Това съобщи Тодор Кузманов, председател на Асоциацията на компаниите за дялово разпределение, след като ДКЕВР обсъди с няколко топлофикации и фирми за топлинно счетоводство общите им условия за работа. По този начин работата на фирмите по отчитане на топломерите ще се разпредели равномерно през годината и няма да се налага да се наемат неквалифицирани хора в началото на лятото само за да се спазят сроковете, изтъкна Кузманов, цитиран от Дарик. По думите му това ще е и голямо улеснение за абонатите, тъй като ще знаят една година предварително на коя дата ще стане отчитането вместо да търсят всеки ден обяви на блока си, след като парното бъде изключено.
При всяко положение изравнителните сметки ще са за енергията, използвана за последните 12 месеца, подкрепи идеята и Стефан Дочев, директор в „Топлофикация” – София. Като разумна определи идеята и зам.-председателят на ДКЕВР Валентин Кирчев. Той уточни, че ако колегите му одобрят това предложение, то може да влезе в сила от началото на следващата година. При промяна на цената на парното обаче допълнителното отчитане на уредите ще бъде задължително, категоричен е Кирчев.
Топлинните счетоводители имат готовност да предложат на клиентите си и уреди за дистанционно засичане на потребяваните топла вода и парно. Това може да става както за цяла сграда, така и за отделни апартаменти. Въпросът е собствениците на жилището да заплатят устройства, които са по-скъпи от използваните в момента. Цената на уредите е различна при отделните фирми, обясниха от Асоциацията. Повечето изравнителни сметки за миналия отоплителен сезон ще са готови през август, заяви още Стефан Дочев. Ще се забавят предимно сметките, там където има жалби и преизчисления, но и те ще са готови преди новия отоплителен сезон.