Великден е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Храмовете в цялата страна се изпълниха с вярващи.

Вижте снимки >>>

Според вярващите възкресението на Исус Христос е най-великото събитие в историята на човешкия род. В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан.

Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.

Патриарх Неофит оглави богослужението за Възкресение Христово в храма в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в 23.30 на Велика събота. На богослужението в полунощ патриархът излезе от храма, за да възвести Христовото Възкресение с думите "Христос Воскресе". Негово светейшество отправи и пасхално приветствие към български народ.

Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма "Св. Възкресение", при слизането на Благодатния огън.

Подготовката за празника започва 10 седмици преди Възкресение, в които църквата подготвя вярващия християнин за тържеството на духа над плътта - победата на Иисус Христос над смъртта.

Седмицата от Цветница до Великден има особено значение в православния празничен цикъл и се нарича "страстна седмица", означаваща страдание. Нарича се още и "велика седмица". Това са последните дни от земния живот на Иисус.

Седмицата след великия ден се казва Светла седмица, защото Възкресението на Христос донася просветление за всички.

По традиция през празничните дни се посещават родители и кумове, като се носят великденски козунаци и боядисани яйца, за да се засвидетелства обич и почитание.

Между Великден и Петдесетница хората продължават да се поздравяват с поздрава "Христос Воскресе". 

Имен ден днес празнуват Велико, Величко, Велин, Велислав, Велислава, Велика, Величка, Въскресия, Велко, Велка.

Вековна традиция за празника е на трапезата да присъстват боядисаните яйца. За първи път с боядисани яйца хората се чукат в нощта след Възкресение Христово. Най-радостен в семейството е този, на когото яйцето остане здраво – той ще бъде здрав през годината. Червените яйца са символ на христовата мъченическа кръв, а козунакът е символ на агнеца божий - Христос.

Характерни за Великден са и козунаците, чиято история е от три столетия. У нас козунаците се приготвят след 1920 г., и то първо в градовете.

На празничната трапеза присъства след дългия пост и агнешкото месо.

Екипът на Дир.бг ви желае здраве и благоденствие!

Участвайте в галерията на Дир.бг "Великденски празници" с авторски снимки>>