Коментари - Премиерът: Къде в Конституцията пише, че разделените власти имат право да привикват на килима | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Борисов е много изнервен и губи контрол над собственото си поведение. Защото до сега винаги се правеше на народен артист и умееше да флиртува с хората, дори с простолюдието по най-просташкият начин. Но определено сега е различно - употребява в медиите думи като „гадове“, „мръсници“. Един министър-председател, който е начело на държавата и разполага с всички служби, изведнъж се превръща в агресор от сикаджийските си години. Той жертва всичко с идеята отново да върне любовта и доверието на хората, но вече се е пуснал по надолнището и за него няма никакъв шанс.

Борисов го е страх, че може да изгуби властта точно преди избора на нов прокурор и така новият прокурор да му повдигне обвинения за корупция, безстопанственост и злоупотреби, търговия с влияние и много, много подобни. Затова със зъби и нокти ще се държи поне докато бъде избран новия прокурор, а после 7 години си гарантира спокойствие. След туй - я камилата, я камиларя, а след 10 години изтича давност за всичките му золуми.

Крайно време е г-н Борисов да уволни тези, които му дават неадекватни правни съвети. В чл.129,ал.2 от Конституцията е казано, че президентът назначава тримата върховни ръководители в съдебната власт. Щом като ги назначава, той следва да е наясно с критериите, по които се определя пригодността им да бъдат ръководители. В тази връзка президентът може да прави всякакви консултации, включително и да изслушва сегашните ръководители на съдебната власт, които най-точно могат да му кажат не само защо реформата не е направена, но и каква стратегия трябва да следват техните бъдещи приемници на длъжностите. Това несъмнено касае държавната сигурност. Макар, че президентът не може да върне повторно предложение на ВСС, което си е явно недоразумение, той не подписва машинално, без да знае какво прави и какви са последствията от това. Той назначава, така пише в Конституцията, а назначаването е прецизна кадрова дейност. Освен това разделението на властите не се отнася за президента (вж.чл.8 от Конституцията). В това отношение изказването на г-н Борисов е не само неточно, но и доста излагащо, показващо незнание на конституционни принципи. Ще е интересно, какво ще отговори г-н Борисов на въпроса, той как назначава (как кадрува), прави ли консултации, събира ли информация за кандидатите, преценява ли тяхната годност да заемат длъжността или автоматично подписва каквото му поднесат. Начина, по който се управлява държавата последните десетина години показва, че май г-н Борисов (за разлика от президента) подписва на „юнашко доверие“. Разбира се за него това не е кой знае какво, защото после чрез механизма на оставките почти всичко може да се „прекрои“- и така, до края на властта. Да де, ама президентът няма подобна възможност (да иска оставки) и затова трябва да знае и да внимава какво върши. Това е накратко, г-н Борисов. И не забравяйте да поискате оставката на съветниците си, които вече доста пъти ви подвеждат.

в Конституцията пише, че като се върнеш от Брюксел или от САЩ нареждаш на депутатите какъв закон да приемат или не ...?!

А къде в конституцията пише,че изпълнителната власт,може да диктува на законодателната,как да гласува!!?

Колко е сладък Бойко в загрижеността си за разделението на властите :) А до вчера се хвалеше как наредил на дупетатите туй/онуй