Ивайло Мирчев съобщи за кибератака срещу представителството ни в НАТО, оттам отрекоха
По думите на депутата е имало пробивът в киберсигурността през април, при която е изтекла чувствителна информация
Депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев съобщи за пробив на киберсигурността на Постоянното представителство на страната ни в НАТО. От представителството отрекоха да е имало подобна заплаха.
Прибив и искане на откуп
В писмен въпрос до министъра на отбраната Атанас Запрянов той заявява, че през април 2025 г. е постъпила информация, че Постоянното представителство на България към НАТО е станало обект на сериозен пробив в киберсигурността, при който с използван рансъмуер и потенциално е изтекла чувствителна информация.
По думите му атаката е била с цел искане на откуп, предаде БНР.
Съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев пита Министерството на отбраната дали е уведомено за пробива на киберсигурността, и ако да - кога , от кого и по какъв ред е станало това, както и какви действия са предприети от страна на ведомството във връзка със случая.
От постоянното ни представителство в НАТО отрекоха да е имало заплаха за неговата киберсигурност.
"Това не е вярно. Такава заплаха не е засечена нито от българска страна, нито от службите на пакта", казаха от представителството.
Наскоро министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи пред ресорната комисия в парламента, че армията е подложена всеки ден на атаки не само от неправителствени, но и от правителствени актьори.
Армията знае кой я атакува и с какви средства, допълни министърът, без да дава подробности.
Хакери атакували компании, доставящи военна техника за Украйна
Междувремено за пробив през април на руска хакерската група, свързана с военното разузнаване на Русия, сочи доклад на компанията за киберсигурност ESET, публикуван в средата на този месец.
Според информацията в него руската хакерска група Fancy Bear (APT28) е атакувала компании от България и Румъния, доставящи военна техника в подкрепа на Украйна в мащабна кампания по кибершпионаж, наречена RoundPress. Тя е била насочена към правителствени и военни организации в Източна Европа, сред които е страната ни и северната ни съседка, предаде bTV.
В доклада се споменава, че хакерската група е свързана с военното разузнаване на Русия. Fancy Bear са използвали уязвимости в уебмейл платформи, за да откраднат чувствителна информация, като пароли, контакти и лични данни. Въпреки че докладът не посочва конкретно компании, доставящи военна техника, целите включват правителствени, военни и отбранителни организации.
Хакерите са действали още от 2023 г., но за последно е засечена тяхна активност на 17 април тази година.
В доклада се подчертава подчертава, че някои от засегнатите компании в България и Румъния, произвеждат съветско оръжие, предназначено за Украйна.