Анализът на НОИ показа, че негативно засегнати от промяната щяха да бъдат лица, които в периода 1997-1999 година за няколко месеца са се осигурявали на много висок доход и са имали нерегулярна трудова заетост. Това каза социалният министър Бисер Петков пред Нова телевизия.

Вчера премиерът Бойко Борисов привика социалният министър Бисер Петков, шефовете на НОИ и синдикатите за обяснение за новата формула за пенсиите. В крайна сметка се разбра, че нито един бъдещ пенсионер няма да бъде ощетен.

Скандалът с намалените пенсии избухна преди месец, когато хиляди хора разбраха, че ще получат много по-малко пари при пенсионирането си.

От тази година влязоха в сила промени, които според последните анализи на НОИ ще ощетят 31% от новите пенсионери тази година. Причината е, че т. нар. "индивидуален коефициент", който участва в пенсионната формула, се изчислява по нов начин. Според новите правила вече не се избират трите най-силни години преди 1997 г., не влиза и доходът между 1997 г. и 1999 г. Вземат се предвид само осигуровките от 2000 г. насам.

Министърът обясни, че НОИ няма как да направи оценка на въздействието, тъй като няма данни за внасяните осигуровки преди 1997 г.

"НОИ от 2012 година разработи електронна услуга за изчисляване на прогнозния размер на пенсията. Тази услуга обаче, освен, че по автоматичен път се включват данните, които са от регистъра на осигурените лица, те въвеждат избран от тях тригодишен период преди 1997 г. данни, с които лицето разполага, а НОИ - не. От тази гледна точка такива индивидуални случаи при своите анализи и оценки на въздействието НОИ няма как да идентифицира, защото се изследват съвкупности и се търси ефектът от дадена промяна върху тази съвкупност. Това става на база на една съвкупност на хора, на които пенсии вече се изплащат. На база на такива разчети НОИ оповести тези данни", обясни той.

Промените от 2015 г. доведоха до финансово дестабилизиране на пенсионния фонд, каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков.

"Това се вижда в бюджета на ДОО. За първи път за 2019 г. планираният дефицит е под 4 млрд. или около 1/3 от разходите вече се финансират от държавата чрез субсидии от държавния бюджет. През 2015 г., когато започна реформата, повече от 50% от разходите се финансираха пот бюджета. Смятам, че това е положителна тенденция, а промените в индивидуалния коефициент нямат за цел да има икономия. Напротив, целта е по-справедливо да се обвърже размерът на пенсиите с максималният осигурителен доход. Това, че е по-справедливо не означава, че е по-справедливо за всеки", обясни Петков.

С промяната, която се предвижда в изчисляването на индивидуалния коефициент, ще има положително въздействие върху 56% от пенсионерите, на които им предстои пенсиониране през 2019 г. и 31% негативно засегнати, съобщи министърът. "Аз подлагам на съмнение тези числа. Струва ми се, че тези отклонения са много големи. В рамките на това, което НОИ представи, отклоненията, които бяха констатирани бяха в съвсем по-ниски стойности", каза той.

Социалният министър обясни, че ще бъде дадена възможност да се поиска при изчисляването на пенсията да им бъде взето под внимание и доходът от периода 1997-1999 година.

До момента няма пусната пенсия по новите правила, т,е. няма ощетен каза още социалния министър Бисер Петков.

"Тъй като се появиха съмнения, че ще бъдат ощетени хората в очакванията си за размера на пенсията, затова ще направим необходимото. Ще бъде предвидена преходна разпоредба", поясни министърът.

Няма промяна във формулата на изчисление на пенсиите. Това пък каза Ася Гонева от КНСБ, член на Надзорния съвет на НОИ.

"Има влизане в сила на промяна на изчисление на индивидуалния пенсионен коефициент, а не промяна на формулата. Формулата си е същата - има среден осигурителен доход в системата, вашия индивидуален пенсионен коефициент, има вашия конкретен стаж", обясни тя.

Данните са неправилно интерпретирани, беше категорична тя и обясни:

"От тези около 68 хиляди, които са получили писма през 2018 година, че навършват пенсионна възраст, една огромна част от тях въобще няма да бъде засегната от новото законодателство. Говорим за индивидуален коефициент, което не винаги е вярно за някакво намаление на пенсията. Второ - вече има уточнение между Надзорния съвет, министерството, НОИ, да наблюдаваме този процес, за да видим дали ще има някакво негативно отношение. Няма оценка на въздействието, която да може да бъде направена предварително защото аз мога да съм придобива право на пенсия, но не съм длъжна да го реализирам. Така могат да трупам още стаж и никога не може да разберете какво ще се случи с моята пенсия заради тази промяна", поясни Ася Гонева.