Борисов свали Лъчезар Иванов от всички постове
Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов е призовал зам.-председателят на парламента Лъчезар Иванов да подаде оставка от три възлови поста, които заема.
"От партията няма да го изключвам, защото няма вредни последствия от това, което се е опитал, според него, да помогне на приятел. Понеже при мен приятелства няма, ще приемем оставката му и като председател на комисията по здравеопазване", каза още Борисов, цитиран от "Фокус".
На въпрос дали Лъчезар Иванов е оказвал натиск над журналисти, той отговори: "Първо, той не е оказвал натиск. Второ самият журналист ме информира за този натиск и аз го помолих в своя репортаж изрично да каже, че г-н Иванов се е опитал да окаже натиск. Така че – не само няма натиск върху медията, точно обратното – имат санкцията от моя страна - от най-висшата инстанция на партията и на правителството, да пуснат този материал. Така че нека и останалите да действат като мен и държавата ще изглежда по различен начин”.
(бел. ред. Диляна Гайтанджиева, която е автор на репортажа, обясни по Нова телевизия, че е поискала коментар от премиера)
Борисов уточни, че в събота и неделя ще бъде обсъден въпросът с това кой ще смени Иванов като зам.-шеф на НС. Вече имало две-три предложения.
Междувременно Изпълнителната комисия на ГЕРБ прие оставката на Лъчезар Иванов. Оттам уточниха, че считат, че той прави това в интерес на Народното събрание и ГЕРБ.
"Самият факт, че се подава оставка има две оценки - първо - достойно поведение от този, който е сгрешил, и второ, че не се разпъват политически чадъри върху него. Бих предпочела обаче да го нямаше този случай. В личен план никога не бих допуснала намеса в свободата на словото", коментира председателят на парламента Цецка Цачева.
По-рано БСП призова Лъчезар Иванов да подаде оставката си и като депутат заради "натрупали се" скандали около него. Антон Кутев посочи случая с пътуването на Иванов до САЩ заедно с бившия министър на здравеопазването Божидар Нанев на разноски на неправителствени организации и определяната като лобистка поправка в Закона за наркотичните вещества в "Държавен вестник", където неговото име също бе замесено.
По-рано вицепремиерът Цветан Цветанов заяви, че засега Иванов остава депутат.
"В натиска над медиите Иванов е първолак, в сравнение с Бойко Борисов. Лъсва истината за това, че има натиск и върху медиите, и върху митниците", коментира на свой ред Петър Курумбашев от КБ.
Той припомни, че директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов е потвърдил, че Иванов е лобирал за назначаване на свой приятел на определени позиции в митниците. По думите на Курумбашев очевидно става въпрос за търговия с влияние и случаят трябва да бъде разгледан от комисията по парламентарна етика.
Според Курумбашев е повече от ясно, че върху Иванов е оказван натиск от страна на Борисов.
"Можете да видите днес статии в медии, които са близки до премиера, които казват, че Иванов трябва да си подаде оставката, което е ясен знак, че има зелена светлина, дадена от друго място. В случая Иванов е сготвен от своите", коментира Курумбашев.
Попитан дали депутатът от ГЕРБ има политическо бъдеще, социалистът отговори: "Той се подрежда в редицата на Румяна Желева и Божидар Нанев и тази редица предстои да се попълва".
От ДПС също заявиха по-рано, че Иванов трябва да подаде оставка от всички постове. Депутатът Христо Бисеров не изключи възможността случаят да има развитие, тъй като все още не е приключила работата на анкетната комисия, която проверява случая с нелегалната поправка за наркотичните вещества.
Подаването на оставка от Лъчезар Иванов е постъпка, която трябва да се уважава, коментира пък Екатерина Михайлова от Синята коалиция. По думите й много хора в подобни ситуации не постъпват така.
"Напускането на управленческите позиции е достатъчна санкция", добави колегата й Веселин Методиев.
Относно призива на левицата той да напусне и парламента, Методиев смята, че Лъчезар Иванов трябва да остане депутат, защото другото е прекалена санкция, която надминава здравия разум.
Вижте видео от изявлението на премиера Борисов