Министерството на здравеопазването разработва пакет от мерки в подкрепа на общинските болници. Това заяви министър Кирил Ананиев пред журналисти в Народното събрание. По-рано през деня министър-председателят Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, здравният министър Кирил Ананиев, управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев и представители на Сдружението на общинските болници проведоха среща, на която беше обсъдено състоянието на общинските лечебни заведения.

Министерството на здравеопазването започва анализи на финансовото състояние на всяко едно от общинските лечебни заведения. "Договорихме да представим утре до обяд на премиера конкретни мерки, с които да окажем помощ на общинските болници в затруднено финансово състояние. В момента вече работи екип по този въпрос", посочи министър Ананиев.

По отношение на общинската болница в Карлово Ананиев беше категоричен, че няма намаления на лимитите за хемодиализа и раждания. Лечебното заведение има общ размер на разходи, определен на месечна база, в който да извършва своята дейност. "Няма такова нещо с отказани раждания заради липса на осигурен ресурс. Същото се отнася и за хемодиализата", обясни още здравният министър.

 

Припомняме, че по-рано премиерът Борисов заяви, че болници в неговото управление няма да закрива. "Парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение. Не приемам сестри и лекари с години трудов стаж, които всеки ден ни лекуват и помагат, да се чувстват без подкрепа, изоставени и забравени", заяви министър-председателят.

 "Правителството ще търси финансови възможности да дотира общинските болници, на които средствата не достигат", подчерта премиерът.

В срок до 1 април министър Ананиев ще представи в Народното събрание и анализ на трансплантационната дейност и план за действие по развитието ѝ в България

Народните представители възложиха на министър Кирил Ананиев в срок до 1 април 2019 г. да представи в Народното събрание анализ на трансплантационната дейност в България; план за действие с разписани конкретни задачи, очаквани резултати и срокове, за да стане България пълноправен член на Евротрансплант; необходимите промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, Наредба №29 от 2007 г. и стандарта за трансплантация на органи, тъкани и клетки; както и Национална програма за промоция на дарителството на органи, клетки и кръвни продукти. Това решение беше гласувано след днешните разисквания относно организацията на трансплантационното лечение в България по време на парламентарен контрол.

В изказването си в рамките на разискванията здравният министър посочи, че Министерството на здравеопазването финализира проекта на Национална програма по донорство и трансплантация 2019 - 2023 г., както и плана за действие към нея, която включва мерки и действия в следните области - донорство и всички негови аспекти, създаване на програми за подобряване качеството на трансплантационната дейност във всяка болница, където има потенциал за донорство на органи, подобряване на знанията и уменията за комуникация на здравните специалисти относно трансплантацията на органи, подпомагане координаторите по донорство, както и обучение на екипи от български специалисти. Освен това здравното ведомство работи и по национална медийна кампания в подкрепа на донорството, която ще стартира през този месец, стана ясно още от думите на Ананиев.

Пред журналисти министър Ананиев посочи, че като част от националната кампания за донорство, се предвижда разработването и разпространението на т.нар. донорска карта, в която всеки гражданин при желание ще може да отбележи съгласието си за евентуално донорство. Тази карта няма да бъде законово регламентирана, което означава, че гражданите няма да бъдат задължени да притежават такава карта. Картата ще има по-скоро морална тежест и един вид ще дава информация за волята на притежателя ѝ. Картата ще бъде налична на публични места, от които всеки ще може да се снабди с нея и да я носи с личните си документи при желание.