Все повече българи искат да стават учители въпреки пандемията

От септември близо 4000 са кандидатите по програмата на "Заедно в час"

Обратно в новината

Коментари - Все повече българи искат да стават учители въпреки пандемията | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

В соца имахме един учител по БюиЛ в софийската мат. Гимназия. Дойде от накъде като заместник май. Трябва да е бил скоро завършил, сигурно 25-26 годишен. Идваше на пабота след като си е напазарувал, което се състоеше в една бутилка водка метната в чанта тип мрежа. Беше мн популярен сред учениците. Уроците бяха тип беседа, но май ръководството не го хареса и го разкара. Къде ли е сега ? Сигурно е ударил 60-така. Ще го черпя нещо по-така.

Изпуснахме питомното, и сега ще гоним дивото и ще се включим ударно в доунищожаването на образованието. Тази тенденция не е как да се даде по-добро образование на децата, а как да останат невежи и лесно управляеми. Имахме уникален опит в намирането на млади таланти, уникална образователна система, често заклеймявана с политически аргументи и дори демонизирана. Това е извадка от изследването на "Trends in International Mathematics and Science Study" (TIMSS), 1998: "Математическите разсъждения се използват в уроците по математика, както следва: в Япония в 53% от всички посетени уроци, в Германия в 20% от посещаваните уроци, и в САЩ в 0%. В по-голямата си част математическите разсъждения се използват на уроци по геометрия, която в САЩ практически не е представена в учебната програма." За съжаление, наблюдава се една метаморфоза от учител по дисциплина, към учител който няма представа от дисциплината която преподава, който знае как се преподава на думи но нищо не разбира от това което ще преподава.

Нормално е да искат, от 2021 с тия високи заплати и 56 дни годишен платен отпуск, в малките градове не говоря за София, Пловдив и Варна а за наистина малките градове с тия заплати хубавите направо са СУПЕР и ако и двамата в семейството са учители ами направо са супер, кеф майка, малко работа и хубави заплатки и всичко е шест. Както казах за малките градове иначе за СОФИЯ не става

по-добре някой млад и спокоен преквалифициран преподавател, отколкото ценен постсоц кадър тип рабфак, който да скубе и крещи.

Учителите трябва да полагат изпити за доказване на компетенции и дори да се явяват на конкурс за местата си на всеки 5 години. Само с вдигане на заплатите нищо няма да бъде постигнато. Цялата материална база, заплатите, осгуровките и пенсиите на учителите, възпитателите и целия административен апарат се заплаща от обществото и контролът върху работата и резултатите трябва да бъде сериозен.

Мая, не взимат 1500лв. чисто. Но в провинцията и с други професии не взимат 1500 лв. Затова искат да стават учители.

Малко просташки въпрос, но колко пари чисто получават учителите, дали връзват нормална заплата от 1 500 лева чисти поне ?

да, главните учители вземат по 1504 или нещо подобно (по щат). Останалите падат и до 1300. Това за София. За другите градове не знам. Образованието е много, много скъпа работа, за която повечето хора не си дават сметка.

1120лв. чисто 23 год. стаж в централно столично училище.

Трите причини, заради които си струва човек да стане учител са: 1. Юни 2. Юли 3. Август :)

хе-хе... още някой дето не е ходил на училище.

Нивото в образованието е толкова ниско че е идеално място за безработни вишисти в кризата. Горките деца...

Доста неграмотен си и ще имаш голям успех, виСшисте.

Ами като няма достатъчно подготвени учители, се налага хора да се преквалифицират. Това в миналото бе изпробвано с преквалификацията на специалисти, които да стават учители по английски. Резултатът за учениците беше трагичен в повечето случаи.

"Няма изискване кандидатите да имат учителска правоспособност - одобрените участници придобиват такава в рамките на програмата." Ъъъ?

Ще придобиеш лекарска правоспособност в рамките на 3 месеца и ще се реши проблема с кадрите. Не е нужно качество, важното е количеството. Количествените натрупвания, водят до качествени изменения.

Как няма да искат, работят половин ден макс 5-6 часа, почиват около 4 месеца в година, никой не ум държи сметка за качеството на работа и за капак им вдигат заплатите.

Идиот си и идиот ще си останеш!

според повечето "мениджъри" всички работници работят по 5-6 часа дневно, а през останалото време скатават за кафе и пуш-пауза.

Тъй, тъй. Ма туй го правят в офиса/магазина/плаца/колата, а не в къщи да си вършим домашната работа.

Колко от хората, които са работили или работят като учители обаче са удовлетворени от работата. Вярно, в момента да си учител е горе-долу добре, работата е сигурна, заплатата прилична. Преди20-25годи и, когато аз работех в училище, заплатите бяха доста мизерни, условията на работа също. По това време мои познати работеха по барове и дискотеки, изкарваха няколко пъти повече и се подиграваха на учителите. Сега същите тези искат да стават учители и записват някакви педагогики.

Извън най-големите градове, да си учител е горе долу единственото по-нормално занимание, което можеш да работиш и при което се спазват Кодекса на Труда и належащите му наредби.