Япония почете с минута мълчание паметта на жертвите от американската атомна бомбардировка на град Хирошима, извършена преди 75 години.

Вижте снимки >>

В 8.15 часа на 6 август 1945 г. американският бомбардировач B-29 "Enola Gay" хвърля над японския град Хирошима атомната бомба "Little Boy". Мощността й е 13 килотона. Самолетът е пилотиран от Пол Тибетс. Взривът е осъществен на височина 600 метра от повърхността на земята. В радиус на километър от епицентъра моментално загиват около 70 000-80 000 от жителите на Хирошима. Оцелелите са изпепелени от топлинната вълна, който се разразява на площ 11 кв. км. с температура до 4000 градуса по Целзий. В следващите пет години от лъчева болест умират още 120 хиляди.  

Снимка: БТА/АР

Оцелели, техни близки и други хора отбелязаха годишнината от трагедията в Парка на мира в центъра на Хирошима в ограничен състав заради ситуацията с коронавируса.

Точно в 8,15 часа местно време, в момента на експлозията преди 75 години, отекна камбанен звън, последван от минута мълчание, спазена в цялата страна.

Снимка: БТА/АР

На възпоменателната церемония в Хирошима японският премиер Шиндзо Абе призова света да се откаже от ядреното оръжие.

"Международната общност трябва заедно да върви към една обща цел - свят без ядрено оръжие", заяви Абе. "Трагедиите, сполетели жителите на Хирошима и Нагасаки, не трябва никога повече да се повтарят", каза той и обеща страната му да остане "мост между държавите, които имат различни позиции, и да ги подтиква към действия".

Кметът на Хирошима Кадзуми Мацуи призова световните лидери да работят по-усърдно за ядрено разоръжаване. Той прикани японското правителство и други страни да ратифицират приетата през 2017 г. конвенцията на ООН за забрана на ядреното оръжие.

Послания до властите в Хирошима по повод трагичната годишнина изпратиха папа Франциск и бившия президент на САЩ Барак Обама, който през 2016 г. стана първият действащ американски президент, посетил града.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова света да се върне на пътя към пълно унищожаване на ядреното оръжие.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

"Още в първите дни на своето съществуване Организацията на обединените нации призна необходимостта от пълно унищожаване на ядреното оръжие. Тази цел обаче още не е постигната", каза той във видеообръщение. "Седемдесет и пет години са твърде много, за да се осъзнае, че притежаването на ядрено оръжие отслабва, а не укрепва сигурността", подчерта Гутериш.

Три дни след бомбардировката на Хирошима САЩ пускат втора атомна бомба над друг японски град - Нагасаки, където загиват още 70 000 души. На 15 август Япония капитулира, което слага край на Втората световна война и продължилата близо половин век японска агресия в Азия.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Години след бомбардировките продължават да се заразяват и да умират много хора, а в Хирошима и до днес делът на болните от левкемия е по-висок, отколкото в останалите райони на Япония.

По данни към 6 август 2014 г. общият брой на жертвите на ядрените удари възлиза на 292 325 души.