Предвижда се удължаване на максималния срок на валидност на протоколите за скъпоструващо лечение, което се поема от НЗОК.

Протоколите за медикаменти по каса ще важат за срок до 1 година, а не до 6 месеца, както е сега, съобщи bTV. Промяната, която засяга хиляди болни от диабет, астма, множествена склероза, ревматологични заболявания и др., ще облекчи положението им, като намали събирането на документи и ходенето по лекарски комисии.

На хората се налага на всеки 6 месеца да пътуват, за да се явят на комисия. Тези, които не са от градовете с комисии, им се налага да вземат поне два дни отпуск, за да се явят на комисия, сподели Боряна, която е на скъпоструващо лечение по каса и два пъти в годината подновява протоколите за терапията си.

От догодина протоколите ще са валидни максимум година и това няма да попречи на проследяването на състоянието на болните и как действа терапията, гарантират здравните власти.

В момента около 200 хил. души вземат лекарства с протокол. "Разбира се, няма да се отнася до всички диагнози, а само до някои, тепърва предстои да бъде финализирано и конкретизирано", коментира д-р Боряна Алексиева, директор на "Договаряне на лекарствени продукти, медицински изделия и отстъпки" в НЗОК.

Уточнява се срокът, в който аптеките могат да изпълняват рецепти по каса на хронично болните. Кога пациентът може да вземе следващата си доза, вече зависи от това кога аптеката е отпуснала предходната.

Ако болният взема няколко лекарства, ще може да ги получи накуп - на най-ранната възможна дата.

Болкоуспокояващите, които съдържат "Трамадол" в комбинация с друг продукт, минават на зелена рецепта, т.е. на по-строг режим на предписване. Аптеки, които нямат лиценз за упойващи и психотропни лекарства, няма да могат да отпускат и конкретните болкоуспокояващи.