Добри и лоши новини за даряването на кръвна плазма

Определяме антитела срещу вируса, но те не са вирус неутрализиращите, каза д-р Чавдар Ботев

Обратно в новината

Коментари - Добри и лоши новини за даряването на кръвна плазма | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Демек, както във всичко друго, маршируваме на място, викаме мощно "Ура!!!" и от време на време обявяваме някой от малшируващите глупаци за национален герой. Апропо, скоро не се е чуло да е умрял някой доктор. Тези май се уплашиха да не ги ваксинират и спряха да мрат.

Има грешка в статията. Кръвна група 0 е универсалния дарител, т.е. кръв от тази група може да се прелива на всички останали групи. Кръвна група АБ е универсалния приемател, т.е. може да получава кръв от всички останали кръвни групи. Извинете, но това се учи по биология в 7ми - 8ми клас.

Никаква грешка няма, това, което сте запомнил, важи за еритроцитите, които са основната потребност при кръвопреливане обичайно, а антителата в плазмата не са проблем ако прелятото количество разногрупова кръв е малко (до 300мл). За преливането на чиста плазма важи точно обратното, заради антителата в плазмата. Ако разбирахте истински темата, която подхванахте, щяхте да знаете това много добре.

Това важи при преливането на кръв. При плазмата е точно обратното. И аз не го знаех, докато един лекар не ми го обясни.

"В България определяме някакви антитела срещу вируса, но те не са вирус неутрализиращите. Те са съвсем специфични антитела и се появяват много по-късно, обясни още хематологът." Само в България не отделяме антитела срещу вирус неутрализиращите, така ли? Какви са тези антитела, тогава? Да не би ковида у нас е просто грипче и така да си раздувате бройките?

Абе да не сте оплескали кой какво дарява и получава.... Аб е универсален приемник. Не е универсален донор обикновено. Я някой да види текста. Да не се окаже че лекари вземали онлайн изпит лекуват по материали от и интернет и да го закъса някой.

А доколко безопасна е плазмоферезата? Досега не съм чул нито един коментар по този въпрос. При кръводаряването се изполват изцяло еднократни консумативи. Как стои въпроса с плазмоферезата