Пациентите с онкологични заболявания у нас вече имат достъп до метод за съхраняване на косата при лечение с химиотерапия. В България започна да функционира първият апарат по иновативна технология, която въздейства на космените фоликули чрез охлаждане на скалпа и по този начин позволява косата на пациента да бъде запазена по време на лечението.

Технологията Paxman стартира пилотно в клиниката по химиотерапия към МБАЛ "Сердика" в София. Новата апаратурата беше представена вчера в Световния ден за борба с рака от водещия специалист в онкологията у нас д-р Красимир Койнов.

Вижте още снимки тук >>

Около 350 000 са болните от рак в България, показват данните на Националния център по обществено здраве и анализи. У нас годишно се регистрират повече от 30 000 нови заболели, обяви д-р Койнов, който е един от водещите специалисти по медицинска онкология в България, работил дълги години в УМБАЛ Царица Йоанна (ИСУЛ), а понастоящем ръководител на отделението по медицинска онкология на МБАЛ Сердика.

Технологията, наречена на своя създател Глен Паксман, се прилага по света от години. Досега от нея са се възползвали повече от 100 000 пациенти в 35 държави. По данни на производителя около 75% от пациентите запазват напълно или частично косата си, така че да не им се налага да носят перука или кърпа за глава.

Анна Паркър, която е част изобретателския екип и е у нас специално за старта на технологията в България, обобщи, че успеваемостта на метода е различна при различните лекарствени режими. При антрациклиновите препарати, които се ползват за лечение на хематологични ракови форми (левкемии и лимфоми), успеваемостта е около 45%, а при таксаните (ползвани за лечение на туморни заболявания като рак на дебелото черво, ректума, гърдата, белите дробове и др) - над 70%.

Ако за някои хора запазването на външния вид на заболял човек е въпрос на суета, за хората, сблъскали се със страшната диагноза, това е начин да съхранят самочувствието си и да преодолеят по-лесно страничните ефекти от лечението, сподели Невена Манолова от сдружението Дара Хелп, което помага на пациентите и техните семейства с консултации, психологическа подкрепа и информация за лечението на страшната болест.

Според данни на Световната здравна организация заболяемостта от рак през 2018 г. е достигнала 18,1 млн. новорегистрирни заболели и 9,6 млн. смъртни случая в следствие на болестта. Годишно всеки пети мъж и всяка шеста жена от населението на планетата се разболява от рак. Най-голям е делът на туморите на белия дроб, на гърдата и на дебелото черво.