С по 240 000 заявки са били натоварени сървърите на НАП от касовите апарати на определен производител вчера, като това довело до временен срив на системата за отчитане в реално време. За това признаха от Националната приходна агенция на брифинг днес. Оттам са категорични - за хакерска атака не може да става дума.

Става дума за онези сървъри, които трябва да приемат информацията според новата наредба за фискалните устройства - да подават информация към данъчните на всеки пети минути, обясни говорителят на Агенцията за приходите Росен Бъчваров.

По думите му сървърите са били неработоспособни между 13:30 ч. и 15:40 ч. И след това обаче проблемните фискални устройства, които са на един конкретен производител, са продължили да дават съобщения за грешка.

"Вграденият софтуер на фискалните устройства реагира по начин, който не е нормативно описан в наредбата. Очаква се, че устройството не "пита" сървъра само в определени случаи, а 240 000 пъти. Получило се това, че е бил бомбардиран сървърът с изключително голям обем заявки", обясни Бъчваров, цитиран от bTV.

Той отбеляза, че преди не е имало начин да се разбере, че има проблем с връзката, докато сега това става ясно на търговеца на шестата минута. Говорителят посочи, че даже да се изпише грешка, това не означава, че апаратът не работи - в следващите 24 часа той може да се използва и чак тогава, ако връзката не бъде възстановена, ще се наложи писането на бележки на ръка.

В НАП ще бъдат привикани програмистите от всички производители на касови апарати, за да се потърси начин подобни проблеми да не се случват отново.

Към момента по новите изисквания са приведени 56 000 фискални устройства.

От приходната агенция предупредиха търговците да не се възползват от услугите на компании за софтуер, които предлагат продукт за заобикаляне на новите правила.  Вече са засечени практики свързаният с НАП софтуер да се заобикаля с паралелното инсталиране на програми на таблети и телефони, с които да се прави двойно счетоводство - и при констатиране на такова нарушение последиците ще са за търговеца, а не за софтуерната компания, която му е предложила вариант за прескачане на правилата.

По повод опасенията на горивния бранш, че новите изисквания за ДДС, акцизна и ценова информация върху касовите бележки ще доведат до затваряне на бензиностанциите, Росен Бъчваров подчерта, че към момента НАП не вижда основание за отсрочка. "Тези промени не изискват повторно изпитване или минаване на тези системи през Българския институт по метрология", посочи той.

По думите му има "изкушение" да се крият данъци от горива, защото те формират около половината от цената.