Сотир Цацаров се дразни от етикета ”фаворит на ГЕРБ”
Кандидатът за главен прокурор Сотир Цацаров заяви, че го дразни подкрепата за него от изпълнителната власт. Цацаров говори пред журналисти, след като беше изслушан от Етичната комисия към ВСС. Освен него, бяха изслушани и другите двама кандидати - Галина Тонева и Борислав Сарафов.
"Не е работа на министър-председателя и на вътрешния министър да хвалят който и да е съдия. Отговорете ми - как мога да ги възпра?", каза Цацаров, цитиран от БТА.
Той декларира, че няма да бъда изпълнител на ничия воля.
Помолен да обясни какво според него означава „стабилен съдия”, той отговори: „Трябва да го дефинира този, който го е казал - първият, който го каза, беше министър Цветанов. Трябва да питате него какво разбира под стабилен съдия, да го обясни и премиерът".
Неотдавна Бойко Борисов заяви още, че Цацаров е "най-добрият съдия, с когото е работил", докато беше главен секретар на МВР. Вицепремиерът пък коментира, че магистратът има "безупречна репутация в Пловдив" и това е "достатъчно, за да бъде избран за главен прокурор".
Днес Цветанов обяви, че заради добрите резултати в борбата с организираната престъпност, неговата и на премиера оценка е, че има съдии и прокурори, които са безупречни.
"Смятам, че бях обект на една доста целенасочена кампания. Уморен съм от помията, която се изля върху мен", каза още Цацаров пред журналисти, цитиран от „Фокус”. На въпрос кой е изсипал помията, той отговори: „Хората, които имат интерес процедурата по избор на главен прокурор да се отложи и въобще да не се състои избор”.
По повод сигнал от медиите, че осъдителните присъди на Пловдивския съд са повече като проценти отколкото при управлението на Сталин, а заради много от тях България е осъждана многократно в Европейския съд по правата на човека, Цацаров каза: „Първоначалната информация е, че от 395 осъдителни решения на Страсбург, поне 120 касаят Пловдивския окръжен съд, после паднаха на 80, сега нека изчакаме отговора, който ще даде председателят на Апелативен съд – Пловдив, на когото е възложена проверката. Това е абсолютна дезинформация".
Магистратът коментира и сигналите около имотното състояние на семейството му. По повод информация за занижена оценка на овощни градини, собственост на съпругата му, той заяви: „Ще бъде незаконно и неморално, ако цената по нотариален акт е същата и в моята декларация пред Сметната палата. Има гражданска симулация, която не е престъпление. Аз съм декларирал действителната цена и държавната такса е внесена върху нея в деня на сделката. Отговорете ми с какво мамя държавата?”
По повод друга имотна сделка той обясни, че е представил фактурата и фискалния бон, с които семейството му е заплатило 21 120 лева – цена на апартамент. „Стигна се до разминаване в цената поради грешка в електронната система на Агенцията по вписванията. Грешката е установена и поправена по моя молба”, каза Цацаров.
Относно скандалния случай с невинно обвинения в грабеж пловдивчанин Максим Савов, който в крайна сметка беше оправдан и осъди прокуратурата, съдията каза: „Към 19 януари 2010 г., когато състав, председателстван от мен, взе решение за задържането на Савов – доказателствата, с които разполагаше, бяха следните: категорично разпознаване от пострадалата на самия извършител и разпознаване на обувки и на нож, с които е извършен грабежът".
Сотир Цацаров отказа да коментира отрицателното становище за него на Българския хелзински комитет.
Междувременно председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров заяви, че въпросите за Цацаров са най-много.
"Той представи всички необходими документи, които са изключително голям брой. Не искам да влизам в ролята на адвокат на г-н Цацаров, документите ще бъдат качени на сайта на ВСС", каза след изслушването Тодоров.
На въпрос дали не се чувства излъган, че е един от номиниралите съдията, той отговори отрицателно.
Комисията изслуша и другите двама канадидати за главен прокурор - Галина Тонева - зам. главен прокурор, и Борислав Сарафов - ръководител на Специализираната апелативна прокуратура. Те отговаряха на въпроси и сигнали от неправителствени организации и граждани, свързани с техния морал и нравствени качества.
"Срещу мен нямаше постъпили сигнали. Имаше въпроси от неправителствени организации", заяви пък Галина Тонева, след като беше изслушана.
"Единствено обсъдихме ситуацията около делото САПАРД (срещу прокурора по процеса започна разследване, след като отказа да поддържа обвинението - б.р.). Казах това, което се е случило по дни и часове като факти", добави тя.
На въпрос дали счита кандидатурата си за обречена заради подкрепата, която има Цацаров, Тонева отговори: "Ако я считах за обречена, нямаше да участвам в това състезание, не съм човек, който тръгва да губи. По-скоро вярвам, че изборът няма да е политически, те (Борисов и Цветанов - б.р.) не са нито лицата, нито органът, който ще избере главен прокурор. Имам вяра в колегите си във ВСС, че ще вземат решението по свое убеждение".
По повод информацията за неин ипотечен заем от 340 хил. лв., тя обясни, че кредитът й всъщност е от 70 хил. лв., а останалите пари идват от продадено семейно жилище, съобщи БТА.
Борислав Сарафов пък коментира сигнал срещу себе си за делото срещу Братя Галеви.
„Един от свидетелите твърди, че е каран от мен да лъжесвидетелства. Ние работим само със средствата на закона, а хората от другата страна разполагат с неограничен арсенал от възможности – те подкупват, заплашват, понякога може би дори убиват. Така че не изключвам свидетелят да е заставен по един или друг начин да твърди това”, каза прокурорът, цитиран от bTV.
По повод роднинството си с депутата от ГЕРБ Светлин Йовчев той каза:"Не е нито позитив, нито негатив - той се развива в друга сфера на живота, по-млад е от мене", предаде БНТ.
И тримата кандидати са декларирали, че не членуват в тайни общества.
За Цацаров се появиха информации, че е масон, но той отрече.
На 17 декември комисията ще излезе със становище дали кандидатите отговарят на изискванията. Те ще имат три дни за реакция. Срокът за подаване на сигнали е 13 декември, а изслушването пред всички членове на ВСС и гласуването - на 20 декември.