Кредитната ваканция, от която са се възползвали към 30 септември 2020 година по данни на БНБ 93 316 физически лица, оказа неминуемо въздействие върху лихвите по кредитите. След края ѝ се забелязва повишаване на процента на необслужените потребителски кредити. Това води до затягане на стандартите при одобряване на нови молби за банкови заеми, както и до повишаване на лихвения процент при новите потребителски кредити.

Как изглежда ситуацията на пазара на бързите кредити?

Незасегнати от тази тенденция, която наблюдавахме през първото тримесечие на 2021 година при банките, останаха фирмите за бързите кредити, при които нямаше разсрочване и отлагане на задълженията. Сумите, които отпускат небанковите финансови институции, по правило са по-малки и е по-малка вероятността потребителите да изпаднат в крайна и трайна невъзможност да върнат заетите средства. Макар те също да отбелязват леко покачване в броя на лошите кредити, ситуацията там е много по-спокойна в сравнение с банковите финансови институции. Ако се нуждаете от средства и не можете да покриете повишените изисквания и стандарти на банките, можете да се възползвате от предложенията на небанковите финансови институции като Vivus.bg.

Прогноза за 2021 година

БНБ прогнозира повишено търсене на кредити за част от 2021 година. Една от причините е, че и физическите лица, и фирмите отложиха своите инвестиционни планове през 2020 година за по-добри и сигурни бъдещи времена. Несигурността в макроикономическата среда и затварянето на редица бизнеси отказа много малки и средни предприятия от инвестиции през изминалата година. Началото на ваксинационния процес, съчетан със стабилизирането на ситуацията, ще тласне както физическите потребители, така и компаниите към възобновяване на плановете им и към инвестиции, за които ще са им необходими средства чрез кредит.

Продължава да се наблюдава и ръст на депозитите, които са вид предпазна мярка за потребителите и им дават сигурност, че имат заделени средства в случай на нови ограничителни мерки, затваряне на бизнеса или загуба на работното място. Прогнозата на БНБ е през втората половина на 2021 година размерът на депозитите да започне да намалява, тъй като се очаква овладяване на здравната ситуация с вируса и стабилизиране на икономиката. Нещо повече - едни от най-големите банки в България преустановяват откриването на нови срочни депозити за физически лица заради натрупан огромен свръхрезерв от средства, които не съумяват да отпуснат като кредити. Съвсем естествено прогнозата може да се окаже невярна при неблагоприятно развитие на ситуацията с вируса, нова вълна, налагаща нови строги мерки, както и при провал на кампанията за ваксинация.

Динамиката на лихвите по кредитите през 2021 година се определя от търсенето и предлагането. Банките посочват намалено търсене на кредити за инвестиционни цели и на потребителски кредити за първото тримесечие на 2021 г., свързано с несигурността по отношение на бъдещото развитие на макроикономическата среда и със затягането на кредитните стандарти. За следващия период движението на лихвения процент специалистите отбелязват като "танц". През април например се отбеляза увеличение на лихвените проценти по кредитите, последвано от спад през май, който при повечето от кредитите напълно покрива априлското увеличение. Специалистите прогнозират "танцът" да продължи, като той ще бъде свързан с положението на икономиката и развитието на пандемията от Ковид-19, а част от тях говорят за предстоящо увеличаване на лихвите по някои банкови кредитни продукти, породено от нарастване на броя лошите кредити.

Какво се случва на пазара на ипотечните кредити?

За разлика от наблюдаваните растящи лихви по потребителските кредити при ипотечните БНБ отбелязва спад. Търсенето на имоти не само се запазва, но и бележи увеличение, като се предпочитат къщи с двор, предградията и селски райони - тенденция, родена също от Ковид- 19. С 2.6% е спаднал средният лихвен процент при ипотечните кредити и вероятно тенденцията ще се запази такава. Всичко това води до засилен интерес към ипотечните кредити.

Събуждането на икономиката - път към стабилния лихвен процент

Експертите прогнозират стабилност при лихвените проценти за втората половина на 2021 година, ако икономиката се стабилизира и няма нови вълни на вируса. Те подчертават, че наличието на ваксини и немалък брой преболедували ще доведе до по-минимална нужда от ограничаване на бизнеса, по-меки мерки и ще даде възможност на икономиката да се възстанови и стабилизира. Действащата икономика ще смекчи икономическата криза и ще запази пазара на кредитите стабилен, както и техните лихви.


* съдържание на Vivus