Млади лекари, студенти по медицина и медицински специалисти - сестри, акушерки, рехабилитатори, излязоха на протест в 6 града в страната с настояване за по-високи заплати, достойни условия на труд и регламентирано работно време. По данни на медицинските сестри заплатата им е по-ниска от 2000 лв. на месец.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>

В София демонстрацията бе пред сградата на Министерство на здравеопазването, а в Пловдив, Плевен, Бургас, Варна и Стара Загора - пред сградите на общините.

С възгласи "Бъдеще в България" студентите по медицина се събраха пред МЗ и поискаха достойни условия на труд и възнаграждения. Те скандираха: "Лекуваш-гладуваш", "Стига унижения", "Искаме промяна и двойни заплати".

Протестиращите носеха плакати, на които пишеше: "Професия с призвание - заплата подаяние" и "Заплата максимум 2000 лева - наем минимум 1100 лева", "Изтощени лекари - застрашени животи", "Тук съм на мястото на още 100 колеги, които ще ги уволнят, ако ги видят тук", "От тяхното здраве зависи нашето здраве".

Снимка: БТА

Участниците в протеста настояват за промяна. Бойка Анастасова, физиотерапевт заяви пред протестиращите, че здравето не е стока. Нито Министерство на здравеопазването, нито работодател може да бъде задължен да плаща определени заплати, докато нашите болници са търговски дружества. Всичко това ще продължи докато нашата здравна система е търговия със здравето на хората, каза Анастасова.

Снимка: БТА

Думите ѝ бяха посрещнати с възгласи: "Няма да търпим". Здравето не е стока и ние не сме търговци, ние сме медици, учили сме в медицинските университети на България и на света и искаме да лекуваме, каза тя.

Снимка: БТА

Дарислав Николов, специализант по анестезиология заяви, че всяка една медицинска сестра работи изключително много, с много пациенти и заслужава много повече от това, което получава в момента.

Снимка: БТА

"Няма лекар, който, ако иска да е добър, да не работи извънредно и да не е претоварен постоянно, включително и ние младите специализанти. Студентите работят в болници още от четвърти-пети курс, за да могат да си осигурят някакви пари. Искаме промяна, и я искаме днес и сега, каза той. Когато един човек работи на повече от едно място постоянно, грешките стават чести, а това е в ущърб на пациентите. Имаме нужда от почивка и нужда от адекватни условия, за да може пациентите да са здрави", каза Николов.

Снимка: БТА

Мая Илиева, медицинска сестра от Синдиката на българските медицински сестри заяви пред младите си колеги, че са последната надежда за промяна в тази система. Ние не искаме да бъдем убийци, системата ни принуждава да работим по този начин. Ако искаме млади хора да останат и да работят, трябва да им предложим условия, съобразно тяхната квалификация, заяви Илиева. Само когато усетят липсата ни, тогава ще ни оценят, каза тя.

С възгласи "Бъдеще в България" и "Протестът е за вас, елате при нас" десетки медицински сестри, фелдшери, лекари и студенти по медицина от Плевен се включиха в националния протест за по-високи заплати и по-добри условия на труд. 

Снимка: БТА

Протестиращите издигнаха плакати: "Призванието не е извинение за експлоатация", "Държите ни с морал, плащате ни с подигравки", "Бъдеще в България" и др.

Сред протестиращите беше д-р Тодоров. Той е завършил преди 10 години и оттогава работи на четири места, не защото това му е приятно, а заради необходимостта от нормално съществуване. Д-р Тодоров подкрепя протеста, защото не вижда да има истинска оценка на труда на медиците. Според него няма и подкрепа от институциите, които трябва да я направят. "Може би младежкият порив на студентите, заедно с нашите страдания и лишения трябва да бъдат двигател на промяна, която да осигури достойно заплащане и нормални условия на труд", добави лекарят. Той каза още, че това трябва да стане и за да не бъдат обвинявани, че са нехуманни, нервни и спят по дежурства.

Във Варна събралите се издигнаха плакати: "Лекарството за българското здравеопазване е уважение и достойно заплащане", "Грижим се за вас с цялото си сърце, време е да получим признание", "Когато достойнството струва повече от заплатата, младите лекари си тръгват!", бяха част от посланията, които протестиращите отправиха към управляващите.

Снимка: БТА

Недоволството е продиктувано най-вече от това, че през последните години - вече не се знае колко на брой, здравни реформи няма, липсва и адекватно заплащане за лекарите, особено за младите, посочи Милен Чолаков, стажант-лекар в 6 курс в Медицинския университет във Варна. По думите му чашата на търпението на колегите му отдавна прелива и ако и този път исканията им не бъдат чути, страната ни ще остане без лекари и медицински специалисти.

Като основен проблем Чолаков посочи липсата на правилна политика от страна на държавата. Според него това се отнася не за едно правителство, а за няколко последователни. "Това трябва да се промени, защото иначе за нас пътят е ясен - заминаваме да работим в чужбина", посочи младият лекар. По думите му, неговото лично желание е да работи в страната си и ще се бори за промяна докрай, но много от колегите му са готови да заминат още след завършването си.

Един от организаторите на протеста в Пловдив Емих Азис, студент четвърти курс по медицина в МУ, заяви, че средната работна заплата на здравен специалист в България е равна на средната за страната или малко над нея. Средна работна заплата за януари - март 2025 в обществения сектор достига 2 162 лева, а в частния - 1 897 лева. По думите на Азис средната заплата на млад новозапочващ лекар в държавна/общинска болница е 1998 лв., а средната заплата на медицинска сестра в държавна/общинска болница - 1500 лв. В същото време, за да стигне до това да помага на пациентите, всеки здравен специалист преминава през години обучение.

Снимка: Радио Пловдив

Затова исканията им са за основна стартова заплата за лекар специализант от 3,5 минимални работни заплати, увеличение на възнагражденията на медицинските специалисти - медицински сестри, акушерки, лаборанти, най-малко със 150% от средната работна заплата за страната. 

Част от протестиращите медици в Бургас дойдоха с плакати, върху които бяха изписани послания като "Ние се грижим за вас, но кой ще се погрижи за нас?", "Искаме да се грижим за българските жени и деца! Те го заслужават! А ние заслужаваме вашата подкрепа!" и "Не убивайте нашите мечти!".

Снимка: БТА

"Крайно време е нашата професия да бъде оценена, защото усилията, които полагаме и по време на обучението си, и след това, са наистина много. Работим в рискова среда и смятаме, че заслужаваме не по-малко от всички останали професии", коментира пред БТА Мария Калчева, студентка трети курс по акушерство. Тя допълни, че недостигът от акушерки в България се дължи основно на ниското заплащане, както и на липсата на възможности за развитие.