизборната кампания за местни избори, която е в последната си фаза, може би за набиране на повече електорат, но когато касае друга държава, е неприемливо", предположи Атанасова.

За "Апартамент гейт" тя призна, че в групата на ГЕРБ не са коментирали откъде е дошъл удара, но посочи, че въпросните имотни сделки са били изповядани преди месеци. "Така или иначе е странно, че тази информация точно сега преди изборите е обект на толкова голямо публично внимание. Ако някой си е направил труда да провери, те щяха да станат публично достояния преди месеци, дори преди половин година", изтъкна Десислава Атанасова.

Според нея отсъствието на БСП от НС не създава никакви проблеми с парламентарното мнозинство и легитимността на решенията и законопроектите. "БСП търсят причина да се върнат, но какво ще правят те си е изцяло тяхна работа. Мисля, че голяма част от т. нар. им условия за завръщане са изпълнени. Най-важното е, че техните избиратели нямат представителство в залата. Ако искат да са извънпарламентарна опозиция, тогава може на следващите избори изобщо да не се явяват", каза Атанасова.

По думите й социалистите очакват едва ли не сигурна победа на предстоящите през май Европейски избори 2019. "От левицата вчера казаха, че тези избори за тях са на живот и смърт, те трябва да бъдат спечелени и да предизвикат предсрочни парламентарни избори. Не знам какво ще стане ако ги загубят. Надявам се г-жа Нинова да покаже мъжеството си и да подаде оставка, ако изгуби тези избори", предложи Десислава Атанасова.