Захарният диабет тип 2 и сърдечносъдовите заболявания са най-честите хронични заболявания в целия свят. Рискът от развитие на тези болести нарастват с повишаване средното тегло на хората, причинено от понижена физическа активност и нездравословно хранене. А нарушенията в метаболизма най-често се свързват с тях.

Редовното правене на физически упражнения е популярен метод в пътя към редукция на телесното тегло и предпазва от редица усложнения и заболявания. Но за жалост, голяма част от хората могат да достигнат препоръчаните 2,5 часа седмично упражнения с умерена интензивност, като по-голямата част от деня я прекарват в седнало положение.

Проучване на финландските PET Centre и института UKK в град Турку публикуват данни от изследване на здравните ползи при намаляване на заседналия начин на живот в тримесечен период. Участниците в проучването са физически неактивни в ежедневието си хора, но в активна възраст и са със завишен риск за захарен диабет тип 2 и сърдечнносъдови заболявания.

В проучването се сравняват две групи: На едната група периодът, в който прекарват времето си в седящо положение, е намален с час дневно като е добавена физическа активност с нисък интензитет, докато контролната група е оставена на рутинната си ежедневна практика и заседнал начин на живот.

"Това, което прави уникален дизайнът на проучването ни е, че заседналото време и физическата активност и в двете групи са мерени с акселерометри през целия тримесечен период, докато в по-ранните проучвания активността е замервана само за няколко дни в началото и в края на периода на проучването. Този наш подход прави възможно да получим информация за действителните поведенчески промени през по-дълъг период от време". Това казва един от водещите в проучването Тару Гатюуайт от Университета в Турку.

В резултата на това проучване, изследваната група успява да намали средно с 50 минути дневно заседналия начин на живот основно с повишаване на физическата активност. За периода от три месеца изследователите наблюдават здравословни ползи, свързани с регулирането на кръвната захар, инсулиновата чувствителност и чернодробните ензими.

"Окуражителен е фактът, че здравните ползи могат да се постигнат с намаляване на времето, прекарано в седящо положение и да се увеличи времето, отделено дори за физическа активност, която е с лека натовареност. За много хора това е по-достъпно и привлекателно като мярка, отколкото активацията във физически упражнения", уточнява ученият.

Особени ползи за физически неактивните хора

При всички случаи хората, които не отделят време за препоръчаните часове физическа активност ще получат ползи от замяната на един час заседнало време с лека физическа дейност. Намаляването на времето в тази заседналост обаче вероятно няма да е достатъчна за превенция на заболяваемост, когато даденият човек има няколко рискови фактора за диабет и сърдечносъдови заболявания. Учените продължават да настояват, че най-добрите ползи за здравето могат да се получат от увеличаване времето на интензивните физически дейности, тренировки и упражнения.

Следващото проучване на групата финландски учени ще бъде съсредоточено в изследване връзката между намаляване времето на заседналост с енергийния метаболизъм и биохимичните кръвни показатели в допълнение с рисковите фактори за диабет и сърдечносъдови заболявания в период от 6 месеца.