Борисов: Искаме прокурори от Англия, Холандия и Германия
Премиерът заяви в Брюксел, че мониторинговият механизъм, който е и за сътрудничество трябва да бъде използван, за да се реформира съдебната система от А до Я.
„На базата на това аз съм разпоредил на ЕК да се представи ясен план какво правим април месец, кои закони сега приемаме. Защото вчера това каквото направи комисията за конфискация – цяла Европа не е правила такова нещо. За над 2 млрд. и 400 млн. имущество и реално обезпечено 1 млрд. 460 млн. – това никой не го е правил. И е добро, защото тези пари ще се върнат в банките”, категоричен е премиерът, цитиран от "Фокус".
Какво ще правим с бюрото за антикорупция? Срокове- април влиза, май влиза, кога излиза от парламента. Какво правим месец октомври тази година, попита той.
По думите му, всичките служби трябва ежедневно да правят операции и действително да покажат на българите и на Европа, че се борим реално с престъпността и корупцията.
"Разбира се, по механизма за сътрудничество трябва да дойдат прокурорите, които сме поискали от Англия, Холандия и Германия, да наблюдават дейността на самата прокуратура и когато излезем с тези решения след година и половина – две , спокойно можем да дойдем и кажем - по графика и плана, който вие утвърдихте сме изпълнили всичко сега вече можем да говорим за отпадане на механизма”, коментира премиерът.
Министър-председателят заяви, че сам по себе си механизмът е ефективен и затова го подкрепя толкова много.
„Смятам, че в рамките на мандата на тази комисия – около две години и половина, ще се справим. Без да се налага, както днес прочетох, че бившият румънски президент Траян Бъсеску е поискал молдовско гражданство, нашите държавници да бягат в Европа и да търсят друго гражданство”, каза още Бойко Борисов.
Целта на всичко това е не да се извърши престъпление и след това да го разкриваме, а да има превенция. Искаме така да подредим България, че всички да бъдем респектирани от закона и да го спазваме, заключи той.