Как да избегнем рисковете от изгаряния по време на празниците и как да дадем първа помощ на пострадалите
Съвети от д-р Бенкова от МБАЛ ВИТА
Коледните и Новогодишните празници, както и следващите през януари имени дни увеличават драстично броя на часовете за домакинстване в кухнята, а с това и рисковете от изгаряния. По празниците палим барбекю, горим свещи, размахваме бенгалски огън, гърмим ентусиазирано с пиратки. Хубаво е да сме подготвени как се действа в случай на опасност от изгаряне, затова д-р Елена Бенкова - пластичен хирург от ВИТА, подготви някои основни препоръки за празничните дни.
По принцип всяка една дейност може да доведе до изгаряне с различна локализация и тежест. Ето някои рискови ситуации по време на празниците:
Безобидното на пръв поглед пържене на мекици или на картофки в тигана може да доведе до опасно запалване на мазнината. Първата реакция на човек е да понесе тигана към мивката, за да загаси пламъка с вода. Грешка! Ако направите така, горящата мазнина се излива върху ръцете и тялото Ви и причинява дълбоки изгаряния, налагащи често оперативно лечение.
Неправилното използване на тенджера под налягане също е много опасно. Освен горещата течност, която попада по вас и води до изгаряне, има и взривен момент и нараняванията са комбинирани и тежки.
Допирът до горещата фурна и скара също може да причини ограничени изгаряния, предимно по ръцете.
Обслужването на локалните парни отоплителни инсталации е друг възможен източник на изгаряне с гореща вода. Често това изгаряне е обширно и налага дълго специализирано лечение.
Пърлене на закланото прасе с горелка е друг ритуал, който е обичаен за сезона. Последствието може да е пламъково изгаряне, засягащо само откритите части на главата и ръцете до по-тежки и обширни поражения при запалване на дрехите.
Практика е използването на специални запалителни смеси при разпалване на барбекю, които никак не са безопасни и често водят до изгаряния. Източник на изгаряне могат да бъдат лампичките от елхата и разклонителите, които "давайки на късо" причиняват от леко опушване и зачервяване на кожата до нисковолтови електрически изгаряния.
Подпийналите пушачи по време на празниците в никакъв случай не бива да си полягват с цигара в ръка. Задремвайки, цигарата пада и запалва дрехите им и постелките на леглото. Стига се до много обширни, дълбоки и животозастрашяващи изгаряния, придружени и с обгазяване.
Задържането в ръка на възпламенени бомбички, пиратки и фойерверки може да предизвика локални изгаряния и травми. Могат да пострадат не само ръцете, а също така разположените в близост части от тялото - лице, очи и шия. В повечето случаи се касае за малки по площ изгаряния, но дълбоки и трудно зарастващи. Понякога обаче се стига до необратими травми - започвайки от разкъсване на пръсти или дори длани, до загуба на зрението или дори смъртни случаи.
При неправилно боравене с пиротехнически средства и взривни вещества освен изгаряния на лицето се наблюдава попадане на различни чужди тела в очите. В такъв случай окото може да се облее обилно с вода, която да отмие попадналото вещество. Не трябва да се прави нищо повече, а веднага трябва да се потърси лекар. Как трябва да действаме в случай на изгаряне? Първото нещо, което трябва да направите при изгаряне, е да прекратите действието на поразяващия фактор - пара, вода, мазнина, нагорещен предмет, електрически ток или пламък.
После трябва да отстраните притискащите неща в областта на изгарянето -часовници, пръстени, гривни, колани и други. На трето място - да охладите засегната зона с хладка до студена течаща вода за около 20 мин.
Задължително е да покриете засегнатия участък със стерилна марля или кърпа и да потърсите специализирана медицинска помощ.
Ако има мехури, не ги пукайте, за да не се инфектира изгорената област.
Не се опитвайте да отстранявате залепнали материи за кожата - стопени изкуствени дрехи, чорапи, барут и подобни. Най-доброто, което може да направите след изгаряне, е да измиете зоната с течен сапун и вода. Ако кожата е само зачервена и силно болезнена, без мехури, мажете мястото с хидратиращ крем. Във всички останали случаи, особено когато "не боли", направете хлабава превръзка и посетете специализирано здравно заведение.
Всяко подценяване на подобни травми води до риск от инфектиране на изгореното място и рано или късно пак да ви отведе в болницата. Не се бавете, защото всяко забавяне води до удължаване на лечението и до по-лоши крайни резултати.
НАЙ
Лена Бориславова за игнорирането на ДПС-НН от Радев: Струва ми се, че процедурата беше нарушена
Боян Чуков: Вече няма държава Сирия, на хоризонта е Велик Кюрдистан в интерес на САЩ
Молдова обяви извънредно положение заради спирането на руския газ
Мениджъри на BETL се укриха в чужбина по съвет на властите заради заплахи
Димитър Гърдев пред Dir.bg: А какво става с двустранното споразумение с Австрия?
Рюте призова членките на НАТО да пренасочат средства от пенсии към отбрана
Молдова обяви извънредно положение заради спирането на руския газ
Покровск под обсада: Украинските сили са отблъснали 40 опита за щурм през последните 24 ч.
Боян Чуков: Вече няма държава Сирия, на хоризонта е Велик Кюрдистан в интерес на САЩ
Мениджъри на BETL се укриха в чужбина по съвет на властите заради заплахи