"Възраждане" предлага земеделски пазари без посредници, БСП - регламент за надценки
Костадин Костадинов посочи четири причини за ценовия скок в цените на храните
Обратно в новинатаКоментари - "Възраждане" предлага земеделски пазари без посредници, БСП - регламент за надценки | Днес.dir.bg
Коментари
На фермерските пазари що не се разходи тоя смешник - там е поне 3 пъти по-скъпо. Няма контрол никакъв, касови апарати не съществуват, но пък уж всичко било много по добре. Като ги питаш защо - ми било фермерско. Е що като се продава директно не е по-евтино ?
Костя, като артист от статуквото, разиграва етюди и вини за цените някакви измислени посредници, за да отклонява стадото от истинския проблем - инфлацията. Всички на върха са облагодетелствани от инфлацията, защото имат достъп до утрешни пари, с които купуват на днешни цени. Нещо да каже за цинети на имотите, на колите и на всичко останало? И там ли са видновни прекупвачите? Цените не растат, паритетът на валутите пада. Циркаджии...
Защо не вземат пример от гърците. В района на Халкидики всяко селище си има ден, на който на определеното място се организира пазар. Има пресни плодове, зеленчуци, маслини, прясна риба. Цените са ПО-НИСКИ от големите вериги. Не че в тях е по-скъпо,отколкото тук. Качеството е по-добро. Промоциите са истински. За пример - оранжерийни краставици са под 1 евро, а тук са 5 до 6 лв. Страхотен кашкавал е около десетина евро. Месото е качествено и не по-скъпо от тукашното. Водата е доста евтина. и т.н. И друго интересно - имат много магазини на гръцката верига Масутис, много рядко Лидл, и май други вериги почти не се намират. Не е задръстенокато тук.
Че то и сега ги има ама цените са двойни. Щото видиш ли българско с голямо качество.
В квартала има магазин от производител. Прясното мляко е 3,0 лв, колкото е и в големите вериги. Е защо е толкова, като ужким е без посредници? Било българско?? В с. Сърница млякото се продава от производител за 80 ст. на литър.
Тва е нивото на раята, дето бойкотира веригите един ден и си мисли, че участва в световна революция на пролетариата. На съседния пазар има фирмен магазин на ЕлБи, т.е. баш производител на сирене. Познай какви са цените. Имаме и магазин на някакъв кооператив - същата работа. Коцето историк ли беше или с някакво подобно псевдообразование? Явно хал хабер си няма за пазарните принципи и как се определят цените. Ама, то като животът ти е минал по общински съвети и парламенти, откъде да имаш елементарна представа от това...
Епа нека Коцето К сложи джапанките и застане на една сергия, тъкмо го докарва и на тен и на говор, а и в сметките го бива :) :) :)
Би било чудесно,но как ще стане?Днес купих гъби и ябълки от Полша,домати от Гърция,месо от Испания,картофи от Франция....
Коцето пак лови шарани. Пазари за производителите си има и точно от там купуват посредниците. Но как да обясниш на простите ганювци, че посредника също има разходи и голяма част от продукцията се хвърля. Ганю врещи, че надценките били високи ама Ганю не отива да си купи от проиводителя, Ганю чака да му докарат в града.
Земеделските пазари ги има навсякъде по света. Те не са новост и вършат чудесна рбота . У нас и сега има претендиращи да са земеделски пазарни. На един такъв видях евтини китайски подправки от чували по 100 кила, които минаваха за "местно производство", също така, типичен египедски боб ГМО, напомпани с химикали огромни пиперки и грозни вносни домати - все местно производство, уж. Ако някой иска да възроди тази традиция у нас, трябва да въведе драконовски мерки срещу ментетата. А някои производители с 2 череши в двора имат кетап за земедеслки стпани, но цяло лято си продават турски череши трето качество. Или пък тарикат с 2 кошера, продаващ тон китайски мед и прочее. Нужна е инвестиция - за инфраструктура и транспорт, а съшо и за много сериозен контрол. Щото когато собственото производство от 100 кила нещо си бързо свърши, най-лесното е да се свирне на зеленчуковата борса и да се зареди с вносен боклук докато има балами да купуват.
Коцето тоя път е прав макар да му се случва рядко.
С фиксираните надценки ще при*бем българските производители. Цените на вносните продукти са винаги по-ниски и при еднаква надценка "защо избрах българското" е в канала.
Поканете и Фантастико. Те продават най-скъпо.
Българските политици, без изключение, са абсолютни профани! Това не са хора от бизнеса! Това не са интелигентни индивиди! Това е жмел, която мисли само как да се закотви по-дълго в политиката за да смуче и да живурка. Как не се срамуват от некомпетентността си не мога да разбера!
Ми то във всички нормални държави има подобни пазари. В някои градове дори съм виждал да са в определен ден от седмицата на централния площад. Само у нас се учудвам, че никога не пазарувам от производителя. Дори затвориха малкото подобни онлайн магазини, които го правеха.
И къде точно си? Тук отсреща има голям общински пазар, който всяка събота се води фермерски и тогава прииждат баш производителите. Да ти кажа ли дали цените са наполовина или още по-ниски, щото "ги няма посредниците и изедниците". Само не ми подхващайте темата с качеството, щото стоките във веригите от кумува срама спазват по някой стандарт като НАССР, а при фермерите всичко е увито в плик или в РЕТ бутилки п-на употреба.
В Япония продукцията се събира в склад на кооператива, на сутринта е на борсите - продава се на магазините, печалбата я получават производителите с такса за кооператива. Така се берат всеки ден узрелите плодове(зеленчуци), всички са доволни
Тук даже и кооперативът е спестен на фермарският пазари, ами производителите директно продават. И какви са цените, бе, мозъци? Онзи ден на пазара в суматохата пак успели да набутат гнили лимони в торбата. Във веригите такова нещо няма, щото сам си подбираш. Веригите плащат внасят ДДС и все някакъв корпоративен данък, а фермерите тук - всичко на ръка. Няма никакви спънки да се правят кооперативи, даже напротив. Събират си се, учредяват си се, наемат магазин на пазара и действат. Държвата изобщо няма какво да се меси, щото тя където се е намесила, само по-зле е станало.
Интересно кой производител ви е набутал гнили лимони? Или сте пазарували от обикновен търговец, или сте пазарували в Гърция.
Има от години еднодневни фермерски пазари и те са организирани в кооператив. На Римската стена е в събота, на Иван Вазов в сряда, в центъра имаше в неделя. Има и в други квартали, но не знам в кои дни.
Производител на лимони не знам да има български, ама ти само ендемични и автохонни неща ли ядеш? Казвам какво е на пазара, пък дали продукцията е собствена няма значение, а и няма как да знаеш. Говоря за "женския пазар". Иначе, тук отсреща имам друг пазар и всяка събота е фермерски, та имам преки наблюдения. Нещо сирене по 10 лева и мляко по 1 лев никога не съм виждал, пък нали от веригата са спестени всички "изеднически" звена и купувам директно от производителя. На пазара има и магазин на кооператив. О, чудо! И там цените са по-високи от средните във веригите наоколу.
Държавата да направи верига от магазини със силен маркетинг и минимални надценки във всеки град за да има конкуренция някаква на другите западни вериги ограбващи българския народ, като предишните КОП, но с 60% държавно участие за да може да има някакъв контрол все пак. Във веригата да се зареждат с приоритет стоки от български производители. Инвеститорите ако не им отърват социалните ниски надценки, да ходят другаде.
Ей, тва соцът си ви влече и няма оправия. Държавата няма работа в пазара. Ей ти я държавната ББР какви ги върши, а управителите й бягат в нелегалност по Дубай.
Тези които много харесват сегашните западни магазини са в дълбока заблуда, че си купуват "качествена скъпи продукти". И богати и бедни се тровят еднакво.
Тва с качеството ви е другата мантра. Щото при фермерите е едно качество... Всеки гледа да удари кьоравото, ама не помните навремето с нитратите и с останалите простотии какво беше по пазарите. И не ми приписвайте думи, че харесвам веригите. Просто съм контрапункт на дитирамбите ви за честните и свестни фермери - ха, ха, ха. За сведение, освен всичко друго си падам и малко ЗП.
Този пазар трябва да е фермЕрски, щото на фЕрмерския пазар няма нищо за простолюдието.
Че то и сега има фермерски пазари, макар и не постоянни, ами в събота. Костя да се разходи и да види какви са цените и то при условие, че няма кьорав посредник. Цените се определят от търсенето и предлагането, ама от де толкова акъл...
Никой не говори какви са субсидиите в ЕС в земеделието и животновъдството и какви са в България. Тя България няма европейски / като в Полша и Германия / субсидии, но трябва да отговаря на всички европейски правила.
Е, какви да са? Има директни плащания, има всякакви мерки - отваряш СЕУ и гледаш. Информацията кой колко е взел е публична. За друго говоря - постоянно повтарят как млякото при производителя било 80 ст., а във веригите било 4 лв. Първо - във веригите постоянно има някоя марка на промоция и мляко са намира редовна по около 2,60 и то с 20% ДДС. На фермерския пазар нещо търся, търся, ама мляко по 80 ст. не намирам, ами цената е като в магазина, само дето не ми издват касова бележка, съответно скатават данък печалба, а за ДДС да не говоря. Ае, аман от популистки глупости.