Коментари - Жители на село Баня против премахването на вековни борове | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Като при следващата буря размажат някоя къща, пак държавата ще е виновна на някоя дърта кукувица.

На 50 години -опасни, а колко ли е опасна Байкушевата мура! Нея кога ще и дойде ред да я премахнат да не е опасна за хората. Иначе е ясно, мястото където са боровете ще се "облагороди" асфалт менте, вероятно ще е и по "европейска програма" ако не -от джоба на и баните. Я колко хубав стана булевард Христо Ботев в Плевен -разделителните "островчета се премахнаха, дърветата (канадска топола и преди черен бор станаха гориво за компоти и лютеници, асфалта напукав ама на кого пречи. И каква радост е когато лятото напече слънце ....

Не са казали, не са я ликвидирали. Брястът в центъра на Сливен, дето е почти набор на мурата, му е..ха ма'ата без никакви сантимeнти.

тия пари какво се пенявят! Е ясна че местните гробарите от гроб иска да усвоят едни парички от бюджета които да лапнат А дръвчетата кой му дреме за дръвчетата нали ще станат и те за талпи от които гробарите да си изкарат парички!

За селото не знам, но е крайно време в Софията да вземата и Борисовата да е понамалят и да поизсекат гадните дървета. В горната част и ма излишно големи части, заемащи ценно, централно място - да я махат и да построят жилищен комплекс (и мол)!

Знаете ли, че в България има сигурно 5 села Баня. Да бяхте написали област.

Село Баня е ТОП!

Нито са борове, нито са вековни. Ама това не значи, че някой не си ги е харесал за евтин дървен материал. Ще ги отрежат, като стой та гледай. Както се случи на елите по улицата между гарата и пазара в Банско.

Вековни борове на 60 години. Яко.

От това, което сме учили навремето в училище, иглолистните имат осова коренна система с един централен корен, който може да е по-дълъг от надземната част на дървото. Затова боровете нарастват бързо и могат да се ползват за дървесина, но силно изтощават почвата, в която за засадени; и затова смърчовете в контейнер, които хората купуват за коледни елхи често не се хващат - понеже при пренасянето им в контейнер са нарушили целостта на централния корен. Според мен след всичко това, боровете са доста устойчиви на вятър растения, но пък е тъпо да се садят борове там, където естествените дървесни видове са широколистни. Особено в планините е тъпо, защото боровете горят като факли при горски пожари.

Ами не знам какво си учил в училището, но бора определено не е ряпа. Качи се в планината и виж сам падналите дървета. Или отвори някоя книга и прочети, вместо да пишеш. Уф.

Чворестия, какви дървета в планината са паднали, тези покрай новопостроени, реконструирани пътища ли! Или онези НА свлачищата. В гората, да има такива дървета, но вече "умрели" изядени от корояди и други буболечки. Или пишеш просто така -за спорта

Навремето явно не си учил много усърдно! Това е така, защото там, където растат обикновено - високо в планината, няма толкова много почва, за да пуснат дебели централни корени по 15-20 метра в дълбочина! Иглолистните имат хоризонтално развита коренова система. Затова лесно при буря падат и нанасят щети, ако са в населени места. Освен това дървесината им е по-лесно податлива на вредители.

спомням си... преди двайсетина години, един човек, който се гордееше с двата бора, посадени от дядо му пред кущата... та една буря - събори едното. то мина директно през покрива, плочата на тавана и спря на плочата меежду първият и вторият етаж... той след бурята - директно отряза и другия бор.

Затова стихчето е: Бяла, спретната къщурка с две липи отпред. И моят дядо е засадил два бора - абсолютно ненужни дървета! Под тях нищо не расте. Ще ми е забавно ако някой от тях падне и срути къщата на село - сега единственото, за което се ползва е мангалите в селото да я обират всяка седмица.

Аз си спомням как едно село Бисер бе залято , преди години - удавиха се хора ... но виновни няма .