Казват, че най-доброто лекарство за една демокрация са изборите. Тази година българските гласоподаватели имаха възможността да гласуват три поредни пъти за народни представители. Затова е доста любопитно да проверим как са се изменили политическите предпочитания на суверена от 4 април, през 11 юли до последния вот на 14 ноември.

Избирателната активност бележи спад след всяко едно гласуване. На 4 април бюлетината си в урната са пуснали 50.61% от имащите право на глас. На 11 юли броят им е 42.19%. ЦИК все още не е обявила данните за 14 ноември, но се очаква избирателната активност да е около 35%.

Кои са големите победители и загубили от изборите на 4 април, 11 юли и 14 ноември можете да разберете от долната графика:

Губещите от изборите през 2021

ГЕРБ имат 837 707 гласа на 4 април, но те падат до 642 165 през юли, за да стигнат сегашното си ниво от 596 456 гласа. Тук внимание заслужава факта, че ГЕРБ спечели своите първи парламентарни избори през 2009 година с 1 678 641 гласа. Партията на Бойко Борисов е изгубила над 1 милион гласоподавателя от вота на 5 юли 2009 до днес.

"Има такъв народ" може да се нарече един от големите губещи на последния парламентарен вот за тази година. Партията на Слави Трифонов спечели първото място на изборите това лято, а броят на гласовете й бе 657 829. Предложеният от нея кабинет и недипломатичното поведение спрямо другите партии явно са разочаровали избирателя и в неделя "Има такъв народ" печели само 249 726 гласа - почти тройно по-малко спрямо вота отпреди 4 месеца.

Ситуацията в БСП също заслужава внимание. Социалистите губят близо 100 000 гласа на всеки вот. Освен това те успяват да се превърнат от трета в четвърта политическа сила. Столетницата регистрира най-слабия си резултат от 1989 година насам.

"Демократична България" следва крива, подобна на "Има такъв народ". И двете формации регистрират най-силен резултат на изборите през лятото. На 11 юли "Демократична България" имат 345 331, но на 14 ноември вземат със 178 хиляди гласа по-малко.

Може би най-големият губещ от изборите през 2021 година е "Изправи се БГ! Ние Идваме!". Резултатът на коалицията се топи след всеки вот, а на 14 ноември формацията изпадна от парламента. В периода от април до ноември са загубени 90 000 гласа.

Ситуацията е сходна с ВМРО. "Войводите" вземат 116 434  гласа през април, като, макар да не влизат в парламента, са близо до прага от 4%. Изненадващо, но широката коалиция между ВМРО, "Воля" и НФСБ не дава резултат, защото формацията взема 85 795 през лятото. "Войводите" решават да се явят самостоятелно на изборите през ноември, но явно избирателите им са се разочаровали от решението за коалиция с Воля и НФСБ, защото ВМРО регистрира едва 28 319 гласа.

Големите победители

Безспорно, големите победители от трите поредни парламентарни вота през 2021 година са "Продължаваме Промяната". Формацията на Кирил Петков и Асен Василев успя да спечели 673 141 гласа на първите избори, на които се явява. За това помогна добрия рейтинг на първото служебно правителство на Стефан Янев, в което Кирил Петков и Асен Василев бяха министри.

Формацията на Петков и Василев успя да канализира при себе си протестния вот. За разлика от БСП, "Продължаваме Промяната" печели и от безрезервната си подкрепа към президента Румен Радев, които също се радва на висок рейтинг. Крайният резултат е, че партията на "харвардците" събира с близо 16 000 повече гласа от най-високия резултат на "Има такъв народ" през юли.

"Възраждане" е друг голям победител. За разлика от много други партии, националистите вдигаха броя на своите гласове след всеки парламентарен вот. Така те порастват от 78 414 гласа през април до 127 549 гласа през ноември. Основната причина за това според анализатори е позицията им срещу въвеждането на зелените сертификати, ваксините и пандемичните мерки.

ДПС също успява да постигне впечатляващи резултати. ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ", "Демократична България", "Изправи се БГ! Ние идваме!" и ВМРО регистрират най-слабите си резултати именно на последните избори през ноември. За разлика от тях, ДПС имат най-силния си резултат именно на последния вот за годината. Партията печели 340 997 гласа. Това не е особено силен за ДПС резултат, защото през 2009 година, когато формацията е била 4 години във властта и носи негативите от това печели 610 521 гласа. Въпреки това, ДПС успява да върне третото си място на политическата сцена и дори да измести БСП от него.