“Случаят е уреден. Получихме гаранции за нормализирането на отношенията с европейските държави и за споразумение за партньорство с Европейския съюз“, заяви източникът, пожелал анонимност, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. Триполи получи и гаранции за лечението на децата, както и за възстановяване на болинцата в Бенгази. “Медиците напуснаха страната, но светът не трябва да забрави драмата на децата, заразени със СПИН“, заяви още той.
Ключът към освобождаването на медиците бе подписването на меморандум между ЕС и Либия, който отразява поетите от двете страни ангажименти, съобщи Би Би Си, цитирана от EvroPortal.bg. В документа, подписан от еврокомисаря по външните отношения Бенита Фереро-Валднер и либийския държавен секретар по европейските въпроси Абделати ал Обейди и публикуван в Брюксел, ЕК поема ангажимент Международният фонд Бенгази да внесе в либийския Фонд за икономическо и социално развитие сумите, събрани в рамките на споразумението за финансиране от 15 юли 2007 г., възлизащи на 598 милиона либийски динара, което е равно на 461 милиона долара. Бенита Фереро-Валднер не пожела да потвърди дали това означава, че ЕК се е ангажирала да намери тези пари, за да погаси сумата за обезщетенията, изплатени на семействата. Миналата седмица тя беше заявила, че тези обезщетения са либийски пари, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. Според Би Би Си меморандумът предвижда още отваряне на европейските пазари за либийски селскостопански и рибни продукти, техническа помощ за възстановяване на археологически обекти и стипендии за либийски студенти в ЕС.
Либия е получила гаранции, че болните от СПИН деца ще бъдат лекувани, че ще бъдат отделени средства за тяхната рехабилитация и че детската болница в Бенгази, където са били заразени, ще бъде модернизирана, предаде Ройтерс. Споразумението между Либия и ЕС включва и подписването на договор за създаване на зона за свободна търговия. При пристигането на медиците в София Бенита Фереро-Валднер обяви, че "споразумението обхваща всичко - търговия, археология, незаконна имиграция, стипендии за студенти и визови проблеми". Освен това Либия иска да се изпълнят икономически проекти на нейна територия като автомагистрала, свързваща границата й с Тунис на запад и с Египет на изток, също така железопътна линия, която да свързва либийски пристанища и някои африкански градове. Семействата на заразените със СПИН либийски деца очакваха българските медици да бъдат освободени и единствената им грижа е здравето на техните деца, заяви пред АФП говорителят им, цитиран от БГНЕС.
„Освобождаването на медиците се очакваше. За нас важното е здравето на децата ни. Европа подписа споразумение, гарантиращо лекуването на нашите деца в Европа през целия им живот и реконструирането на болницата в Бенгази. Това е важното за нас”, подчерта председателят на Асоциацията на семействата на заразените със СПИН деца Идрис Лага малко след освобождаването на медиците. Той добави, че парите от обезщетението са променили живота на много семейства. Някои от тях вече карат луксозни автомобили, а други бащи са си взели втора съпруга, тъй като полигамията в Либия е разрешена. Някои семейства са направили дарения за построяване на педиатрична болница и джамия.