Това ли е отоплението на бъдещето? Термопомпите стават все по-популярни

Те са икономични и много ефективни, и най-важното - не отделят парникови газове както конвенционалните отопления с въглища, нафта и газ

Обратно в новината

Коментари - Това ли е отоплението на бъдещето? Термопомпите стават все по-популярни | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Това за парниковите газове важи само и единствено ако токът е произведен от не въглищни източници. Иначе отделят и то как!

тия помпи са за хората които ще живеят над околовръсното на София... заплатата трябва да е поне 20-30к

Правихми 2 къщи със шведи в България. Минаха вече 8 години от тогава.Инвестицията е около 30 хиляди евро на къща.Това което шведите казаха още на третата година е,че в България няма рентабилност заради късата зима! Едната къща я правихме със сонди 2х300 метра ,а на другата положихме маркуча в дворатип басейн. За сега най изгодно за отопление е термопомпа въздух -вода!

Айде бе, тия откриха топлата вода. От години всички които имат малко акъл в източните райони на София (където има плитка подпочвена вода) се топлят със земносвързани термопомпи. Аз лично от 10 г топля къщата на цената на парно за малък апартамент. И цената не е висока ако е правен агрегат - има достатъчно такива малки гаражни производители в района.

Отоплителния сезон за къща (изолирана) в софийското поле е 8 месеца. Цената на частите в един агрегат с 18 kW топлинна мощност са около 3 хиляди лева. Това че "оторизираните" и "лицензираните" дистрибутори и инсталатори ги продават на малумна цена е друга тема ..

термопомпи са и най-обикновените климатици, които масово ползваме тук, но те извличат топлината само от околния въздух ! При зимни условия с температури не по-ниски от минус 15 гр. инверторните климатици са абсолютно ефективни и бързо си възвръщат инвестицията . Да се извлича топлина от подземни водоизточници, почви и пр. в България е загубена кауза ! По-скоро могат да се предложат устройства за подвързване на обикновения климатик към някой дворен водоизточник, кладенец , сонда ...Съдържа помпа, тръби и радиатор, поставен зад изпарителя на външното тяло на климатика. Там, в кладенците водите никога не падат по-ниско от плюс 10-12 градуса . И ето ви термопомпа!

А и на картинката са шибнали радиатори, при които температурата на водата трябва да е поне 60 градуса за да са ефективни. По-доброто решение е подово на вода, там с добра изолация и вода 30-35 градуса става перфектно.

С термопомпа въздух-вода отоплявам апартамент без никакъв проблем, топло е във всички стаи, коридор и бани.Няма место за сравнение с климатици. Разходът наистина е минимален, а инвестицията - колко да бях сложил 3 климатика, но те нямаше да отопляват бани и коридори, а да не говорим за комфорта

Е точно това е земно свързана термопомпа, но не се ползва външно тяло за климатик а толпообменник вода/фреон. И никой не говори за свързване с топла подземна вода. Всяка сонда целогодишно дава вода 12..14 градуса, което е достатъчно за термопомпата.

8 месеца ... в София ... WTF !?!?!? Живея в къща на Витоша и то много на високо и сезонът е 6 месеца , от които около 3 са реални , другите са поддръжка заради жената и децата.

Това с термопомпите вода-вода е хубаво и много скъпо, НО какво прави ако подпочвените води са с малък дебит или са много на дълбоко. Ами ако живея в 16 етажен блок?

Ефективно за богатите, които не ги интересува, че ще си върнат инвестицията след 15 години!

Тази статия рекламна ли е ?

Не, просто е copy-paste от Дойче Веле, за да не стои празен Дир-а....

бъркаш геотермална станция с термопомпа. термопомпата няма нужда каквито и да е подпочвени води.

15 години да не би да са много? Инвестицията в печката с реотаните след колко време се връща?

Не точно. Предишния ми работодател продава такива от години - 3 до 5 хиляди. Изплащат се за няколко години - с икономиите от отопление, охлаждане и затопляне на вода.

Ако живееш в 16 етажен блок или слагате централна климатизация или единична термопомпа въздух-вода или въздух-въздух.

Отоплявам къща около 200 квадрата ( всички стай ) с 2 термопомпи въздух вода Дайкин ( 2ра ръка ). Една за подово на 1-ви етаж и 1 за конвектори и топла вода. 1-вата за 30-32градуса което е перфектно за подовото и се държи супер , другата на 40-42 градуса което е общо взето и максималното достижимо с термопомпа ( нормална ). Инвестицията беше около 15 000лв като 2-те термопомпи ми бяха 7500 ( 2ра ръка ) , другото всичко тръби, конвектори,колектори и т.н. + замаската влезе в тия 15 000лв. Правено е миналата година , като отопление е супер , няма хамалогия ,но и сметките за ток не са малки. Всичкия ток за къщата ( говоря и готвене и т.н. ) е в порядъка на 270-500лв на месец. Сметнато към то пелетен котел , излиза по-евтино и в пъти по-лесно. Обаче сметнато в дърва/въглища си е повече , доволен съм от инвестицията , но не е чудо. Сега има и каскадни помпи с 2 фреона и дозагряване на 55 градуса ,но икономията изчезва моментално ,защото КПД-то пада драстично , същото и с термопомпа вода вода защото ВИНАГИ имаш 1 консуматор от около ~1000вата дето е водната помпа ( има достатъчно документация по темата). Основен МИНУС на термопомпите е мъгливо време и температури под -15/20 когато вече КПД-то го няма никакво. Хубаво е ако сте с помпа в климат с мъгли ( пример Ихтиман ) задължително трябва да има допълнителен нагревал. При мен е реализирано с Буфер които има допълнителен 3кв нагревател и в мъгливи дни когато 2-рата помпа не се справя да достигне 40 градуса , ги прави без проблем с него , но всичко си има цена. Помпите са изчиследни идеално, просто това им е начина на работа. Всичко останало дето пишат как са чудо , чудесата не е вярно, най-добре се ползват с подово отопление на вода. Надявам се ви е било полезно като информация ,защо има 1 тон лъжи и сваляния на звезди из всичките форуми.

Бъдещето е в това да нямаме нужда от отопление - пасивните къщи. Ако не пасивни то ниско енергийни. Термопомпите са настояще - термопомпите въздух- въздух наричаме климатик.

Не бъркам. Това на картинката е термо помпа вода-вода. за нея е нужен сондаж.

Не отделят парникови газове??? Това немският гогов ли го е писал? Съвсем друг е въпросът колко газове отделят, в сравнение с печките и отоплението на газ.

А томпообменника какво точно му дава фреон-а ако не е външно климатично тяло ?

Инвестицията във въздух-вода с подово е 2-3 пъти повече от климатици. Обаче не духа, не шуми, не изсушава въздуха, не въди бактерии... Макар и с изолация, дарявам известна топлина на съседа отдолу, но от друга страна топлото на краката ефективно понижава температурата за комфорт с около 2 градуса и разходът е на практика същият... С климатик сутрин се събуждах с болки в носа и гърлото, а сега няма такова нещо. Това не знам как се включва в цената.

Ще ти кажа. Захранваме с типичен енергиен микс: 60% от тока е от въглища. В сравнение с електрически радиатор отделят по-малко. В сравнение с климатик - също, но с по-малка разлика. В сравнение с отопление на дръва може да се спори - дървата всъщност отделят по-малко. Отопление с газ и въглища - вероятно е същата работа. ТЕЦ-а има ниско КПД и в него се гори същото количество въглища за тока за термопомпата.

В природата НИЩО не се губи! Всички тези "неутрални" глупости, колко замърсяване са създали, за да бъдат призведени? Колко вредни вещества, енергия и замърсяване се отделя за про-водот на фотоволтаичните панели? А за тези топлоизолации при санирането - с колко разход на енергия и с вредни вещества са създадени?

Те тея откриха вечният двигател, направо са за нобел. от нищо се добива нещо. алоу, тва термо-динамика, ала-бала? Няма как висока топлинна енергия да се получи он нищото. цена - 13 000 лева. ай сиктир назначени бизнесмени.

все още много скъпа инвестиция...

Сметките с дървата и въглищата не включват прахоляка, пепелака, саждите и въглеродния окис. Те са безплатни, защото посещенията в болницата почти никога не биват свързвани с тях. Още един плюс.

Ти не мисли,че къщите дето слагахме инсталации са на жълтите павета! Едната е в Бистрица,а другата в Боровец. Идеята на това което пиша е да не мислят хората,че е чудо голямо. Прав си,има най различни сгловки включетелно и нашенски! Но не могат да се сравнят с НИБЕ! И като КПД и като надежност на експлоатация! И след като техните инжинери казват,че е нерентабилна инвестиция за нашият регион...

С добри радиатори и достатъчно големи пак става с 30-35 градуса. Така се топля и умирам от жега зимата!!!

Човек разбира, без колко много неща може. Включително и без термо-нещо си. Надпреварваме се в консумация.

АКо радиаторите са с принудителна вентилация, тогава няма нужда от 60°.

.... същата квадратура, но с климатици е пак в порядъка на 270-500 лв., но купих един от най-високите класове на Панасоник (6 бр. 12-ки), имам колеги които си купиха евтини климатици (не всеки има възможност все пак да си купи по-скъпи) и при тях е страшно, консумацията е 3 пъти + повече и изобщо не е О.К., но пък инвестицията за хубави климатици изобщо не е малка също, 6-те климатика ми излязоха 12 000 лв., но идеята беше да се избият бързо и после да е евтино.

БМ, ти требе да си самият МП, моята заплата е 900 лв.

Е хубаво, като забогатеем, ще им обърнем внимание, е и ако ни затворят ТЕЦ-овете......

При системите вода-вода няма пречка да има два топлообменника в едно тяло. Фреонът си върви вътре в него, никой не му го дава.

Но след това ти остават време и много пари за кръчми. Токът , въглищата и дървата ще се повишават. Добре е да се вземат мерки на време.

Те комунягите заботяха, поддържат се яко, ние ше ядем супа.

Сметка я направих на газ. 200 квадрата къща, с външна и вътрешна изолация. Най-високата ми сметка за този сезон е била 300 лева при вътрешна температура 23 градуса. Чисто нов котел viesman и електронен терморегулатор. Няма притеснения, студено ли е вън или не. Не замръзва, не цапа, не пуши, не мъкнеш дърва, не чистиш бункери. На фона на 25 хиляди за термопомпа, като господата ми обясниха, как за всеки случаи е хубаво и да си оставя електрическия котел за да дозагрявам водата им теглих една майна.

От седемнайсет години се отоплявам с такава помпа , инвестицията си заслужава със сигурност .

Съгласен съм с теб , но това как ще го приложиш в един блок с 8 етажа в който съседите дори не се поздравяват ?! За къща е идеално особено ако нямаш ортаци които са фенове на амалогията !

На практика въглищният източник може да се ползва и за други цели, например топлофикация. Една газова електроцентрала като софийските ТЕЦ-ове би могла да произвежда ток с КПД 60-70%. Произведената от система вода-вода енергия представлява около 25% електричество. С други думи - с едно количество газ отопляваш до около 3 пъти повече, а с едно количество въглища - до около 2 пъти повече. Така че не е баш като да отделят и то как.

sawo

Този термин го лепят на всяко нещо. Включително и на сушилни с компресор - край, вече са с термопомпа... То бива бива глупост...

Всичко е много хубаво, но засега не излизат сметките в сравнение със съществуващите методи на отопление и капиталовложението, което трябва да се направи.

Ами то видове термопомпи бол та нормално.

Не съм казал , че ги включва. Говорим чисто от финансовата страна на нещата.

sawo

Бъдещето от доста години го има и се нарича изолация. Колкото по-добра такава, по-малко енергия необходима за отопление. А с нашия климат, ще става все по-топло. 120м2 къща я топля с една кофа дърва на вечер - буквално една строителна кофа с дърва. Въздушната риза стопля за час-два, до другата сутрин е топло. За цялата къща са похарчени не повече от 2500-3000лв за изолация като материали.

Така е заслужава си! Но само ако имаш първоначално парите да я направиш! А не съм сигурен колко процента от българите имат подобни средства и възможности да я направят тая инвестиция. Но процента не е голям според мен.

Енергията за производство на киловат слънчев панел е горе долу колкото енергията за производство на печка за дърва. Инсталирането на слънчев панел пести от инсталирана мощност в други електроцентрали плюс инфраструктура и загуби свързани с пренос. За тяхното производство колко енергия е необходима? Недей да пробутваш нещата така, сякаш палиш огън без никакви помощни уреди - в огнището в средата на вигвама.