Предложението на Софийския оперативен щаб е децата от 1 до 4 клас в София да продължат присъствено обучение до края на тази седмица. Това написа в профила си във Фейсбук столичният кмет Йорданка Фандъкова, докато се очаква решението на МОН за това дали учениците в София ще преминат към дистанционна форма на обучение от утре.

"Разговарях лично с министъра на образованието проф. Денков и го запознах с нашите аргументи – първо, актуалните данни за карантинираните паралелки показват най-нисък процент в началния етап (4% в начален етап, 7% - в прогимназиален и 8% в гимназиален) и второ, нуждата от време родителите на най-малките деца, които не могат да остават сами, да направят организация", аргументира се Фандъкова.

Тя допълни, че регистрираната заболеваемост в София на 14 дневна база е 812 на 100 000 души по данни от Столичната здравна инспекция и съгласно заповедта на министъра на здравеопазването от утре присъствените учебни занятия следва да бъдат преустановени.

"Надявам се, че министрите на образованието и здравеопазването ще обсъдят предложението ни, което ще даде възможност за по-плавен преход за част от семействата. Детските градини и яслите в София продължават работа присъствено. Регистрираният процент на карантинирани деца в тях е малко над 3%", твърди столичният кмет.

По думите й, по време на заседанието директорите на общинските болници и центровете за социални услуги алармираха за сериозен проблем при обезпечаване на дейността им с персонал от днес в полунощ.

Ситуацията в болниците в София е тревожна – 1442 са хоспитализираните пациенти с Ковид, от които 260 са на интензивни грижи и затова е нужна допълнителна гаранция за тяхната работа.

С решение на щаба създаваме организация за разкриване на допълнителни изнесени пунктове за ваксинация на публични места, които да дадат допълнителна възможност за поставяне на ваксина, допълни Йорданка Фандъкова.

Продължават да работят изнесените пунктове в метрото, търговските центрове и кв. „Дружба“.

Междувременно от Студентските съвети също поискаха гратисен период за ваксинация преди въвеждането на сертификат. Според тях въвеждането на "зелен" сертификат от утре като условие за присъствено обучение на студентите е прибързано.

Те смятат, че е било редно да бъде даден гратисен период от един месец, в който студентите, преподавателите и обслужващия персонал да се ваксинират, за да получат документа. От Студентските съвети са притеснени, че за да получат зелен сертификат, преподаватели, обслужващ персонал и студенти трябва да имат завършен имунизационен цикъл, което изисква време, а заповедта за сертификатите влиза в сила още утре.

Предвид твърде ниския процент на ваксинация в системата, резултатът ще е преминаване на всички почти висши училища в онлайн среда от утре, смята Даниел Парушев, председател на съветите: "Което със сигурност няма да е добре за системата на висшето образование, а със сигурност и сред студентската общност, защото студентите няма да бъдат подготвени след две, четири, пет години, когато трябва да завърши тяхното обучение на пазара на труда". Според Парушев, студентите трябва да имат право на присъствено обучение и с доказване на антитела срещу Covid-19