Израел и Бахрейн са се договорили с посредничеството на Съединените щати да установят пълни дипломатически отношения, обяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от световните агенции.

"Още един ИСТОРИЧЕСКИ пробив днес!", написа в Туитър Тръмп след тристранен телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху и краля на Бахрейн Хамад бин Иса Ал Халифа.

Новината бе потвърдена от Нетаняху. "Граждани на Израел, развълнуван съм да ви информирам, че тази вечер ще постигнем ново мирно споразумение с друга арабска страна, Бахрейн. Това споразумение идва в добавка към историческия мир с Обединените арабски емирства", заяви израелският премиер в комюнике.

Тримата лидери публикуваха съвместно изявление в шест абзаца, което потвърждава споразумението. "Това е исторически пробив в подкрепа на мира в Близкия изток", се подчертава в текста. Тримата лидери изразяват ангажимента на страните си за "справедливо, всеобхватно и трайно решаване на израелско-палестинския конфликт, за да може палестинският народ да реализира своя пълен потенциал".

Бахрейн е приел поканата на Тръмп неговият министър на външните работи да присъства във вторник на официалното подписване в Белия дом на обявеното миналия месец споразумение за установяване на дипломатически отношения между Израел и ОАЕ.

Подобно на Емирствата, Бахрейн се съгласява да нормализира своите дипломатически, търговски и други отношения с Израел, включително в областта на сигурността.

Споразумението е нова дипломатическа победа за Тръмп, отбелязва Асошиейтед прес. То бе обявено навръх 19-ата годишнина от атентатите в Съединените щати на 11 септември 2001 г. и по-малко от два месеца преди президентските избори в страната на 3 ноември. АП определя сделката като възможност пред Тръмп да увеличи подкрепата си сред произраелски настроените християни евангелисти.

Бахрейн е четвъртата арабска държава, която ще признае Израел, след Египет, Йордания и ОАЕ.

Зетят на Тръмп и негов високопоставен съветник Джаред Къшнър, който изигра активна посредническа роля, отбеляза по този повод, че Израел е постигнал две споразумения с арабски страни за един месец, след като е сключил мир само с две арабски държави за 72 години от своето създаване.

Сделката обаче вероятно ще бъде възприета като поредния неуспех за палестинците, които направиха неуспешен опит да убедят Арабската лига да осъди всяко нормализиране на отношенията на своя страна членка с Израел, докато те не се сдобият с независима държава. Това бе една от последните карти, държани от палестинците, в момент, когато мирните преговори остават в задънена улица, отбелязва АП.

ОАЕ приветства споразумението, палестинците
го осъдиха, бахрейнският крал потвърди
необходимостта от палестинска държава

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и Обединените арабски емирства приветстваха споразумението за нормализиране на отношенията между Израел и Бахрейн. Палестинците го осъдиха, а бахрейнският крал потвърди необходимостта от решаване на израелско-палестинския конфликт на основата на съвместното съществуване на две държави. Тръмп нарече споразумението, постигнато с негово посредничество, "наистина исторически ден", предаде ДПА.

Страните в близкоизточния конфликт са "уморени да се бият", каза американският президент в Белия дом. Той посочи, че може да се случат "добри неща" за палестинците, но не влезе в подробности.

Споразумението бе постигнато навръх годишнина от атентатите в САЩ на 11 септември 2001 г., отбелязва Тръмп и каза, че за него това е чест.

И други страни трябва да нормализират своите отношения с Израел, заяви американският президент и спомена за "регионална трансформация" в Близкия изток.

Обединените арабски емирства поздравиха Израел и Бахрейн за решението им да нормализират двустранните си отношения, предаде Ройтерс.

Този ход ще допринесе за регионалната стабилност и просперитет, изрази увереност министерството на външните работи на ОАЕ в комюнике.

Миналия месец Емирствата станаха третата арабска държава и първата от района на Персийския залив, нормализирала своите отношения с Израел. Официалното споразумение ще бъде подписано в Белия дом във вторник.

Палестинците осъдиха сделката, предаде Франс прес.

"Споразумението между Бахрейн и Израел е удар с нож в гърба на палестинската кауза и на палестинския народ", каза палестинският министър по социалните въпроси Ахмад Маждалани.

Ислямисткото движение Хамас, което контролира ивицата Газа, осъди споразумението като "агресия", нанасяща "тежка вреда" на палестинската кауза.

Посланикът на Държавата Палестина в Бахрейн бе отзован за консултации, съобщи Ройтерс.

Кралят на Бахрейн Хамад бин Иса Ал Халифа потвърди необходимостта от постигане на справедлив и траен мир между Израел и палестинците на основата на съвместното съществуване на две държави, съобщи официалната информационна агенция на малката островна държава в Персийския залив.

Справедливият и траен мир е най-добрият начин за гарантиране на правата на палестинците, увери неговият съветник Набил ал Хамер.

Египетският президент Абдел Фатах ас Сиси каза, че оценява "важната стъпка" към установяването на дипломатически отношения между Израел и Бахрейн.

Споразумението ще помогне за установяване на "стабилност и мир в Близкия изток, по начин, който постига справедливо и постоянно уреждане на палестинския въпрос", написа Ас Сиси в Туитър.

През 1979 г. Египет става първата арабска държава, признала Израел. Петнайсет години по-късно Йордания последва примера му. Миналия месец ОАЕ обявиха, че са постигнали историческо споразумение за нормализиране на отношенията си с Израел. Днес това направи и Бахрейн.

Иран осъди остро споразумението

Иран осъди остро споразумението за нормализиране на отношенията между Израел и Бахрейн, предаде Ройтерс.

Хосейн Амир Абдолахиан, специален съветник на председателя на иранския парламент по международните въпроси и бивш заместник-министър на външните работи нарече сделката голямо предателство към ислямската кауза и палестинците.

"Неблагоразумните лидери на ОАЕ и Бахрейн не бива да проправят пътя за ционистките планове. Те трябва да научат уроците от историята. Утре ще бъде късно!", написа в Туитър Абдолахиан. Той предупреди ОАЕ и Бахрейн, че от години не може да се разчита на САЩ.

Израел смята Иран за основния си враг. Сунитските арабски монархии в района на Персийския залив също гледат враждебно на шиитския режим в Техеран и това е един от факторите, тласнал ги към сближаване с еврейската държава.

По-рано тази вечер новината бе потвърдена и приветствана от Нетаняху.

"Граждани на Израел, развълнуван съм да ви информирам, че тази вечер ще постигнем ново мирно споразумение с друга арабска страна, Бахрейн. Това споразумение идва в добавка към историческия мир с Обединените арабски емирства", заяви израелският премиер в комюнике, цитирано от Франс прес.

"Това е нова ера на мир. Мир за мир, икономика срещу икономика. . . Ние много години инвестирахме в мира и сега мирът инвестира в нас", каза още Нетаняху, цитиран от ТАСС.