Брюксел ще наложи извънредни ограничения върху вноса на зърно от Украйна в пет държави-членки на ЕС, като се подчини на натиска на Полша, Унгария и други страни да промени драстично подкрепата си за износа на селскостопанска продукция от разкъсваната от война страна, пише в. "Файненшъл Таймс".

Изданието разяснява как този изключително необичаен ход се съчетава с подкрепата за членството на Украйна в ЕС и защо онези, които се надяват на още по-ударни санкции срещу Русия, вероятно ще бъдат разочаровани.

Когато става въпрос за предложеното присъединяване на Украйна към ЕС, някои от най-гласовитите поддръжници са в централните и източните части на блока. Вземете например Полша. Президентът на страната Анджей Дуда заяви още през февруари миналата година - доста преди Киев да получи статут на кандидат за членство в ЕС - че Украйна трябва да получи експресен път за членство.

Това, което тези страни не казват толкова ясно, е колко големи биха били последиците от едно украинско влизане в съюза, пише изданието.

Еврокомисията подкрепи ограниченията върху вноса на украинско зърно в Полша, Словакия и други държави, граничещи с Украйна. Тя се опитва да ги убеди да отменят едностранните забрани на фона на недоволството на техните земеделски стопани от пренасищането с евтини хранителни продукти, пристигащи от страната.

По-голямата част от зърното трябваше да бъде реекспортирано от тези страни към Близкия изток и Африка, за да се подпомогне икономиката на Украйна и да се облекчи продоволствената несигурност, но то остана в близките до Украйна страни поради липсата на рентабилен транспорт за придвижването му до съседните пристанища.

Ситуацията е предизвикана от сегашните необичайни пазарни условия, но за някои дипломати тя разкрива противоречие. "Какво точно очакват да се случи със селскостопанския пазар, когато Украйна стане член на ЕС?", пита един от тях.

Другите държави от ЕС няма да имат право да блокират по-евтини продукти, идващи от член на единния пазар. Нещо повече, Украйна ще се превърне в огромен получател на финансиране по линия на Общата селскостопанска политика, което ще пренасочи средства от други страни.

Страната се нарежда на едно от първите места в света по отношение на селското стопанство. Преди войната тя произвеждаше повече от една четвърт от световното слънчогледово олио например и беше в първата десетка на производителите на пшеница, царевица и ечемик.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че иска да предприеме "превантивни мерки" на равнище ЕС по отношение на вноса на украински храни, за да се справи с настоящото пренасищане.

Но това противопоставяне разкрива пропастта между политическите позиции и пазарните реалности. Присъединяването на Киев към ЕС остава в най-добрия случай далечна перспектива. Някои дипломати искат да видят повече откровеност от страна на институциите относно сътресенията, които би предизвикало украинското членство, пише "Файненшъл Таймс".