Защо в Чили се стигна до такъв взрив на насилието

Поводът за социалния взрив беше увеличаването на цените за метрото, но причините са социалните неравенства, дълговете на домакинствата, скъпите здравеопазване и образование

Обратно в новината

Коментари - Защо в Чили се стигна до такъв взрив на насилието | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Билетчето за метро е била просто "капката преляла чашата"

Все едно чета за България !

Ами и те се умориха от високите дози неолиберализъм...

Система която не дава шанс и надежда на губещите е обречена. Не дали,а кога. Бой се от търпеливия. Когато дълго време няма справедливост идва тълпата и освен справедливост търси мъст и възмездие. Дайте навреме на бедните,защото ще дойдат и ще си вземат само,но богатите ще плачат.

Колко познато!

не бяха отдавна времената, когато някои центрове за икономически анализ горещо препоръчваха "чилийския пенсионен модел" като мега-успешен, съответно България да се поучи и влезе в крак с новостите. Разбира се, днес никой няма да си спомни подобни писания. Та в тази връзка аз правя предложение на чилийците да въведат бълагрския пенисонен модел, главно Първия стълб, ако искат да си решат социалните проблеми в краткосрочен план, защото това се сочеше за тяхно главно предимиство преди време, че нямат Солидарния първи стълб на пенсионната система на страната.

Лошо нещо е капитализма, няма по-лош строй от него.

защото си нямат комунизъм, да си внесат руски комунизъм, сега се предлага изгодно, на безценица

Чилийците на са нормален народ! Вдигнали им цената на билетчето за метрото с 3% и те - на бунт!!!!!!!! Я да вземат пример от българският народ - при 50% повишение на цената на билетчето в София няма бунтове, а само благодарност към Фандъкова и ГЕРБ. Не вярвате ли - ще видите резултата от изборите на 27 октомври за кметицата на София!!!!! Ето това е благодарен народ!!!!!

Чили има огромни социални проблеми!! Това че средната заплата е 20000 долара не означава че живееш добре! В Чили в момента е подобия на българия! Проблеми със здравеопазването, проблеми със образованието и какволи не още! ТАМ Е СЪЩШАТА ДЕМОКРАЦИЯ КАКВАТО Е И ТУК!!

Явно тука чашата ни е съвсем празна, щом можаха да ни вдигнат билетчето с 50% и нищо...

Имаше и по-лош ама европейските народи го отхвърлиха. Сега остана само в Куба и Северна Корея. Даже не знам дали в Куба все още е същия. Изглежда обаче все още го има в кухите кратуни на част от населението на СССР и подобни примати.

При 20000$ доход на глава от населението и минимална пенсия от 400$, чилийците стачкуват, защото не са доволни от битието си. Нека вземат пример от българските овце, управлявани от едно прасе от Банкя вече 10 години - траят си и безропотно позволяват да ги стрижат все повече и повече. Нека вземат пример и от Боко Тъпото - нищо не умее, но лъже по-добре от ром, а когато е в шизофреничен пристъп, според него ългария става икономическия тигър на Европа. Софийските управници пък се гордеят с невероятните си успехи при строежа на метрото, цели 40-50 км, а какво да кажат чилийците за тяхното - над 140 км е метрото в столицата Сантяго де Чиле.

"младеж, която, въпреки че не е живяла по времето на диктатурата, от доста години престана да гласува. На младите им дойде до гуша и излязоха на улицата, за да покажат гнева и разочарованието си" Това изречение казва всичко. Младите в Чили както и в повечето други цивилизовани държави отхвърлят неолибералната идеология и представителната демокрация като социален договор. Реалностите са различни и изискват нов подход. За съжаление българската „интелигенция“ и младеж са доста назад в това отношение.

Чили е резерват на неолиберализма не се учудвам че ескплоадира дори при $1600 средна запалата . Тя и Америка е жива трагедия социално ( само в Лос Анжелос има 60 000 бездомни) въпреки средна заплата 5000 ... Чили е такъв икономически Джурасик Парк че чикагската школа им приватизиара пенсионата система кеото не посмя да направи дори в Америка. Инак има и родни елементи - младите не гласуват но пък страсно протестират!? ха-ха-ха

Икономиката може и да се развива, но бедните и средната класа нищо не получават, а напротив - губят социален статус и перспективи в живота !

Където стъпват либералите, остава пепел и война. . Какво не е така?

Защо в Чили се стигна до такъв взрив на насилието ! А ми защото не са заспали женски полови органи като нас българите!

Комунизъм в действие...

Правителството на Пинера съсредоточава икономическата, политическата и институционалната власт Т.е. нищо по-различно от диктатура! Един ял свинско, другите зеле... в Чили ядат свинско със зеле... У нас има 50млрд. спестяваниа но над 95% са под 1000 лв., т.е над 45млрд. се държат в 5% от спестителите ... Ако ходиш на работа за един хляб и ти повишат билета за метро, че ти остава само половин хляб, всичко се обезмисля.

...-отдавна е доказано-комунизъма е еврейски и в русия жидовете правят 1917 революцията и управляват държавата от 320 комисари 310 са били евреи .. чети не повтаряй кво ти пищат соросоидните масмедии и за ленин с влака със злато и за бронщайн фанат на канадската граница с 1000 главорези и пари кеш от чейз манхатан банк и на варбург банката и те така те-юдейте искат петрола и са си го взели колкото до руснетата над 100 млн са избити между 1914 и 1990 и други стотици милиони европейци царица е парица

Брей , брей....Капитализмът бил лош....Ами да идват комунистите на Мадуро и.....давай,маме.

Да ви поправя уважаеми, не 50 а 60% беше увеличен билета а и винетките също.....фандъчката харчи на ден по 4 303 000лева от НАШИТЕ пари и вижте София на какво прилича.....Ха честит ви нов стар кмет, проф. Константинов ще се "погрижи" за изборният успех......

Да дойде Алиенде !Но този път с китайски и руски войски.....

В Китай има повече нови милионери отколкото в САЩ, в Русия си е обикновен капитализъм та не виждам кво ще прават тия войски с Алиенде :)

В София вдигнаха билета с 60% и всеки си траеше, а иначе в чата само се лае.

Да се разходят до Венецуела да видят където стъпят социалистите (комунисти) какво се случва... при това в латино вариант.

Разликата между българите и чилийците е че там нямат цигани

Американците наливат пари във фондация която спонсорира всички безредици в Чили Испания Хон Конг.

Има нещо такова. И ние така - има-няма 500 години и като се разгневихме, па като Фанахме сопите и пушкалата, па им разкатахме фамилията на турците и сега не смеят с пръст да ни барнат.

Земята е твърде малка! Като чета материала за чилийците, все-едно, чета за България. Само дето чилийският народи ни води с "една обиколка"- те поне протестират. Много ми хареса мисълта, че съвременното общество изисква социална интеграция. А тя на свой ред се случва само с потребление. Така младите хора,за да са социално активни, затъват в дългове,иначе си аут от системата. А нео-либералния капитализъм е замислен така, щото да оплита в мрежите си все-повече роби. Не го слагам в кавички, защото, масовото затъване в необслужвани дългове е един вид робство. През 21 век се връщаме на практика в 7-ми век пр.н.е., когато съществува робството за дълг. При тази система се отчитат само макро-икономическите показатели, но те изобщо не са реален критерий за истинското състояние на обикновените хора. Така, според премиера на България,страната ни има завидни успехи,строят се магистрали, ето сега и Балкански поток. На година икономиката расте с 3 %, безработицата е спаднала. В същото време,цели области у нас са обезлюдени,защото хората нямат поминък. Извън столицата, Бургас, Пловдив и Варна има пълен срив на местната икономика. Няма заетост. Хората масово емигрират. Да не говорим за латентната безработица, която услужливите социолог.агенции се правят че я няма. През 1973г. в Чили бе избран за Президент със законни избори Салвадор Алиенде, ляв лидер. Тогава се случи преврата на генералите начело с Аугусто Пиночет. А конците на тези военни марионетки се дърпаха от САЩ. Просто те не искаха втора "Куба" в Лат.Америка. Не, Чили нямаше да стане Куба,защото Алиенде бе интелектуалец, а не партизанин като Че и Кастро. Целият интелектуален свят бе зад него, но това не попречи на Пиночет да го ликвидира и да наложи крайно дясна-фашистка диктатура. Историята показа, че икономическите строеве изградени на принципите на комунизъм, фашизъм-нацизъм са отречени от народите. Но е време и капитализмът да бъде отхвърлен в тази си форма. Защото той е същият като преди 150 години, без промяна. Може би Китай се опитва да прави нещо в тази насока.Мощна икономика, развит частен сектор, но и добри социални политики.

Разликата е , че там е имало Пиночет-а тука ни управлява вторият отбор на червените боклуци

Точно така е, защото Фандъкова и нейният ментор (а и цялата камарила гербаджии) много добре знаят, че българите не са чилйци и си кротуват. Какво друго може да се очаква от народ, който е измислил поговорката "Наведена главица сабя не я сече". Спомнете си какво казваше др. Т.Ж. по повод глупостите на Горбачов - "Ще се наведем да отмине бурята". Цитирам по памет. Иначе съм съгласен с всички, които тук са уловили аналогиите с проблемите в Чили и тези в РБ.

Чудесен коментар!

Бре какви прилики..само дето ние си траеме

Допадна ми коментарът, че всъщност зад привидното благосъстояние се крие безнадеждна задлъжнялост и фактическо финансово робство. Както и че стойността ти на гражданин е зависима от потреблението и какви банкови услуги ползваш. Това всъщност показва линията на един скрит фронт в съвременните "демократични" общества, където корпорациите и най-вече банките управляват обществения живот като налагат шаблон, съгласно който си някой само, ако си взел кредити и можеш да ги плащаш, като им ставаш доживотен клиент. Вижте само рекламите по телевизията и ширещите се практики за живот на лизинг.

Това е статия за нашия "политически елит". Да не се увличат само по инвестиционния климат, а да се съсредоточат върху резултатите от него. Данъци, здравеопазване, образование и стандарт на живота са нещата дето народа усеща на гърба си, а не инвестиционните намерения на имащите пари в излишък. Те си знаят интереса, а той е пари-стока-пари прим...нали така беше в научните трудове?

Само защо лъжете - "като здравеопазването, образованието и пенсиите, които в тази страна зависят почти изцяло от частния сектор". Кратко проучване показва - "като здравеопазването, образованието и пенсиите, са секторите с най-голяма държавна намеса".