Наложиха възрастова бариера за шефове във ВУЗ и мораториум за нови висши училища

В момента липсва развитие, системата е запушена и това в крайна сметка служи на статуквото, а не на развитието, подчерта министърът на образованието и науката. МС ще определя минималната заплата в държавните ВУЗ

Обратно в новината

Коментари - Наложиха възрастова бариера за шефове във ВУЗ и мораториум за нови висши училища | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

При тези нови правила и разпоредби има ли нарушения? Как така Техническия Университет - София е монтирал голям чадър върху настоящия "директор" на колеж Сливен, който, вече десетки години е все директор??? Какви са неговите феноменални заслуги и лични предимства, за да не се избере директор БЪЛГАРИН, роден и израсъл в Сливен? И сега, при тези, наистина наложителни мерки и ограничения, определени от БЪЛГАРСКИЯ ПАРЛАМЕНТ това лице ще продължава ли да бъде директор на БЪЛГАРСКИЯ И НА СЛИВЕНСКИЯ КОЛЕЖ СЛИВЕН?

За налагането на възрастова граница за ректорите и другите край тях - това е добре. Но да се спазва и прилага за всички, които навършат възраст. Колкото до "мораториумите" -забрани за откриване на нови висши училища, филиали и други "изнесени" структури- такива мораториуми има бонлук, а размножаването не е спряло никак. Парадоксалното е, че не само не достига качество на завършилите средно образование за да бъдат в университет, ами местата в тия наши "университети" са далеч, далеч повече от всички среднисти с диплом отгоре до долу - Среден /3/.

А нещо за пределна възраст в БАН не се ли чува?

В САЩ няма такива ограничения, то само ние сме в състояние да побългаряваме системата

Аха, значи шеф на катедра не може, а шеф на МВФ или на каквото е там Кристалина Георгиева - може? Че и цял закон измениха за повишаване възрастта над 65 години, за д ая изберат.Що ли така?Може би баш такива бабетки им трябват в МВФ - да не знаят какво правят.

Дя няма ограничения за частните вузове, но никакви държавни субсидии. Който иска да учи там, да си плаща всичко. да видим колко ше останат.

Г-н Министър, Имам НАТРАПЧИВОТО усещане, че ГОЛЯМА част от тия професори няма да успеят да покрият СЕГА ВЪВЕДЕНИТЕ МИНИМАЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАЕМАНЕ НА АКАДЕМИЧНИ ДЛЪЖНОСТИ. Това ТВЪРДЕНИЕ беше проверено в Румъния, Русия, ...! А иначе упражнението си заслужава, защото пред асистентите има два варианта, първият от които е някой от ТЕРМИНАЛИТЕ, а за втория - сигурно се досещате!

да завършиш образование в България. Съжалявам тези отрудени хорица, които пращат децата си в Студентски град или разни вузове, разчитайки на остарели стереотипи. Образованието девалвира, както повечето неща

искам да видя заплата от 2000лв. аз съм доцент в СУ, с 20 години стаж и получавам 1100лв. хайде стига демагогия колко много получават преподавателите!

И аз искам некоя като младата Клаудиа Шифър да видя в мойта спалня ама...

С оглед демографията в България не трябва да има повече от 12 ВУЗа и филиала и то само в големите градове - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, В.Търново, Плевен и Благоевград. Всичко останало продуцира безработни и източва държавата. един голям университет напр. СУ може да включва както хуманитарни, така и технически, медицински и икономически науки.

А къде остава Стара Загора? Той е по-голям и от Плевен, и от Благоевград.

A Ами " Хвърковатите професори"/

Девет баби, келяво бебе. С тази нашенска поговорка можем да охарактеризираме голям, че и преголям брой на ВУЗ-овете у нас. При едно ново административно деление от пет области, университетите у нас следва да са само пет.Но като че ли ще трябва да се приеме един закон, с който да се прекратят досегашните дадени научни степени. тоест, който иска да е доктор или голям доктор, да го докаже отново. написал някой си 250-350 страници изследване на някакъв мижав проблем и хоп-доктор. През ония 45 години се пръкнаха бая кандидати на науките е доктори, чийто принос към бюджета го понасяме всички. Говоря за единен критерий валиден за всеки кандидат: да има бюджетен принос неговия труд. Няма защо да се хвърлят камара от пари за лихави дисертации от рода на " Психиката на вратаря по време на изпълнение на наказателен удар". То ако имаше практическо приложение този постулат, досега да сме само на първо място в световните първенства по футбол. Да, ама не сме.

Защо само там???!!! Къде ли не има такива!!! Даже имаме посланици с памперси вероятно!!! ЗАщо не се приеме масово, че след 65г. може да работиш само като обикновен служител НАВСЯКЪДЕ!!! И то примерно макс до 68г!!!! И останалите млади ЩЕ СЕ ИЗНЕСАТ ЗАРАДИ ТАКИВА!!!!!!!!

Хайдеее, наред е дскриминация по възраст... Вместо да оценяват качествата на кандидатите - конкурс за всяка длъжност и избор на най-добрия, ще точкуват годините :) А щом М. Дамянова/ГЕРБ иска да даде път на младите, да намери начин в качеството си на председател на Комисията по образование ДА НАМАЛИ ГРАНДИОЗНАТА РАЗЛИКА в заплащането на възрастните и младите преподаватели. - над 2.5 пъти. === Провалът на реформата във висшето образование започна с ГЕРБ 1 - първата работа на м-р Игнатов беше да закрие ВАК. ВУЗ-овете сами си избират професори... Доктори, доценти и професори се произвеждат на конвейер... Всеки втори - професор...Хеле пък, политиците-бивши и настоящи...

Вие,знаете ли какво е положението във Университетите? Пълно е със старци-преподаватели. Нима , мислите че по-младите не могат да се справят и не бива да им се дава път или са по-некадърни от хора, учили и работили в началото на миналия век? Точно това е правилното решение за подчертавам държавните ВУЗ-ове!

в кое Висше училище сте на щат като преподавател? Откъде имате информация колко от завършилите наскоро висшето си образование с ОКС "Магистър" млади хора кандидатстват за заемане на асистентско място в областта на природните науки или на математиката?

Пепи, нищо не съм писала срещу младите преподаватели. Напротив - разликата в заплатите на старите и младите преподаватели е непростимо голямо. Младите са нетърпеливи и едва ли ще чакат предпенсионна възраст, за да получат прилични заплати. Репликата ми беше за възрастовата дискриминация. Най-важният критерий за каквато и да е длъжност в което и да е поприще трябва да са знанията и уменията на кандидатите. Без значение дали става въпрос за държавни/частни ВУЗ-ове или държавни/частни фирми. Ако искаме да вървим напред, де...Не може сляпото да води окатото...

Хайде - един лекар само в една болница.

А на други гербераски високи длъжности могат и с памперси нали???? Та Ивановия от дквр да не е в първа младост???ама ви върши работата... И с този си ''мораториум'' направо избихте рибата ама не слагате такъв на частните болници нали???

ДА! На асистентите трябва да се увеличат заплатите, защото те водят и лекциите (когато професорите си допълват заплатите в ДРУГИ ВУЗОВЕ И ДЪРЖАВНИ АГЕНЦИИ)!!!!!!!!!!! Министърът изобщо не е наясно със ситуацията в тези ФЕОДАЛНИ ВЛАДЕНИЯ, наречени ВУЗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ами младите девойчета могат да израстат в кариерата като разтворят крака пред някой генерал и му станат любовници ...Хем ще са на държавна работа и хубава заплата без много да се напъват да учат.. В България от 1945г е все така ...роднина-милиционер-роднина-милиционер..

че била запушена? май няма друга държава, където да забраняват на учените, професорите и академиците, да работят поради навършена възраст. отново за администрацията ще кипи безсмислен труд.

За да си шеф на ВУЗ, трябва ли да притежаваш академични степени, т.е да се предполага, че си високообразован и начетен, или е достатъчно просто да си предполагаемо добър мениджър? И в двата варианта границата 65 години ми се струва неадекватна. Има много световни примери на хора над тази възраст, които са топ мениджъри , или топ учени. Може, би не съм в час, все пак нит управалявам, нит преподавам, нит откривателствувам.

Извинете забравих да споделя още една мисъл. Както световната и българскат тенденция е да се вдига пенсионната възраст все повече и все повече, а и социално и чисто физиологически, активния човешки живот да се удължава и удължава, как се вписва това предложение в тази конюнктура (май така се пишеше правилно) ?

Същото ЗАЩО не важи за депутатите, министрите и премиерите? И те са на ръководни длъжности.

За НС не може да се приложи тази твоя логика, освен за мандатите да са само два. След 65 години, се отваря друга възможност за даден учен- да се изяви като народен представител но не получаващ работна заплата, защото е вече пенсионер. Не е ли това разрешение по удачното и разумно или не? Само питам, а вие как мислите.

не, не е

Безсмислено решение.

е изпълнено със смисъл - ще има какво да отчитат като дейност.