Пет писмени работи са анулирани на държавния зрелостен изпит по предмет по избор днес. Това е десет пъти по-малко от миналата година, когато бяха анулирани 51 изпитни работи, съобщиха от просветното министерство.

Изпитите на двама зрелостници са били прекратени заради опити за преписване с класически „пищови“, а на останалите – заради наличие на втори телефон.

Двама абитуриенти са приключили преждевременно матурата си по география, други двама по биология, а един – по математика.

Два от опитите за преписване с втори телефон са в София – в Професионалната гимназия по електроника „Джон Атанасов“ и в Националната търговско-банкова гимназия. Третият случай е от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ в Петрич.

Абитуриент, който полагал изпита си по биология в СУ „Христо Смирненски“ в Койнаре, област Плевен, пък опитал да смени плика с писмената си работа с друг ученик от същата зала.

Заявления за явяване на втората матура по предмет по избор подадоха 53 679 зрелостници. От тях бяха допуснати 44 305, а се явиха 42 184.

За втора поредна година най-масовият изпит беше по биология и здравно образование. В него участваха 12 548 души.

На второ място е изпитът по английски език. Положиха го 11 460 абитуриенти.

В третия модул по английски език младежите можеха да избират между две теми за есе - „Това беше най-важният ден в моя живот“ и „За какво е училището?“.

Темата по история беше „Как хан Крум и хан Омуртаг постигат териториално разширяване и утвърждаване на българската държава в Югоизточна Европа?“, а по география зрелостниците трябваше да покажат знанията си за „География на туризма в България“.

На днешното национално външно оценяване (НВО) след седми клас по математика се явиха 53 655 ученици. От тях 39 681 са писали по втория модул. Анулирани са две писмени работи, а миналата година само една.

Резултатите от двата изпита ще станат ясни в началото на юни. На първата задължителна матура - по български език и литуратура, бяха анулирани 11 работи на зрелостници заради преписване и мобилни телефони.

Тогава абитуриентите писаха есета или интерпретативни съчинения по темата „Човекът между ценностите на общността и личния порив“ върху разказа "Албена" на Йордан Йовков.

Учениците от седми клас трябваше да преразкажат откъс от „Войната на таралежите“ на Братя Мормареви от името на един от героите – Маляка.