Игра на мита и дали ще се "настани" икономическият протекционизъм в Европа
Чуйте новият епизод от поредицата на Euranet Plus
В епизода коментираме икономическия протекционизъм и каква е предисторията му в Европа. С двама икономисти от Стопанския факултет на Софийския университет търсим ефекта върху европейския икономически климат на промените на митата, които американският президент Доналд Тръмп въвежда, и общата несигурност, до която водят импулсивните му, може би, само наглед решения. Подготвена ли е Европа, трябва ли да има огледални действия и има ли реален единен пазар в европейското пространство?
Участници:
Доц. Тодор Ялъмов, заместник-декан "Научноизследователска дейност, иновации и проекти" в Стопанския факултет на Софийския университет, с голям опит като предприемач;
Доц. Димитър Златинов, ръководител катедра "Икономика" в Софийския университет, преподавател по макроикономика и международна икономика, заместник-декан на Стопанския факултет на Софийския университет;
Фридрих Мерц - малко преди да стане канцлер на Германия (продукция на Radio AMS, Германия);
Спирос Блавукос, професор в Департамента по международни и европейски науки в Атинския бизнес университет (продукция на Radio SKAI, Гърция).
Подготвена ли е Европа, трябва ли да има огледални действия и има ли реален единен пазар в европейското пространство?
Ето и две от гледните точки:
Доц. д-р Тодор Ялъмов, преподавател и заместник-декан на Стопанския факултет на Софийския университет, с дългогодишен опит като предприемач и мениджър казва: "Развитието на икономическите теории ясно показва, че богатството се създава чрез свободна търговия, а Европа е печелила именно, когато е търгувала свободно. Протекционизмът е съществувал, съществува и ще продължи да съществува в Европа по редица политически причини, свързани например със селското стопанство и определени индустрии, които могат да бъдат обяснени и приети въз основа на неикономически съображения. Пример за това са стандартите за качество на храните, изискванията за използването на определени торове или за наличието/отсъствието на определени елементи в храненето на животните и др. Когато говорим за влиянието на митата, наложени от Доналд Тръмп, ситуацията е значително по-сложна, защото е динамична. Тръмп действа като в игра на криеница или "тука има - тука нема", популярна в началото на 90-те години, което очевидно представлява заблуда. Напълно естествено е това да води до повишена несигурност. Дали Европа ще промени митата си спрямо трети страни обаче все още е рано да се каже. Възможно е отговорът да бъде в посока на разширяване на свободната търговия."
На заседанието на Федералния комитет на ХДС в Берлин (28.04.2025 г.), т.нар. "малка партийна конференция", бъдещият канцлер Фридрих Мерц предложи да се избегне открита търговска война и вместо това да се предложи вариант с 0% мита и взаимно признаване на всички технически стандарти.
"Трябва да преодолеем това, което преживяхме през последните години и десетилетия - все по-нарастващите технически бариери между основните търговски нации в света. А това може едновременно да допринесе и за устойчивото намаляване на бюрокрацията в Европа. Какво всъщност пречи на взаимното признаване на технологичните стандарти между Америка и Европа до такава степен, че да се въздържаме от провеждане на мащабни изпитвания, обстойни технологични тестове и други подобни преди навлизането на съответните пазари? Ако предложим това на американците, това може да се превърне в шанс да превърнем настоящата търговска криза в голяма възможност както за Америка, така и за Европа и да покажем на света, че не митата и издигнатите граници създават просперитет за всички участници, а свободната търговия и отворените пазари."
Подкастите от поредицата "Европа утре" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Dir.bg.