Покрай съоръжението на унгарско-сръбската граница вече се издигат табели, предупреждаващи на унгарски, сръбски и арабски език, че по съоръжението тече ток. Не се посочва волтажът, нито какви поражения може да нанесе. Не се знае също дали по цялата ограда тече електричество.

Унгарският сайт index.hu, цитиран от bTV,  съобщава, че един от работниците, монтиращи съоръжението, е пострадал и е бил приет в болница.

Министерството на вътрешните работи на Унгария отказа да коментира инцидента, като насочи журналистите към фирмата изпълнител. Запитано от чуждестранна медия обаче ведомството излезе с изявление, че по оградата е монтирана "охранителна система, използваща електрически импулси".

Според документа такава система ще бъде поставена по цялото протежение на границата. Съоръжението е безопасно за хората, се казва в изявлението на ведомството.

Правителството отдели значителни средства за строежа на нова преграда зад съществуващото техническо съоръжение. Мярката се налага поради факта, че не сме сигурни какъв имиграционен натиск ни очаква”, коментира Янош Лазар, началник на кабинета.

Правозащитници обаче смятат, че мярката е нехуманна.

„Тя не е в разрез с международните конвенции, нито е сериозно престъпление, но противоречи на всички човешки, християнски и европейски ценности”, коментира Агнеш Вадай от Демократична коалиция.

Строежът на оградата по унгарско-сръбската граница започна през 2015 г. и тя постепенно бе доизградена. Наскоро втора преграда бе изградена паралелно с първата, дълга 155 км.

Правителството мотивира действията си с мигрантската криза, въпреки че само 7 – 8 мигранти чакат да пресекат границата и няма новопристигнали от Турция, допълва медията.