Започва идентификация на насажденията от маслодайна роза в страната. Със заповед на министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева са назначени комисии, включващи представители на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, Института по розата и етерично маслените култури, както и служители от съответната Областна дирекция "Земеделие", информират от ведомството. Идентификацията се извършва във фенофаза "цъфтеж", в началото на кампанията по розобера. Тя е съгласно Закона за маслодайната роза, обнародван в Държавен вестник на 31 януари 2020 г. Проверките на място са детайлни. Те се извършват в присъствието на собственика на насажденията или на негов представител.

Основната цел е да се установи видът на насажденията, колко от площите са засадени с Rosa damascena и колко с Rosa alba и да се запази качеството на българското масло.

Идентификацията стартира от Южна България и ще продължи до средата на юни.

Насажденията от маслодайна роза се създават от сертифициран посадъчен материал, който трябва да отговаря на изискванията на Закона за посевния и посадъчния материал. При отглеждането им се прилагат добри земеделски практики, съобразени с биологичните изисквания за двата вида рози, посочват от земеделското министерство.

В същото време броени дни преди началото на розобера, розопроизводители от Карловско започнаха да унищожават розовите си насаждения, защото са обречени на фалити заради ниската изкупна цена на цвета тази година. Те алармираха, че без помощта на държавата отрасълът е обречен да изчезне.