"24 май е най-хубавият празник – лъч от миналото, който осветява настоящето и сочи в бъдещето"
Премиерът, председателят на Народното събрание, министърът на образованието и политически лидери честитиха на българите Деня на светите братя Кирил и Методий
На 24 май България отбелязва Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив на 11 май (ст. ст.) 1851 г. по инициатива на Найден Геров.
С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостолни Кирил и Методий на 11 май. Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-то Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
"24 май е най-хубавият и най-светъл български празник - лъч от миналото, който осветява настоящето и сочи в бъдещето". Това заяви премиерът Росен Желязков в приветствие по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, цитиран от правителствената пресслужба.
Желязков подчертава, че денят е символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък.
Премиерът се обръща и към българите зад граница, като изразява признателност към хилядите сънародници по света, които чрез своето трудолюбие, знания и лоялност печелят уважение и поддържат жив българския дух. Специален акцент Росен Желязков поставя върху ролята на българските неделни училища зад граница, определяйки ги като "огнища на знание и дух", където се съхраняват езикът, културата и самосъзнанието ни.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова призова българите на най-светлия български празник с гордост и почит да се преклонят пред безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий.
"Нека с дълбока признателност и осъзната отговорност да си припомним, че нашите първоучители не просто създадоха славянската писменост, но и положиха основите на нова християнска книжовна култура", написа Киселова.
Шефката на НС отбелязва, че благодарение на делото на Кирил и Методий всички ние имаме възможност да четем и пишем на родния си език, да се докоснем до знанието, да подпомагаме духовния и научен подем на българския народ и съхраняването на националната ни идентичност.
За мен е чест да отправя пожелания за здраве и сили към всички хора на словото, които с ежедневните си усилия съхраняват и развиват просветата, науката, културата и духовността в България и по света. Всички те са ни особено нужни днес, когато не трябва да губим вярата си в силата на българския дух, устоял на превратностите на различни епохи и изпитания. Честит празник на словото, на българския дух и на славянската култура, пише още Наталия Киселова.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев отправи приветствие за 24 май към учители, учени и университетски преподаватели, към творци, ученици и студенти.
"24 май е повече от дата. Това е денят, в който се усеща силата на духа български. Ден на езика, на културата, на духовността - онова, което ни свързва, където и да се намираме по света. И точно в този ден вярваме най-силно в бъдещето - в светлите бъднини на нашите деца. Но, за да ги постигнем, трябва да утвърждаваме образованието и културата като национални и бюджетни приоритети. Защото образованието е нашият най-пряк - и единствен - път към проспериращо и хармонично общество. А духовността и културата са пътят към преодоляване на консуматорския модел на живот, който ни залива, и към възпитаване на ценности и идеали. Малко народи имат привилегията да честват празник като 24 май. Ние я имаме. Затова - бъдете горди, бъдете будни, бъдете българи! Честит празник!", заявява Красимир Вълчев.
Поздравления отправиха и лидерите на основните политически партии.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави българите за 24 май във Фейсбук. На страницата му е публикуван аудио клип, където на фона на българското знаме и образите на светите братя Кирил и Методий звучи химнът на днешния празник - "Върви народе, възродени".
"Кирилицата е азбука, която превръща България в първопроходник, а българският език в основа на всички славянски езици. Когато други земи, включително Русия, нямат ясни исторически сведения за собствена писменост преди глаголицата и кирилицата, ние сме им дали писмеността като основа на тяхната култура! Това е повод за истинска гордост за всеки българин", написа съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков във Фейсбук.
Той припомня, че днес 300 милиона души по света използват кирилицата.
"Освен в България, азбуката е официална в Беларус, Босна и Херцеговина, Киргизстан, Северна Македония, Монголия, Черна гора, Украйна, Сърбия, Таджикистан и Русия. Писмеността и културата са съхранили българската идентичност през вековете на чуждо господство. Ако и занапред залагаме на България като нация на знанието, културата и науката, можем да изградим процъфтяваща държава, която да определя собственото си бъдеще. Това е пътят, който днешният ден ни показва", допълва Петков.
"Със силата на словото започва всяко ново начало, а духовността, знанието и културата градят държавността. На 24 чай почитаме великото дело на братята Кирил и Методий, началото на славянската писменост и култура, заяви лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски в изявление, разпространено от пресцентъра на формацията.
По думите му писмеността е нашият прозорец - към знание, към свобода, към по-добро бъдеще.
"Поздравявам всички български учители и преподаватели, призвани да просвещават и учат децата на България, всички ученици, културни дейци, общественици, просветители и творци", добави лидерът на ДПС-НН.
Честит 24 май, българи! Нека не забравяме никога, "че и ний сме дали нещо на света - на вси славяни книга да четат", написа пък лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов също отправи поздравления през социалните мрежи и отбеляза, че българският език ни прави толкова различни и специални - нас, българите.
По думите му всеки свързва празника с нещо различно. С навлизането на изкуствения интелект и с факта, че Интернет се превръща в толкова важна част от живота ни - езикът започва да става универсален. И всичко това може да отпадне. Кой знае? Дано не стане така, допълва Трифонов.
Той свързва 24 май с филм, в който участват известни българи, които вече не са между живите - акад. Светлин Русев, Рангел Вълчанов, Татяна Лолова, Кирил Маричков и много други. А те са важни! Изключително важни хора - и не само на 24 май, допълва Трифонов.