В една година, в която ключовите думи бяха коронавирус и пандемия, събитията далеч не се сведоха само до това. От САЩ до Русия, от Беларус до Етиопия, от избори до климатични промени, Франс прес представя обобщение на основните събития на изминалата 2020 г.

Разбира се пандемията остава на първо място, след като коронавирусната инфекция беше обявена за глобална на 11 март тази година от Световната здравна организация.

През април половината от човечеството беше под карантина, за да се спре разпространението на вируса. Много сектори на икономиката спряха, бяха обявени и мащабни планове за икономическо възстановяване.

Около 115 милиона души се озоваха в изключителна бедност, според Световната банка, а МВФ прогнозира свиване на световната икономика с 4,4 процента.

Пандемията отне живота на 1 768 392 души и зарази над 80,86 милиона души по света, преди през настоящия месец да започне кампанията по ваксиниране срещу коронавируса в редица страни.

Първи ваксинации срещу коронавируса в Италия

Снимка: AP/БТА

Европа освен пандемията друго значимо събитие, пълно с неизвестни, бе Брекзит. Той влезе в сила на 31 януари, а на 24 декември след месеци на трудни преговори Брюксел и Лондон финализираха и търговско споразумение за след Брекзита, като това се случи една седмица преди изтичането на преходния период.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photo

Тероризмът отново напомни за себе си на Стария континент с атентати във Франция и Австрия. На 16 октомври ислямист от чеченски произход обезглави преподавател по история в парижко предградие, след като той защитил карикатурите на пророка Мохамед пред ученици. На 29 октомври трима богомолци бяха убити с нож в базиликата на Ница от пристигнал неотдавна в Европа тунизиец. На 2 ноември четирима души бяха убити в ислямистки атентат във Виена, първи по рода си в Австрия.

Нападател викове "Аллах е велик" обезглави учител Париж Нападател викове "Аллах е велик" обезглави учител Париж

Кадър: BFMTV

Заради препубликуването на карикатурите на пророка Мохамед във Франция Турция призова за бойкот на френски продукти, а протести срещу Франция разтърсиха много мюсюлмански страни.

Погледите бяха привлечени през тази година върху Беларус заради масовите протести срещу преизбирането на президента Александър Лукашенко, определено от опозицията и от Запада като постигнато с измами.

Снимка: БТА

В съседна Русия критикът на Кремъл Алексей Навални беше приет в болница през август заради прилошаване по време на полет, а после получи разрешение за лечение в Германия. Няколко теста показаха, че е отровен с невротоксичен агент от типа на Новичок. Навални обвини руския президент Владимир Путин, че стои зад отравянето, а Москва определи тези твърдения като неприемливи. ЕС санкционира няколко приближени на руския президент, а Москва прие контрасанкции.

Алексей Навални в болничното легло в берлинската болница Шарите

Снимка: Официален профил в Instagram

Замразеният конфликт в Нагорни Карабах се разгоря отново на 27 септември. След шест седмици на сражения, отнели живота на над 5000 души и след взаимни обвинения за използване на наемници, през ноември бе подписано споразумение за прекратяване на огъня под егидата на Кремъл, утвърждаващо териториални печалби за Азербайджан, заради което в Армения започнаха протести срещу премиера Никол Пашинян, че е приел подобно нещо.

Хиляди етнически арменци бягат от райони в Нагорни Карабах и горят къщите си

Снимка: AP/БТА

Отвъд Атлантика на 3 ноември американците гласуваха в една разделена до краен предел страна и след четири дни на напрегнато очакване, вицепрезидентът на Барак Обама - Джо Байдън, спечели необходимия брой електори в Избирателната колегия, за да победи в битката за Белия дом. Доналд Тръмп обаче заговори за измами на изборите, без да представя доказателства, и отказва да признае поражението си.

През лятото САЩ, а и много други страни по света бяха обхванати от протести срещу полицейското насилие и дискриминацията на цветнокожите, породени от смъртта на 25 май на американския цветнокож Джордж Флойд по време на арест, при който той бе задушен с полицейска хватка.

Снимка: БТА/АП

В глобален план между САЩ и Китай продължи войната. Първо Тръмп обвини Китай, че е предизвикал глобално масово убийство с коронавируса. После Вашингтон оттегли преференциалния икономически статут на Хонконг в отговор на наложения там от Пекин закон за националната сигурност. САЩ приеха и санкции срещу ръководители на Синцзян заради интернирането на уйгури в лагери, нещо което Пекин отрича. Вашингтон наложи и санкции върху доставките на лидера в 5 джи технологиите Хуавей. По-рано този месец САЩ обявиха, че ще лишат от визи отговорни кадри на Китайската комунистическа партия заради предполагаеми нарушения на човешките права.

В Азия в края на юни след историческите продемократични протести в Хонконг Китай прие закона за националната сигурност, който наложи на тази територия, която би трябвало да се ползва с полуавтономия до 2047 г. През декември три водещи фигури на продемократичното движение, сред които Джошуа Вон, бяха осъдени, а продемократичният магнат Джими Лай бе обвинен в съглашателство с чужди сили.

Снимка: БТА/АП

В Тайланд пък от юли десетки хиляди протестират срещу премиера Прают Чан-оча, искат промяна на конституцията и дълбоки реформи на монархията.

Пак в Азия на 29 февруари САЩ и талибаните подписаха в Доха историческо споразумение, проправящо пътя към изтеглянето на американските военни от Афганистан след две години на война. В самия Афганистан започнаха преговори между правителството и бунтовниците, но насилието продължава. Пентагонът пък обяви, че изтегля до 15 януари около 2000 военни от страната, в която ще останат 2500 американски военнослужещи.

Снимка: AP/БТА

Ескалация, експлозия и нормализация - това са трите думи, с които може да се обобщи случилото се в Близкия изток през годината.

Ескалацията бе свързана с убийството от американски дрон в Багдад на 3 януари на влиятелния ирански генерал Касем Солеймани, архитект на иранската стратегия в Близкия изток. Убийството бе извършено, след като проирански иракски демонстранти щурмуваха американското посолство в Багдад. В отговор на убийството на Солеймани 8 януари Иран обстреля с ракети бази с американски военни в Ирак и няколко часа по-късно погрешка свали украински граждански самолет 176 пътници и екипаж.

Протести след убийството на Солеймани

Снимка: БТА

На 4 август огромна експлозия разтърси Бейрут и отне живота на над 200 души. Ранени бяха 6500 души. Пристанището на ливанската столица бе опустошено, цели квартали пострадаха. Взривът бе причинен от пожар в склад с неправилно съхранявани тонове амониев нитрат. Взривът нанесе тежък удар на изпадналата в криза икономика на Ливан.

След опустошителния взрив в Бейрут

Снимка: AP/БТА

В периода 15 септември 10 декември Израел нормализира отношенията си ОАЕ, Бахрейн, Судан и Мароко с посредничеството на Белия дом. През ноември дори се заговори за тайна среща на израелския премиер Бенямин Нетаняху със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, но Рияд отрече това. И докато Израел изглаждаше отношенията си с арабски страни, в самата израелска държава правителствената коалиция се разпадна заради неразбирателство за бюджета и така в страната ще има нови парламентарни избори догодина - четвърти за последните две години.

Снимка: Shutterstock

В Африка вниманието беше насочено върху Етиопия, където на 4 ноември премиерът Абий Ахмед, нобелов лауреат за мир, обяви военна операция срещу отцепническия щат Тигре, управляван от Фронта за освобождение на народите на Тигре - партия, която бе маргинализирана от идването на власт на Абий Ахмед. В резултат на сраженията десетки хиляди етиопци избягаха в Судан.

В Мали след месеци на протести и политическа криза президентът Ибрахим Бубакар Кейта бе свален на 18 август с преврат. След два месеца бе сформирано преходно правителство, което ще предаде властта на цивилни след 18 месеца.

Извън политиката и пандемията 2020 г. се очертава да бъде втората най-топла, регистрирана досега година след 2016 г., според прогнозите на Световната метеорологична организация.

През ноември в разгара на горещините в Австралия огромни пожари унищожиха 40 процента от горите на най-големия пясъчен остров в света - Фрейзър, попадащ в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО.

Снимка: NOAA/NASA

На 9 септември Сан Франциско и други райони на американското Западно крайбрежие пък се събудиха под оранжево апокалиптично небе заради огромните пожари, опустошаващи Калифорния от август, благоприятствани от температурните рекорди.

Снимка: AP/БТА

Цели райони на границите на Аржентина, Парагвай, Боливия и Южна Бразилия също преживяха опустошителни пожари.

През ноември пък два катастрофални урагана опустошиха Централна Америка, убивайки над 200 души и причинявайки щети за милиони долари. Между впрочем бурите и ураганите в Атлантика през годината бяха толкова много, че се изчерпаха буквите от латинската азбука за кръщаването им и започнаха да се използват буквите от гръцката азбука.

Ураганът "Сали" взе жертва САЩ

Снимка: БТА/AP