С бъдник и божичник в очакване на Рождество

Празникът Бъдни вечер е посветен на дома, на огнището, но и на починалите предци

Обратно в новината

Коментари - С бъдник и божичник в очакване на Рождество | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

За да бягат болестите освен прекадяването с тамян на трапезата се слага счукан чесън и счукани орехи- нещо като пастет.

Весели празници! До днес Шишарката е символ само на Божият Син и е на върхът на жезъла му, на ДионИсиус. Дървото на Живота като символ на Загрей и Дионисиус е елхата с нейните шишарки - символизиращи Плодът на Живота - Синът. В елхата е и Птицата на Живота. Справка - иконографията векове преди мнимия христос. Пред Ватикана се издига ОГРОМНА статуя .... на Шишарката символизираща Синът. Безквасната питка е символ на непорочието на Рождеството на Синът от Богородица. На античните иконографии Богородица (КиБела) я държи, когато е сама. Когато Кибела е със Синът, Синът държи в ръка безквасната кръгла питка с кръгъл отвор в средата. Тази питка ЗАДЪЛЖИТЕЛНО държи последния млад коледар отляво в Коледарската дружина когато играят Коледен военен танц под звука на гайдата. Справка уникалния коледарски състав "Каргона" от Ямбол. Дъбът е символ на Синът като Сабазий и се превръща в БЪДНИКА и гори цяла нощ в огнището пазен от най-стария мъж в семейството. Бъдника изгаря символизирайки догарянето на физическия Живот в третата метаморфоза на Синът - Сабазий(стареца-Светеца). Справка Дядо Добри Безсребърника. До днес непризнат за Светец от брадатите кореми с крака от БПЦ. Които още не са признали за Светец и първия български цар(император) Симеон Велики. В 12-тия час Сабазий умира символично и Душата му отива при Отца Небесния за да се роди отново плътски на Земята Живота, от Богородица в образа на Загрей - Младенеца-Агнеца - Новото Младо Слънце - Живота. Векове преди мними христос на всяка "Ръка на Сабазий" (домашен иконостас) в долната част е изобразена Пещерата(тракийската могила-храм) където лежаща Богородица-КиБела Ражда Синът. От Неолитни времена Богородица ТРАКИЙСКАТА КИ-Бела Ражда в Пещерата Синът. Справка: пещерата Утробата в Родопите. Изкуствено дообработена от предците ни, за да прилича визуално 100 % на женска Утроба.В нея на Великият ден, Пролетното Равноденствие, влиза Единствен Слънчев лъч от Небесата и става Чудото - Зачатието на Синът. Точно след 9 месеца в тази пещера - Утроба ще се роди Синът. През античността подземните изкуствено създадени храмове -могили са пространството на Богородица- Утробата и. Там са тракийските тайнства на превръщането на смъртния плътски човек в Божи Син от Богородица. Справка - могилата храм в Свещари. През средновековието Чер/Цър- квите заменят неопитните пещери и антични могили. В Чер/Цър-квата чрез тайнството Кръщене смъртния плътски човек се превръща в Божи Син на Богородица. Предците ни са ни оставили Най-съвършенната представа за света, връзката на човека с природни цикли,, мястото на човека в този свят и моралните ориентири на човека в този свят и със себеподобните си. Весела Коледа!

Безверие властва по бйлгарските земи. Човек забрави за какво е роден. И на днешния ден - Рождество Христово, няма смиреност и благоговение. До кога?

отроднико!

Утре е истинския празник га колим прасето Ши сготвим осмянка с кисело зели дроб в тава бахур ракия и вино има

Свинята е символ на плодовитостта на Богородица като Майка. Но Бог и дава и взема. На едни сава Вяра и морални ценности, други оставя да бродят в пустинята на Тролетариата.

Аз няма да празнувам! Предпочитам да прекарам една спокойна нощ на работното си място, когато никой няма да ми звъни по телефона, никой няма да вдига шум и прочие и ще мога да си работя на спокойствие! Това всъщност прави всеки разумен човек по празниците! Да се празнува, т.е. да се харчат грешни пари за храна и подаръци, които иначе не можеш да си позволиш, е за хората в марицата, т.е. простолюдието! Който е малко умен, никога не празнува! Точка.

Тъпо копеле и самотник...

Блудний синко, това, че имаш работа и доход е Богоугодно. Но не е Богоугодно, троле, Трудът честен човешки да наричаш грях! Или се "трудиш" като жив Бот на Пригожин?

С БАЙДЪНик и БОЖКОВик очакване на Рождество