"Вярваме в силите си и в това, че можем да преобразим Русия. Имаме общи цели - искаме нашата държава да бъде свободна, процъфтяваща, богата, силна, цивилизована и най-вече страна, с която се гордеят гражданите й и която е уважавана в целия свят".

С тези думи преди 22 години 47-годишният бивш агент на КГБ в Германската демократична република Владимир Владимирович Путин се заклева в Андреевската тронна зала като държавен глава и върховен главнокомандващ на Руската федерация.

Вижте снимки

На 26 март той е получил подкрепата на 51,95% от избирателите, а вторият в надпреварата - Генадий Зюганов събира 29,48 на сто от гласовете на руснаците. 

От подиума първият президент на Русия Борис Елцин пожелава на избрания от него наследник да построи нова Русия въз основа на постиженията на свободата и разчитайки на новото поколение.

"Мога да ви уверя, че в действията си ще се ръководя единствено от интересите на държавата. Възможно е да не избегна грешките, но мога да обещая, че ще работя открито и честно. Считам за свой свещен дълг да сплотя руския народ, да обединя сънародниците си около ясни цели и задачи и всеки ден, всяка минута да помним, че имаме една Родина и общо бъдеще", отговаря Путин. 

Embed from Getty Images

Първият му президентски мандат е белязан от трагедията с подводницата "Курск", заложническата драма в московски театър и делото срещу петролния магнат Михаил Ходорковски. 

Но новият владетел в Кремъл има късмет. Цените на суровините тръгват нагоре и това влива милиарди в руската хазна. Путин започва да инвестира в икономиката и да изплаща външните дългове. Слага край на войната в Чечня с желязна ръка и променя Конституцията на Русия толкова пъти, колкото му е необходимо.

Снимка: Getty Images

Днес - 22 години по-късно, Владимир Владимирович все още е начело на руската политическа машина. Той е далеч от половинвековното управление на Иван Грозни или 43-годишната власт на Петър Велики, но престоят му зад стените на Кремъл вече е по-дълъг от 18-годишната епоха на Брежнев и 23-годишното управление на последния руски император Николай Втори. И въпреки войната в Украйна и тежките санкции срещу Русия не е ясно още колко ще остане там.

Снимка: Кремъл

И ако мнозина се питат защо, отговорът може би се крие в думите на първия президент на независима Беларус Станислав Шушкевич, който на 8 декември 1991 г. заедно с Борис Елцин и Леонид Кравчук подписва договора, с който бе уредено разпадането на Съветския съюз.

В интервю през 2016 г. - две години след анексирането на Крим и началото на конфликта в Донбас, Шушкевич пророчески заявява, че докато Путин е власт войната в Украйна никога няма да свърши. Причината се крие в копнежа на много руснаци за имперско величие.

"Цялата популярност на Владимир Путин се основава на факта, че той продължава делото на Сталин, Петър Велики и Ленин. В крайна сметка те всички са имперци. А Русия обича да бъде империя, затова много руснаци харесват своя държавен глава. Вземете Гогол. Този, същият Гогол, когото Русия не може да подели с Украйна. Украйна го смята за украински писател, а Русия за руски.

"Русийо, накъде летиш? Отговори! Не отговаря. Чудни звуци пръска звънчето; гърми и се обръща на вятър разръфаният на парцали въздух; лети покрай нея всичко по земята и загледани изкриво, отдръпват се и дават й път другите народи и държави".

Караха ни да учим този откъс наизуст в гимназията, твърдейки, че Русия трябва да дава пример на целия свят. С това е пропито съзнанието на руския народ. Абсолютна глупост е, че Крим е руски, винаги е бил руски и те са си го "върнали". Това твърдение говори само за огромното политическо невежество на руското население. И точно това политическо невежество се стреми да запази днешната руска власт", категоричен е Шушкевич.