Проговориха пострадалите при стрелбата в село Сърница пред bTV. След 18-часово преследване десетки полицаи и специалисти от отряда за борба с тероризма успяха да хванат опасен и въоръжен рецидивист в хасковското село.

Пострадалият Мюмюн Мюмюн, който е и братовчед на стрелеца, казва, че с нищо не е провокирал стрелбата. Той отхвърли обвиненията, че е провокирал мъжа.

По думите на Мюмюн двамата мъже имат спор за това къде пасат овцете. Жена му също е пострадала - тя е с рана на ръката след нападение с нож.

"След като синът ми и мъжът ми взеха пушката, той стана от земята и ми посегна. Аз си вдигнах ръката и той ме намушка", казва тя.

Семейството с малко дете останало в имота си, но по-късно полицията ги посъветвала да напуснат къщата.

"Казах им, че може да ме убият, но къщата не мога да си оставя и влезнахме вътре в стаята", казва Мюмюн.

Психологът проф. Калин Гайдаров смята, че стрелецът трябвало да е под наблюдение 

"Две страни на нещата можем да разгледаме - чисто житейската и криминалната. В човешки план, ако погледнем, това са хора отрудени, с много проблеми, бедни - те търсят единствения начин да оцелеят. При това положение се създава напрежение", коментира в "Тази сутрин" криминалният психолог проф. Калин Гайдаров.

"Казусът тук е, че стадото минавало през двора на хората. На нас може да ни струва това странно, но за тях е сериозно. Затова няма как да гледаме на проблема само криминално", обясни проф. Калин Гайдаров.

"От друга страна, възниква въпрос, ако този човек има криминални регистрации и има незаконно притежавано оръжие, тези работи защо стоят така във въздуха. По отношение на този човек трябва да има някакво наблюдение", смята той.

"Какво е ставало с тях и защо няма реакция", попита криминалният психолог.

"Много важна е ролята на районните полицаи, трябва да има превантивна политика - това е възлова роля на полицията, особено в малките населени места. Има практики и политики и трябва да има ясно разписани алгоритми как да се действа, особено в такива ситуации", посочи проф. Гайдаров.