"Една от целите ни е с помощта на изкуствен интелект да анализираме всички събрани данни в НЗИС - въведени от медицински лица и лаборатории, както и съобщените от пациента. По този начин ще се опитаме да идентифицираме ранни симптоми на някои от най-опасните заболявания."

Това заяви Борис Костадинов, директор "Софтуерна интеграция" в Информационно обслужване в рамките на най-успешния форум за зелен преход -"Green Transition Forum 4.0 - Новите перспективи пред Централна и Източна Европа", организиран за четвърта поредна година от Dir.bg и 3Е News. Тридневната конференция се проведе от 26 до 28 юни в столичния София Ивент Център. По време на събитието над 2 500 души, от които над 750 топ мениджъри от 18 различни държави, проведоха ключовия разговор за утрешния свят.

В третия ден от форума, Борис Костадинов участва в кръгла маса с Марк Льометр, генерален директор на Генерална дирекция "Научни изследвания и иновации", ЕК, в рамките на панела "Ускоряване на иновациите в региона на ЦИЕ: Взаимодействие със заинтересованите страни от екосистемата". В кръглата маса участваха още: Николай Васев - главен изпълнителен директор, EPIX AI, Виктор Ботев - основател на Iris AI,Тодор Тодоров - главен изпълнителен директор на Bronia AI, Драгомир Иванов - главен изпълнителен директор на HydroGenera, Моника Димитрова - съ-основател на "Водорасло" и Мария Александрова - ръководител на отдел "Иновации и устойчивост" в Nasekomo. Модератор бе Диляна Хараланова - главен оперативен мениджър в The Recursive.

"Компанията ни работи предимно по проекти с национално финансиране. Информационно обслужване е национален системен интегратор и дружеството е упълномощено по закон да управлява по-голямата част от ICT проектите в над 25 държавни организации. В това число влизат министерства, агенции и други дъщерни дружества на тези организации", обясни Костадинов.

"Работим предимно по проекти, които ни се предоставят от различните държавни администрации, като се стремим при изпълнението им да имплементираме най-добрите иновативни методи и технологии.", допълни той, като даде пример с Националната здравноинформационна система: "Информационно обслужване разработва и надгражда Националната здравноинформационна система (НЗИС) от три години и половина. За този кратък период в системата има въведени над 355 милиона записа, което е доказателство, че тя работи много успешно. Всяка секунда системата обработва над 300 заявки, което може би е новина за много хора, които не познават добре възможностите на НЗИС.

Според Костадинов тези цифри са доказателство, че системата работи доста добре и с огромни обеми от данни.

Снимка: БТА

"Една от следващите иновации, които смятаме да приложим в НЗИС, е да използваме възможностите на изкуствения интелект за анализ на всички събрани данни в системата - въведени от медицински лица и лаборатории, както и съобщените от пациента. По този начин ще се опитаме да идентифицираме ранни симптоми на някои от най-опасните заболявания. Системата ще информира общопрактикуващия или лекуващия лекар за потенциални рискове от заболявания и по този начин ще даде ранен сигнал за извършване на нужните изследвания, с чиято помощ определени видове заболявания ще бъдат диагностицирани още в начален етап", каза още Костадинов.

"Другата ни цел е използването на изкуствен интелект за анализ на данните, които постъпват в системата всеки ден, за да се опитаме да установим потенциални епидемиите. Например, ако се опитаме да разберем кога ще възникне следващата грипна епидемия в страната и къде ще бъдат горещите точки, искаме да уловим това в ранен етап, преди да се превърне в голям проблем", обясни той.

Най-голямата и значима конференция за Зелената сделка "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)" е организирана от Dir.bg и 3Е-news. Форумът се проведе от 26 до 28 юни. На конферентните сцени в Sofia Event Center излязоха представители на над 18 държави, като общо над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри, проведоха ключовия разговор за утрешния свят.

Събитието е организирано от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Аурубис България, Главболгарстрой Холдинг, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, Българска банка за развитие, Геотехмин, Енергео, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, АЕЦ Козлодуй, Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване, Българска асоциация "Природен газ", REIB , PCONTRADE, Омега Пауър Груп, PHOTOMATE, OMV Petrom, Българска асоциация по рециклиране, TTS (Transport Trade Services) S.A, Morningside Hill, CWP Global, DEVIN, Smart Energy Trade.

Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Вulgаrіа ОN АІR, Investor.bg, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.