Георги Георгиев получи само условна присъда за трагедията от 28 февруари 2008 г. и все още работи като кондуктор в спален вагон. 

Пред журналистката от Нова телевизия Миролюба Бенатова той коментира:

"Какво да кажа на родителите? Да кажа: "Извинете, аз убих вашето дете!" Така ли да им кажа? Аз убил ли съм тяхното дете? Не съм убивал никого".

Кондукторът на пламналия вагон бе обвинен в престъпно бездействие, довело до смъртта на девет пътници. Според материалите по делото Георгиев не е спрял влака навреме, ползвал е негоден пожарогасител, действал е хаотично и не е предупредил пътниците за пожара.

"Нямам вина, за да имам чувство за вина. Убиец е вагонът. Не съм предизвиквал пожар, не съм натискал никого да остава вътре. Не съм запречвал врати. Каквото съм могъл, съм го направил. Аз не съм спасител, аз съм кондуктор. Това е положението", категоричен е обаче Георгиев.

Шафнерът отхвърля и обвиненията на родителите на жертвите, че е консумирал алкохол в деня на инцидента.

"Аз съм извикал. Мога ли всяко отделно купе да отварям и да казвам. Цялата работа е за едни чанти. Добруджанецът си обича чантите - лаптопа и останалото. Нищо не могат да ми направят, без да съм извършил нарушение", казва Георгиев.

В отговор бащата на една от жертвите заяви:

Този човек не го смятам за мъж. Пожарът е можел да бъде потушен още в самото начало. Кондукторът е можел просто да затвори вратата. БДЖ не са оценили риск". 

Няма възмездие, нито справедливост с тази присъда, смята Васил Вичев, който е баща на Даниел, младият мъж, който държал вратите на вагона, за да може да се спасят пътниците.

През 2013 година Върховният касационен съд произнесе окончателни присъди по делото - не само кондукторът, а и другите подсъдими - началник влака и бившият директор на поделение "Спални и специални вагони", получиха условни присъди. Така никой не влезе в затвора за смъртта на 9-те загинали.

Миналата година почина машинистът Христо Колев, който спаси десетки пътници, но заради вдишания дим получи тежко белодробно заболяване.