"Не очаквайте чудеса": Украйна се готви за кърваво лятно руско настъпление
Украинските войски се борят с изтощението, но обещават да се борят, докато не сломят вярата на руснаците, че могат да победят
Заплахата на американския президент Доналд Тръмп да спре подкрепата на САЩ и да се оттегли от мирните преговори между Русия и Украйна предизвика тревога в Киев, подготвяйки почвата за това, което украинските служители и войници очакват да се превърне в кървава лятна руска офанзива, която може да промени траекторията на войната.
Докато украинските лидери продължават да настояват за 30-дневно прекратяване на огъня, мнозина не си правят илюзии, че дългогодишната война с Русия скоро ще приключи, казват украински служители и военни.
Те твърдят, че Русия не показва никакви признаци за намаляване на военните си офанзиви или за реални отстъпки. Според тях неотдавнашната среща в Турция е накарала преговарящите в Киев да се убедят, че мирът остава далечна перспектива.
Там водещият преговарящ от страна на Русия е предупредил, че според украински официален представител те могат отново да нахлуят и да завземат северните украински области Суми и Харков. Дни по-късно, по време на посещение в руската Курска област, откъдето украинските сили бяха изтласкани, руският президент Владимир Путин се пошегува одобрително, когато местен служител заяви, че съседна Сумска област "трябва да бъде наша".
В четвъртък Путин обяви, че силите му "създават буферна зона за сигурност" по украинската граница - термин, който и преди е бил използван за сигнализиране на трансгранични нахлувания.
Колебливата подкрепа на Вашингтон за Киев само окуражи руския лидер. След дълъг разговор с Путин в понеделник президентът на САЩ информира украинския президент Володимир Зеленски, че двете страни трябва да уредят условията на мирното споразумение помежду си.
Европейските правителства също се забавиха с действията си по отношение на обещанията за укрепване на сигурността, които все още не са реализирани, а някои в Киев се опасяват, че може и никога да не се осъществят.
Егор Фирсов, депутат и командир на безпилотно подразделение в 109-а бригада в Украйна, казва, че е време страната му да се изправи пред "суровата реалност", че увереността на Русия може да надхвърли западното единство.
"Путин е убеден, че може да разбие Украйна. Той просто вярва, че пълната ни капитулация е само въпрос на време... САЩ могат да спрат помощта си всеки момент. Той вижда Европа като слаба и нерешителна", казва той.
По протежение на повече от 1000-километровата фронтова линия в Украйна ритъмът на войната се е установил по брутален, смъртоносен модел. Силите на Москва се прегрупират в навечерието на това, което според войници и анализатори е подготовка за нов голям удар през следващите месеци.
Украинските войници на източния фронт споделят, че руската пехота се придвижва с мотоциклети, бъгита и електрически скутери. Саид Исмахилов, войник, който някога е бил висш мюсюлмански духовник в Украйна, ги сравнява с "рояк скакалци... не една голяма вълна, а безкраен поток.
"Те не се интересуват от загубите. Те просто продължават да идват... не за да превземат километри, а метри - разрушени окопи, няколко взривени дървета, стени от къща".
През последните седмици сраженията се засилиха около Покровск и Константиновка, като създадоха напрежение в крепостите Краматорск и Славянск и се приближиха до границите на съседната Днепропетровска област.
В помощ на пехотата е руското тежко и високотехнологично въоръжение, което си пробива път с планиращи бомби, ракети и дронове - включително нови модели, свързани с оптични кабели, които ги правят устойчиви на електронно заглушаване. Защитниците са принудени да се оттеглят от градове като Торецк и Часов Яр, където цената за удържане на позиции са твърде висока.
Въпреки това украинците "продължават да са сериозна сила в отбраната", казва Франц-Щефан Гади, военен анализатор от Виена. "Можем да очакваме постепенен руски напредък, но не и неминуеми сривове, не и рухване на фронтовата линия".
Украинците вече са много по-малко зависими от САЩ за артилерийски доставки, като европейците са се активизирали. Русия има само "леко превъзходство в артилерийския огън", допълва той.
Заместник-командир на щурмово подразделение край Покровск казва, че все още държат линията, "но сме изтощени". Той се сражава от 2014 г. насам, като му се е наложило да преживее наранявания и пропуснати важни семейни събития.
Обещанието на Тръмп от кампанията да сложи край на войната в рамките на "24 часа" първоначално му е дало искрица надежда. Но последните събития са принудили него и войниците му да пренебрегват новините, защото те предизвикват само ярост.
"Това е просто шум. Пропаганда. Лъжи", казва той. Войната е стеснила света му до "следващата мисия... следващата битка" - дотолкова, че понякога не се чувства човек. "Аз съм зомби", казва той.
Това чувство на изтощение и разочарование се разпространява в редиците. Както сред опитните офицери, така и сред новомобилизираните войници, моралът се разклаща - изтощен от нарастващото усещане, че няма ясен план за прекратяване на войната и че животът се жертва напразно.
Олександър Ширшин, командир на батальон в елитната 47-а механизирана бригада, тази седмица публично изрази своите опасения. Подразделението му разполага с американски танкове "Ейбрамс" и германски "Леопард" - символи на западната подкрепа на Киев - но той написа в социалните медии, че дори и най-доброто оборудване не може да компенсира погрешната стратегия, която изпраща хората му на риск.
"През последните месеци започна да ми се струва, че ни заличават - сякаш животът ни се третира като нещо за еднократна употреба. "Проблемите са системни, а не личностни", допълва той, призовавайки за трезва преоценка на оперативния капацитет и стратегия, която да съответства на реалността на бойното поле.
Генералният щаб на Украйна отговори на оплакването му, като заяви, че проучва въпроса.
Войната разкри отдавнашни слабости в командната структура на Украйна. Тяхното отстраняване е трудно, "когато участваш във война с най-висока интензивност след Втората световна война", казва Конрад Музика, директор на консултантската компания в областта на отбраната Rochan.
Някои реформи са в ход, но остават съмнения дали те ще стигнат достатъчно далеч или бързо, за да отговорят на момента.
Кадрите остават един от най-належащите проблеми.
По време на среща в Кремъл, посветена на икономическото развитие, този месец Путин заяви, че всеки месец до 60 000 руснаци "доброволно" постъпват в армията - два пъти повече от около 30 000 украинци, които според него са призовани на служба. Някои анализатори смятат, че и двете цифри са леко завишени.
Въпреки това Украйна отказва да намали наборната си възраст под 25 години, устоявайки на натиска от страна на САЩ и други съюзници. Мобилизацията продължава да е съпроводена от корупция и принудителна военна служба, включително служители по набирането на войници, които хващат нерегистрирани мъже на улицата и ги натъпкват в бусове. Кампанията за набиране на младежи на възраст от 18 до 24 години до голяма степен се е провалила, като според хора, запознати с програмата, кандидатите са едва няколкостотин.
Рядко срещан светъл лъч за Украйна остава местното производство на дронове, които могат да нанесат сериозни щети и да спрат част от руското настъпление.
Украинската армия също заимства от културата на видеоигрите, за да стимулира своите безпилотни подразделения. Инициатива, стартирала през април, награждава войниците с цифрови точки, когато те изпращат проверени кадри с руски цели, унищожени от техните дронове. Точките могат да се използват за закупуване на части и оборудване за дронове на специална платформа - "Brave 1 Market".
Все пак Валерий Залужни, бивш висш украински генерал и настоящ посланик във Великобритания, предупреди аудиторията в Лондон в четвъртък да не очаква "някакво чудо..., което ще донесе мир в Украйна".
"При огромния недостиг на човешки ресурси и катастрофалната икономическа ситуация, пред която сме изправени - можем да говорим само за високотехнологична война за оцеляване", каза той. Приоритет за Украйна е да се бори по начин, който "използва минимални човешки ресурси и минимални икономически средства за постигане на максимален ефект", каза той.
Сериозно безпокойство продължават да предизвикват руските ракетни удари, които поразяват цивилни райони в украинските градове далеч отвъд фронтовата линия. Екипът на Музика е проследил големите атаки през тази пролет - някои от тях включват по над 200 ракети. В момента Русия произвежда повече ракети, отколкото изстрелва, а украинските ракети прехващачи Patriot са на изчерпване.
Нападенията с дронове също се засилват. Само през първите 20 дни на май Русия е изстреляла над 2000 ирански безпилотни самолета "Шахед". Въпреки че Киев е подобрил способността си да различава примамките от тези с бойни глави, броят им става прекалено голям.
"Все повече от тях ще преминат и ще попаднат в целите си", казва Музика. Руските безпилотни самолети също са модернизирани и сега летят по-високо и по-бързо, което ги прави по-трудни за сваляне с картечници. Системите Patriot и F-16 - и двете в недостатъчно количество - често са единствените жизнеспособни средства за противодействие.
В средата на май Украйна загуби един от своите F-16 по време на въздушна мисия, като пилотът катапултира след свалянето на три цели.
Много войници и все повече официални лица казват, че страната трябва да се подготви за дълга, асиметрична борба.
"Колко дълго ще продължи тя?" - пита Фирсов и отговаря: "Докато не сломим убеждението на руснаците, че можем да бъдем победени".