С уникалните кадри на фотографа Иван Григоров ви връщаме назад във времето - през 1974-та година, когато паметната дата Девети септември е отбелязана тържествено в цялата страна, по повод 30-годишнината на някогашния национален празник.

Военният парад е най-забележителното и зрелищно събитие, по повод честването. Той се състоял на площад "Девети септември", където се провежда и манифестацията на трудещите се от София. Маниифестации се провеждат в много градове на страната.

Днес Девети септември продължава да скарва депутатите в парламента, защото за някои този ден е "преврат", а за други "народно въстание".

Снимка: Иван Григоров

Разделени са не само политиците, но и историците. За някои Девети септември е насилствена промяна в държавната власт в България, извършена през нощта на 8-и срещу 9-и септември 1944-та година, със свалянето на правителството на Константин Муравиев и идването на власт на правителството на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев.

Снимка: Иван Григоров

Обратното, соц пропагандата в продължение на 45 години нарича събитието "народно въстание", което отваря нов път на страната и българското общество.

Снимка: Иван Григоров

В нашето общество, обаче, и преди, и сега, няма единодушна оценка на тази паметна дата. Така че темата ще продължи да ни разделя почти толкова драматично, колкото и въпроса с "турското робство" и "турското присъствие".

Снимка: Иван Григоров

Малко история: За пръв път Денят на свободата се чества като национален празник и неприсъствен ден на 9-и септеври 1945-а година.

По повод на първата годишнина са помилвани и освободени от затвора около 900 души, осъдени от Народния съд, а над 1000 души са пуснати от трудовите лагери.

Снимка: Иван Григоров

През 1974-а година, за 30-годишнината, дори самолетите във военния парад отбелзват юбилея с фигура "30 НРБ". Управляват ги опитни пилоти от УАП-Долна Митрополия и УАП-Щръклево.

Тренират с месеци на двете летища и се събират в Долна Митрополия през август. 

Снимка: Иван Григоров

"Цифрата 30 се състоеше от 30 самолета Л-29, а НРБ - от 33 самолета", спомня си бивш военен летец. 63 самолета летят подредени в строй на малка дистанция.

За 30-годишнината от Девети септември, през 1974-а се случват и други вълнуващи събития: Народна република България прекратява заглушаването на радиостанция "Гласът на Америка", а радиопрограма "Хоризонт" на Българското национално радио започва денонощни излъчвания.

Снимка: Иван Григоров

И след като от снимките можете да си представите за какво грандиозно честване на 30-годишнина на Девети септември става дума, любопитно е да си припомним как тази дата продължи да създава раздори сред политиците ни 30 години след Десети ноември.

Преди година историческата дата за пореден път скара депутатите. Членовете на Демократична България демонстративно напуснаха парламентарната зала, като обявиха, че тази дата слага началото на 45-годишния комунистически режим у нас.

Поставяйки акцента върху този въпрос, от ДБ осуетиха приемането на бюджета на Държавното обществено осигуряване и въпроса с увеличението на пенсиите. От трибуната на парламента бе прочетена декларация на ДБ.

Снимка: Иван Григоров

"Да припомня на народните представители и цялата българска общественост, че днес е Девети септември. На тази дата през 1944 г. е извършен класически държавен преврат с участието на чужда войска. Българската държава е окупирана от Червената армия и под въздействието организирано и логистично обезпечено от тази чужда армия в България е извършен преврат, който впоследствие дава възможност да бъде установен комунистически режим, който 45 години разделя българската нация", прочете в парламентарната зала Атанас Атанасов от ДБ.

Снимка: Иван Григоров

Александър Симов от БСП репликира колегата си с думите, че "Девети септември е празник за много хора, както и за родителите на депутатите от "Демократична България". Половината тук са деца на старата номенклатура", каза Симов в декларация от името на БСП.

"Девети септември не трябва и не може да бъде използвана като политическа дъвка от някои сили, които, защото не могат да предложат план за България днес, постоянно се опитват с мръсните си пръсти да бъркат в историята. Ето това постоянно разделение в България ражда нашата невъможност да родим съвместен проект за бъдещето.

Защото нашата история я използват ето такива - децата на старата номенклатура, за да могат да пишат политически биографии", заяви социалистът.

Снимка: Иван Григоров

"Провалът на 30-годишен Преход, отбелязан със сълзотворен газ, ще кара много хора да се връщат към смисъла на Девети септември, за да разберат неговите мечти и грешки", каза в заключение Александър Симов.

Снимка: Иван Григоров

След Симов думата взе Тошко Йорданов от "Има такъв народ", който запозна депутатите с гимназиалните си спомени, когато бил канен от децата на партийни величия на гости и видял с очите си, че някои от тях имали охрана и домашни прислужници.

"Така че Девети септември е черна дата в българската история, каквото и да разправят българските комунисти", заяви Тошко Йорданов.

Снимка: Иван Григоров

С декларация отговори и ГЕРБ от името на депутата Тома Биков. "Българският народ не избра Девети септември, а избра след 45 години днес да е при Европа и развитите цивилизовани държави", каза Биков.

Снимка: Иван Григоров

"Този нов Девети септември на фалшивите проевропейци, които гледат с преклонение към петолъчката на Кремъл, а не към звездите на ЕС, не трябва да се случва! Не трябва да допускаме те да постигнат целите си, за които се борят с всякакви средства", бе позицията на СДС, заради това, че БСП продължава да зачита Девети септември като празник.

Снимка: Иван Григоров

Такава беше атмосферата през миналата година. Такъв остава дебатът и през тази. Въпросът за Девети септември остава неизвестно до кога "незатворена книга" за нашите политици.

Лошото е, че те игнорират важни въпроси за бъдещето на страната и на нейните граждани и ги оставят нерешени заради безконечните си спорове по този въпрос в парламента.

Снимка: Иван Григоров

Това са вече "исторически" спорове - в прекия и в преносния смисъл на думата, като се има предвид че не прекратяват през всичките изминали 32 години от "избухналата демокрация", когато Девети септември беше "съборен" от пиедистала.

Според някои, също с "преврат"...

Снимка: Иван Григоров

Едно може да се каже: че няма една истина за всички времена. И нека снимките от 1974-та година говорят сами по себе си за тогавашния тържествено отбелязан Девети септември, 30 години след...

Снимка: Иван Григоров

Текст: Еми МАРИЯНСКА
Снимки: Иван ГРИГОРОВ