Изпушването на една цигара дневно увеличава риска от преждевременна смърт с 64 процента, а изпушването на една до 10 цигари дневно - с 87 процента, увериха учени от Американския онкологичен институт, цитирани от БТА.

"Получените резултати потвърждават обосноваността на предупрежденията срещу тютюнопушенето и твърденията, че няма безрисково ниво на пушенето", заяви ръководителят на изследването Маки Инуе-Чой от института.

Рискът от смърт вследствие на рак на белия дроб е 9 пъти по-голям за хората, които пушат една цигара дневно в сравнение с този за непушачите. За пушещите между 1 и 10 цигари дневно този риск е 12 пъти по-голям.

Резултатите от изследването са публикувани в JAMA Internal Medicine.

Чаша вино на ден също може да ни убие

Австралийски учени предупредиха, че консумацията дори и само на една чаша вино на ден може да ни убие и че малките количества алкохол никак не са безвредни, както се твърдеше досега, пише в. "Дейли мейл".

Екипът на проф. Питър Кистлър от болницата "Алфред" в Мелбърн анализирал медицинските данни на 900 хиляди души. От тях проличало, че дори изпиването дневно на 140 милилитра вино с алкохолно съдържание 12 процента и на 340 милилитра бира с 5 процента алкохолно съдържание води до опасни последици за сърцето.

Поетите редовно дори и малки дози алкохол предизвикват тъй-наречената атриална фибрилация - сърдечен ритъм извън нормите. Това състояние засяга около 1 милион британци и е присъщо за 7 процента от населението на Обединеното Кралство на възраст над 65 години.

Експертите от дълго време предупреждаваха, че злоупотребата с алкохол може да доведе до атриална фибрилация. Но сега австралийските учени доказаха, че и малки дози питиета, приемани редовно, могат да я предизвикат.

Екипът на проф. Кистлър проследил метаданните в период от 12 години. Изводът е, че редовното пиене е много опасно, независимо от това за какви количества става дума.

Учените са на мнение, че причина за това неблагоприятно въздействие на алкохола е способността му да променя електрическите сигнали, регулиращи свиването на сърдечния мускул. Алкохолът си въздейства и с автономната нервна система, която контролира честотата на пулса и на дишането.