Гърция ще строи стена на границата си с Турция
Гърция планира построяването на стена по границата си с Турция, за да спре имигрантския наплив. Първоначалните планове бяха тя да е 206-километрова, но най-вероятно дължината й ще е значително по-малка.
Министърът сравни оградата с тази, разделяща САЩ от Мексико. Той обаче не уточни дали ЕС е бил информиран за тези намерения.
По-късно обаче се разбра, че гръцкото правителство смекчава плановете си за изграждането на стената, след като бе подложено на редица критики, съобщи агенция АПА, цитирана от "Фокус".
Новият план, представен днес от министерството за защита на гражданите, предвижда строежа на стена, дълга 12,5 км и висока 3 метра, в граничния район близо до град Орестиада.
Гръцките медии критикуват новия план и посочват, че все едно „да сложиш перде на прозорец”.
За шест месеца до края на ноември м.г. 33 000 нелегални имигранти са преминали границата между Турция и Гърция. Повече от тях са от Афганистан, Алжир, Пакистан, Сомалия и Ирак.
Екипи на ЕС заедно с гръцката гранична полиция патрулират по границата от ноември. Това е първият път, когато екип на Агенцията за външните граници на съюза (ФРОНТЕКС) се разполага в страна членка от създаването на екипите през 2007 г. По думите на Папуцис през 2010 г. средно 200 бежанци дневно са преминавали на гръцка територия от Турция. В Гърция се стичат близо 90 на сто от потока имигранти, запътили се към Западна Европа, което създава на страната огромни трудности.
Европейската комисия отказа да коментира днес изразеното от Гърция намерение да издигне стена по сухопътната граница с Турция, но смята, че такива съоръжения са само "временна мярка за решаване на проблема".
"Не искам да коментирам намерения, тъй като съобщенията за стена по границата между Гърция и Турция се основават единствено на интервю на гръцки министър. Важно е границите да бъдат наблюдавани и контролирани, но опитът показва, че издигането на защитни стени срещу притока на имигранти предоставя само временно решение на проблема", заяви Микеле Черконе, говорител на комисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, цитиран от БТА.
Той съобщи, че досега Гърция не е информирала Европейската комисия за планове да съоръжи подобна преграда и отбеляза, че важното е страната да разполага със "здрава и ефикасно действаща система по отношение на бежанците въобще".
В края на декември френският министър по европейските въпроси Лоран Вокиез заяви, че основният проблем пред влизането на България и Румъния в Шенген е овладяването на потока от мигранти. Без да споменава Гърция, Вокиез разкри, че 75% от незаконната имиграция в Европа преминава именно през югоизточната част на ЕС.
Последна актуализация в 15,30 ч.