Той добави, че не му е известно развитие по случая с Желяз Андреев от Добрич, който беше арестуван по искане на американските власти за екстрадиция.

Младият мъж е обвинен заедно с още петима българи, че са нарушили ембаргото за търговия със Сирия. Те са работили в кол център в София, през който са продавани части за самолети на сирийските авиолинии, за които Вашингтон твърди, че са свързани с терористична дейност..

Спрямо останалите четири лица прокуратурата няма да постанови 72 часово задържане и няма да поиска задържането им под стража, но това не отменя задълженията по договора за екстрадиция между България и САЩ, каза Цацаров.

Той поясни, че до екстрадиционно производство по силата на този договор и Европейската заповед за арест ще се стигне. Въпросът е да се проведат консултации, в които американската страна трябва да преосмисли дали случаите са толкова неотложни и на второ място - основанията за задържане. Трябва да се търси балансът, при който от една страна договорът да продължи да действа като средство за предаване на лица, които наистина са извършили тежки престъпления, но от друга страна да не се превръща в средство на необоснована репресия на български граждани, каза главният прокурор.

Необходимо е да се помисли за реорганизацията на случаите и това трябва да се прави с мисъл. По думите му призивите за промяна на договора със САЩ са чист популизъм, и в тях няма реализъм.

Очакват се консултации между българската и американската страна на ниво министерства на правосъдието, каза Сотир Цацаров. Той добави, че днес му престои среща с представител на посолството на САЩ.