Коментари - Освобождат от такса 4476 новоприети студенти в защитени специалности | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Потресаващи специалности. Кавказология? Хебраистика? Ще се дават пари от бюджета за това??

Толкова много важни "специалности" видях, че ще цитирам само една - американистика. Ще се разплача от умиление.

Хем им махнаха изпитите, хем на наш гръб се перчат че ги ''освободили'' че баламурници има да вкарват в бюджета..

"религия и теология" как по -точно ще "отговори на изискванията и потребностите на реалната икономика и пазара на труда." ?

Имаш компания, в която 60% са ти християни, 30% мюсюлмани и 10% будисти, наемаш 3ма теолога, които да отговарят за културната и религиозна толерантност в отделите с цел подобряване качеството на работа.

Може би има много свободни места за свещеници демек попове по църкви и манастири.

Дипломиран юрист съм от СУ. Имах щастието да завърша, когато факултетът все още се водеше елитен в очите на слепите. През последните 15 и повече години специалността е в още по-забързан процес на свободно падане (или пропадане). Предполагам подобно е положението с повечето специалности в повечето български висши учебни заведения. Висшето образование стана бизнес, а дипломата се превърна в документ без реално покритие. Българското образование беше убито по жесток начин и тепърва ще сме свидетели на този очаквано задаващ се крах.

Kато чета....и ме ще хваща страх да ида при млад лекар ...че то и лекари няма...

"Религия и теология"? Защо това е отделна специалност, а не част от курсовете на философските и историческите специалности? И защо субсидираме тази специалност?

Философите са тези, които отхвърлят религията. Въпросът е защо съществуват специалности като психология, културология, политология и социология, които са клонове на философията.

Религията е философска система. Значимите теолози, като Св. Августин и Тома Аквински, и сега се изучават в детайли в курсовете по философия, където им е мястото.

Добре е човек да не се изказва толкова категорично по теми по теми от които не разбира. Философията е изследване на базовите въпроси, засягащи битието и съзнанието на човека. Философията на даден човек е неговия възглед за света, неговия мироглед. Така че философията има много пряка и непосредствена връзка с религията.

Наистина ли ни трябват кадри с новогръцки език?Аз не го вярвам това!И като знае този език какво ?

Ами ще стане преводач или екскурзовод може би.

Да, но не в България.

В Българиь има много регистрирани гръцки фирми, особено през последните 10 години, когато в Гърция течеше процес по оздравяване на икономиката и данъците бяха вдигнати. На тия фирми им трябват кадри, които знаят гръцки - преводачи, търговски представители и т.н. Явно има недостиг и в държавните структури на хора владеещи гръцки език.

Преди 20-ина години си спомянм изпита ми по химия в СУ-изписах една тетрадка развиване на теми и решаване на задачи. След това пет години ми се разката фамилията, учех през цялата година, не само за сесията по три дни преди изпит. И като завърших и започнах да грдя професията си имах поне добра теоретична подготовка и пак ми беше трудно да се развия и наложа като експерт. сега без приемен изпит, без такса, без учене и без основи въобще не виждам как ще се подготвят специалисти. То не е само до: абе уча това щот ми звучи добре....не е важно само желанието ами и до упоритостта, борбата за място, трепненето дали си приет, радостта от успеха, това е мотивацията да се подготвят добри специалисти.

А аз като се сетя как светла му памет доцент Кънчо Кънчев въртеше поне по един час върху целия материал всеки студент ,направо не виждам кой от днешните би взел НХ . То самият материал по химия, физика и математика е толкова тежък и трудоемък ,че без наистина огромна подготовка не става.

Защо му е на човек да се мъчи 5 години за да учи математика, физика или химия и после да няма работа ли? Единствената перспектива пред завършилите тези специалности е да станат учители. Къде-къде о-"престижно" е да завършиш Стопанската академия в Свищов или някоя много "престижна" специалност в като топлотехника, напр. в Техническия университет, или социална педагогика, право в НБУ и т.н. та да имаш перспектива да станеш поне министър.

Свищов наистина беше школа - НЯКОГА...УНСС бешепросто "Почивния дом"... виждайки сега защо и как влизат да учат, при положение, че 97-ма с оценка от приемен изпит 5,25 влязох на второ класиране в Свищов...не искам изобщо да мисля какво ни чака...

Съгласен. Свищов беше школа. Но те и другите ВУЗ-ове бяха Школа. Но така е, когато има конкуренция: за най-непривлекателните специалности имаше поне по 5 кандидата, а сега за 5 места има 1 кандидат и ги примамват с томболи с коли или екскурзии само и само да кандидатстват при тях.

Хайде и студентите станаха защитен вид.

Ами след като децата са изчезващ вид, който трябва да бъде записан в Червената книга, какво остава за студентите?

Майко, мила, докъде сме я докарали - без такси, без приемни изпити, без посещения на лекции и упранения, без научно иаследователска работа във ВУЗ...Жална ни майка! Че едни пък други умници напират бакалавърското обучение от 4 години да стане три годишно

Са в почти всички университети в Северна Европа. Важното е цедката след приема да е голяма и да завършват тези които са отишли наистина да учат.

История на БКП - без такса и с 5000 евро стипендия на месец!

Добавете специалност кибик и дайте стипендия и гарантирам максимум желаещи!

никому ненужни специалности, но явно има 90-годишмни академици на заплата, които трябва да се поддържат

Явно много отдавна си скъсал връзки с висшето образование и говориш наизуст. Е колкото и да ти е странно няма такива, които да са на щат. Иначе има 90-годишни академици, но те са пенсионери.

Сега без такса,утре без заплата.....

Каква е логиката без такса да се учи в "Арменистика и кавказология", след като в джобс-а в цяла България няма нито една обява за владеещ арменски или грузински?